Fotó: Kristó Róbert
Rosszul érinti az alcsíki települések többségét a költségvetés elosztásának új módozata. Négy nagy lélekszámú község kénytelen kevesebb pénzből gazdálkodni, négy önkormányzat a tavalyihoz hasonló költségvetéssel számolhat, és mindössze egy község és egy kisváros járt jól az új rendszer által.
2015. február 23., 19:432015. február 23., 19:43
Új szabály szerint történt idén a helyi költségvetések kiegyensúlyozása, a pénzek visszaosztása: eddig a megyei önkormányzatok utalták ki a visszaosztásra szánt összegeket, viszont ebben az évben ezt már a pénzügyminisztérium végezte. A szabályozás célja, hogy a települések költségvetésének kiegészítésekor a személyi jövedelemadó, illetve az áfa visszaosztása által minden település számára biztosítsák a fenntartási költségek kiegyenlítéséhez szükséges pénzt. Ez a minimális érték községek esetén 1,5 millió lej – ennyire kerekítették fel azon önkormányzatok büdzséjét, melyeknél a saját jövedelem nem érte el ezt a szintet. Ez az összeg városok esetén 6, megyei jogú városok esetén 20, megyeszékhelyek esetén 50, míg megyei önkormányzatok esetén 80 millió lej.
Utánajártunk, hogyan értini az alcsíki településeket az új leosztási rendszer, mit tudnak megvalósítani ebben az évben a rendelkezésükre álló költségvetésből. Kevesebb pénzből kénytelen gazdálkodni idén Csíkszentkirály, Csíkszentgyörgy, Kászonaltíz és Csíkszentsimon önkormányzata. Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere elmondta, számukra nem volt kedvező az új szabály, ugyanis idén mintegy 200 ezer lejjel kevesebb pénz áll a rendelkezésükre, mint egy évvel korábban. Így az apparátus és intézményeik fenntartása mellett kevés pénzt fordíthatnak beruházásokra, de szeretnék befejezni a kincseszegi falurészen a csatornázási munkálatokat, illetve utcák aszfaltozását is tervezik. A községvezető megjegyezte, számítanak az őszi költségvetés-kiegészítésre.
Idén hozzávetőleg 700 ezer lejjel szűkösebb Csíkszentgyörgy község polgármesteri hivatalának költségvetése, mint tavaly. György József polgármester meglátása szerint az új rendszer nem kedvez a nagyobb lélekszámú községeknek, hiszen azoknak látványosabban kevesebb pénzt osztottak vissza az év elején, mint korábban. Csíkszentgyörgy esetében például a településen működő három iskola (az óvodákkal együtt) fenntartása jelentős kiadást jelent, mintegy 3 millió 500 ezer lejt fordítanak azokra évente. „Az a pénz, amit kaptunk, gyakorlatilag a közvilágítás kifizetésére sem elég. Nekünk azzal van szerencsénk, hogy az elmúlt években sikerült tartalékolgatnunk, ezeket pedig idén fejlesztésekre fordíthatjuk” − avatott be az elöljáró.
Már tavaly is szűkös keretekből kellett boldogulnia Kászonaltíz községnek, idén viszont még kevesebb pénz áll rendelkezésükre. András Zoltán polgármester kiemelte, Hargita Megye Tanácsának segítsége eddig hatalmas előnyt jelentett sok csíkszéki településnek, amire most már nem számíthatnak. A kötelező kiadások mellett a pályázataik önrészének utalására és bizonyos tavaly elvégzett munkálatok kifizetésére fordítják a pénzüket.
Legnehezebb helyzetben Csíkszentsimon önkormányzata van, hiszen a tavaly kiutalt összeghez képest idén fele annyit kapnak. Mint Fábián László polgármestertől megtudtuk, a rendelkezésre álló pénzből még a nyertes pályázataik önrészének a biztosítását sem tudják vállalni, nemhogy újabb beruházásokat indítsanak el. Meglátása szerint 2015 a túlélés éve lesz.
Vannak olyan alcsíki községek – köztük Csíkkozmás, Csíkszentmárton, Tusnád és Csíkszentlélek –, amelyek az előző évekhez hasonló pénzkeretből gazdálkodhatnak. Bodó Dávid csíkkozmási polgármester arról számolt be, hogy mivel hasonló pénzkeret áll rendelkezésükre, így nagyobb beruházásokat nem tudnak eszközölni, de a sikeres pályázataik önrészét biztosítani tudják. A pénzüket elsősorban a pályázatból megvalósuló szennyvízhálózat kiépítésére fordítják, de újabb pályázati lehetőségeken is gondolkodnak.
Hasonló a helyzet Csíkszentmártonon, mivel ott sem tér el jelentősen az eddig kapott összeg az idén kiutalásra kerülőtől. Ebből kivitelezhetik az idénre betervezett munkálatokat, többek között a művelődési ház felújítását, illetve egyes községi utak modernizálását. Gondot jelent viszont a saját személyzet bérezése, mivel – az előző évekhez hasonlóan – nem elégséges a jóváhagyott bérkeret.
A tavalyihoz hasonló összegből dolgozhatnak idén Tusnád községben is, de Rafain Endre polgármester elmondása szerint így sem tudnak új munkálatokat elkezdeni, bár a folyamatban lévőket kívánják folytatni. Jelenleg három kultúrotthon felújításán dolgoznak, illetve csatornázási munkálatuk is van folyamatban, ennek önrészére idén kevesebbet tudnak fordítani.
Csíkszentlélek az elmúlt évekhez hasonló költségvetéssel rendelkezik idén is, amely a túlélésre elegendő – fogalmazott Pál Péter. A helyi polgármester hozzátette, a rendelkezésre álló összegből ugyan nagyobb beruházásokat nem tudnak kivitelezni, de folyamatban lévő pályázatok önrészének kifizetésére elég lesz. Továbbá kifejtette, idén folytatják a szennyvízhálózat kiépítését a fitódi és csíkszentléleki részeken, illetve az idei költségvetésbe belefoglalták az előbbiek mellett a csíkmindszenti szakasz kiépítéséhez szükséges önrészt is, az erre vonatkozó pályázat még elbírálás alatt van, de bíznak sikerességében.
Alcsíkon két településnek kedvezett az új leosztási rendszer, Tusnádfürdőnek és Csíkszentimrének. Albert Tibor, a fürdőváros polgármestere elmondta, mivel ők megkapták a kisvárosoknak kiszabott minimális összeget, így idén 40 százalékkal több pénzből gazdálkodhatnak, mint tavaly. Elsősorban aszfaltozási munkálatokra és járdaépítésre fordítanának pénzt, emellett befejeznék a közművesítést, középületeket renoválnának és a helyi iskola udvarát is rendeznék.
Valamivel több pénzt utaltak a csíkszentimrei önkormányzat számlájára idén, mint egy évvel korábban, így két, a Csík LEADER Egyesület által megpályázott kiírás önköltségét fizetni tudják. Ezek által a helyi focipályát újíthatják fel teljesen, illetve az utak téli karbantartására alkalmas gépeket vásárolhatnak. Emellett a Helyi Fejlesztési Program révén 2,6 kilométernyi községi út aszfaltozására is pályáznak, az ahhoz szükséges önrészt is elkülönítették – tudtuk meg Kencse Elődtől.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!