Noha az év elején az illetékesek igencsak derűlátóan nyilatkoztak a csíkzsögödi római katolikus műemlék templom felújításával kapcsolatban, mostanra gyökeresen megváltozott a helyzet. A megígért kormánytámogatás ugyanis elmaradt, így a zsögödi plébánia más pénzforrások felkutatására kényszerült.
2012. szeptember 11., 17:042012. szeptember 11., 17:04
2012. szeptember 11., 17:442012. szeptember 11., 17:44
Az előzetes tervektől eltérően kénytelenek vagyunk apró lépésekben haladni – tájékoztatott Sebestyén Ottó. A zsögödi plébános elmondta, úgy látszik, hiába ígérte meg idén januárban tett látogatásakor Kelemen Hunor akkori művelődési miniszter, hogy a templom bekerül az országos műemlék-helyreállítási programba. A kormányváltás óta semmilyen biztató jelzést nem kaptak a fővárosból, így egyértelművé vált, hogy erre a lehetőségre már nem számíthatnak.
„Jelentős előrelépésnek számít azonban, hogy a már meglévő, helyreállítást megelőző kutatási tervek mellett a restaurálási tervek is napokon belül elkészülnek. Ez azért fontos, mert így bizonyos részmunkákra is pályázni tudunk” – magyarázta a plébános, kifejtve, előbbi a megyei önkormányzat támogatásával valósult meg, utóbbira pedig a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal biztosította az anyagi fedezetet. Szintén fontos lépésnek nevezte az egyházközség vezetője, hogy az elmúlt időszakban, a csíkszeredai magyar főkonzulátus közreműködésével, egy kisebb értékű magyarországi pályázatot sikerült megnyerni, mely révén három nagy templomi ablak kicserélését meg lehetett oldani.
Sebestyén Ottótól azt is megtudtuk, az eddigi becslések szerint a teljes restaurálás költsége 300–400 ezer lej között mozog. Ebben benne van az összes nyílászáró kicserélése, az épület statikai megerősítése, a padlózat és a villanyhálózat kicserélése, a belső és külső falak restaurálása. „Az egyik legsürgetőbb munkálat a fűtés bevezetése lenne, ennek finanszírozására a megyei önkormányzatnál tettünk le pályázatot” – magyarázta a plébános. Hozzátette, ez a kisebb beruházás viszont szorosan összefügg a villanyhálózat felújításával, illetve a padlózat kicserélésével, ezek együttes kivitelezésére viszont újabb pénzforrást kell keresni. „Folyamatosan keressük, kutatjuk a nagyobb pályázati lehetőségeket. Jelentős támogatást kaptunk Tövissi Zsolt műépítész részéről is, aki az eddigi munkákban sokat segített az egyházközségnek” – említette Sebestyén Ottó plébános.
A zsögödi templom építését a 15. századra keltezik, bár a szakemberek szerint vannak arra utaló jegyek, hogy a 16. század elején épült. A középkori hajót 1797-ben a zsögödi Mikó család bővíttette, a tornyot 1799-ben fejezték be. A templom szárnyas oltára 1673-ból való. Mint arról Sebestyén Ottó plébános már korábban beszámolt, az épülettel kapcsolatosan számos probléma merül fel. Többek között a templom falai nedvesednek, a padlózat cserére szorul. Az ablakok nem szigetelnek megfelelően, ugyanakkor elavult az épület villamos hálózata is. Rendezésre szorul a cinterem, a kerítőfalon található repedéseket pedig ki kell javítani.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!