Fotó: Veres Nándor
Egy marosvásárhelyi cég vásárolta meg a tusnádfürdői Csukás-tavat. Egyelőre még nem tudni, hogy az új tulajdonosnak milyen tervei vannak a tóval kapcsolatban.
2016. május 27., 09:362016. május 27., 09:36
A korábban állami tulajdonba levő Csukás-tó 2000 után került magánkézbe. A vásárlás után a tóba benyúló szabadidőközpontot is létrehoztak, ám a létesítmény rövid idő alatt eladósodott, és a Román Kereskedelmi Bank tulajdonába került. A pénzintézet továbbadta volna, ám évekig nem volt rá jelentkező, így az egész létesítmény, a tóval együtt lerobbant állapotba került. Korábban Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere azt mondta, hogy ez a városrész a település szégyenfoltjává vált.
Egy marosvásárhelyi cég idén februárban megvásárolta a banktól a Csukás-tavat, értesüléseink szerint 270 ezer euróért (+áfa), a vásár óta azonban nem történt semmi látványos változás a tó körül. A létesítményért egyébként korábban jóval magasabb árat – 600 ezer eurót – kértek. Tusnádfürdő Polgármesteri Hivatala a héten szólította fel az új tulajdonost, hogy rakja rendbe a szabadidőközpontot. „Egyszer idejöttek, én elmondtam nekik, hogy örvendek, hogy jó kezekbe került végre a tó, de utána nem csináltak semmit” – nyilatkozta megkeresésünkre Albert Tibor, a település polgármestere.
Próbáltuk felvenni a kapcsolatot az új tulajdonossal, hogy a tó jövőjével kapcsolatos tervekről kérdezzük. Egy, a cég által jogilag felhatalmazott személy mindössze annyit mondott, hogy egyelőre még folyamatban vannak bizonyos egyeztetések, körülbelül egy hónap múlva születik végleges döntés, hogy mit szeretnének ott megvalósítani. „A nyár folyamán eldől, hogy mi lesz a sorsa” – fogalmazott az illető.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!