Megfelelő időben védekezhetünk a vetésfehérítő bogár és burgonyabogár ellen is

Megjelentek a vetésfehérítő bogár lárvái a gabonaféléken, Hargita megye nyugati részén pedig már megtalálhatók a burgonyabogár lárvái is. Több rovarirtó szerrel is védekezhetünk ellenük a megfelelő oldat elkészítését követően.

Szabó Kamilla-Mária

2013. június 06., 16:272013. június 06., 16:27

2013. június 06., 16:582013. június 06., 16:58

A gabonára és burgonyára ezen vegetációs időszakban veszélyt jelentenek a kialakuló betegségek és megjelenő kártékony bogarak. Idén a hűvös időjárás miatt (reggeli 7–8 Celsius-fok) a burgonyabogár lárvái később alakulnak ki, viszont számítani kell megjelenésükre. Emellett a gabonaparcellákon már megjelent a vetésfehérítő bogár lárvája, ami ellen javasolt a vegyszeres kezelés – tudtuk meg Boga Annamáriától, a csíkszeredai növényegészségügyi hivatal munkatársától.

A szakemberek által megtett tereputak során bebizonyosodott, hogy több gabonatáblában is megjelent a vetésfehérítő bogár – Lema melanopa, melynek kártétele gátolja a növény fejlődését. A kifejlődött lárvák a növény erezete mentén teszik tönkre a szöveteket, ezáltal csökken az egészséges levélfelület, akadályozva a növény megfelelő tápanyag-ellátását. A sikeres védekezéshez a vegyszeres beavatkozást ajánlja a szakember, a következő rovarirtó szerek egyikével: a Calypso 480 SC 0,08l/ha, a Karate Zeon 0,15l/ha, a Biscaya 240 OD 0,16l/ha, valamint a Decis Mega 50 EW 0,15l/ha dózisban. A megfelelő hatást ezen vegyszerekkel akkor érhetjük el, ha a kezelést a lárvák megjelenése után végezzük el.

Habár Csíkszéken még nem, a megye nyugati övezetében már megjelentek a burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) lárvái. Előbb-utóbb Csíkban is számíthatunk kártételre, így érdemes ennek kezelésére is gondolni, amelyre alkalmas a következő rovarirtó szerek egyike: a Calypso 480 SC 0,08l/ha, a Nuprid AL 200 SC 0,25–0,3l/ha, a Proteus OD 110 0,4l/ha, az Actara 25 WG 0,08kg/ha, a Warrant 200 SL 0,4l/ha, valamint a Decis Mega 50 EW 0,15l/ha dózisban. Ezekkel akkor érhetjük el a megfelelő hatást, ha a kezelést a lárvák megjelenése után 4–5 nappal végezzük el – magyarázta a növény-egészségügyi hivatal szakembere.

Továbbá felhívják a gazdálkodók figyelmét arra, hogy a kemikáliákat az engedélyezett forgalmazóktól vásárolják meg, elkerülve így az átverés, félrevezetés lehetőségét – a megye területén számos növényvédő szert forgalmazó üzlet van, onnan érdemes beszerezni a vegyszereket. Amit még fontosnak tartottak hangsúlyozni: be kell tartani az érvényben levő növény-egészségügyi, környezetvédelmi és munkavédelmi előírásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei