Fotó: Gecse Noémi
Sorra tekeredtek ki a finomabbnál finomabb ízesítésű kolbászok a töltőkből szombat délelőtt Csíkszentmiklóson. Itt zajlott ugyanis a helyi ifjúsági szervezet által harmadik alkalommal megszervezett Kolbászfesztivál.
2016. január 31., 02:492016. január 31., 02:49
2016. január 31., 14:332016. január 31., 14:33
Az ínycsiklandó falatok és a szervezők által nyújtott programok sok érdeklődőt vonzottak a falu főutcájában zajló rendezvényre. Amíg a kolbásztöltő versenyre benevezett tíz csapat tagjai az előkészületekkel voltak elfoglalva, addig egy helyi és egy Gyuláról érkezett mesterhentes csapat vágott le és dolgozott fel egy-egy disznót, így a jelenlevők végigkövethették, hogy mi a különbség a kétféle vágás és feldolgozás között. Idén is volt úgynevezett sacc-verseny, egy-egy sonkának a súlyát lehetett megsaccolni, de tartottak favágóversenyt is, itt a láncfűrésszel és fejszével való favágásban bizonyíthatták ügyességüket a benevezők. A színpadon néptánccsoportok léptek fel, sültek a húsok, kolbászok. „Ami első látásra is szembetűnő, hogy a csapatok sokkal jobban fel vannak készülve, mint az előző években. Idén a közönségnek is lehetősége volt a kolbászokat megkóstolni és szavazhattak arról, hogy melyik az ő kedvencük. Úgy érzem, dinamikus programmal sikerült készüljünk. Meg vagyok elégedve, tetszik az is, hogy három magyarországi csapat is jelen van – Ceglédről, Újkígyósról, Kutasról – úgy néz ki, hogy határon túlról is kezdtek érdeklődni a rendezvényünk iránt” – mutatott rá a szervező Csíkszentmiklósi Ifjúsági Egyesület tagja, András Róbert.
Hagyományos és titkos receptek
Tavaly is jelen voltak a fesztiválon kolbászt tölteni a Borzsovai Férfikórus képviselői, mint mondták, szeretnek ilyen jellegű rendezvényekre járni. „Nagyon jó a csapat. A kórusunk huszonöt tagot számlál, van tizennyolc éves és nyolcvan éves is közöttük. Felvállalják úgy az éneklést, mint a munkát, amelyhez úgy állnak hozzá, mint az igazi, székely, falusi ember” – mutatta be röviden a csapatát Geréd István, a kórus elnöke. Szerinte a jó kolbász titka elsősorban a jó hús, utána a fűszerezés. „Fokhagyma, paprika, só, bors kell bele, és még van egy meglepetésünk, amit bele szoktunk rakni annak érdekében, hogy az íze finomabb legyen a kolbásznak. Tiszta, előremosott disznóbélbe töltjük és így fog elkészülni” – magyarázta. A titkos hozzávalót nem árulta el, csak sejtelmesen mosolygott. Néhány asztallal odébb a CSTIT tagjai gyúrták a kolbászba való tölteléket, de jelen voltak az önkéntes tűzoltók, a közbirtokosságok és a Szépvíz község testértelepüléseinek „kolbásztöltő küldöttségei” is.
Kolbászból az udvar, a kert, a kút és a ház is
Nagy volt a vidámság a Faluvégi menyecskék elnevezésű csapat asztalánál. De nem csak viccelődtek, dolgoztak is az asszonyok. Ők egy olyan, kolbászból készült kompozíciót is készítettek, ahol nem csak a kerítés volt kolbászból, hanem a házikó is, a fák brokkoliból voltak, még egy vajból és sajtból készült kutya is került a kolbász-portára, amelyhez mintegy nyolc kilogramm kolbászt használtak fel. „Mindannyian a szépvízi ápolóközpontban dolgozunk, és azért adtuk ezt a nevet, mert a központ a falu végén van. Egy bő hete készülünk a fesztiválra. Szeretnénk, de nem feltétlenül az a cél, hogy nyerjünk, hanem, hogy részt vegyünk. A szépvízi kolbász általában hagyományos, mi egy kicsi kanyart teszünk bele: citromos, sütnivaló kolbászt készítünk. Ez tárolásra nem alkalmas, két-három napon belül el kell fogyasztani, mivel kerül bele citromhéj, mustármag és egy kicsi köménymag is” – magyarázta Szakács Mária Magdolna, aki maga találta ki ezt a receptet.
Beleadták szívüket-lelküket
A Kutasról érkezett kolbásztöltők elmondták, egyszerű kutasi páros parasztkolbászt készítenek, amelynek semmiféle különlegessége nincs, esetleg, ha az nem, hogy a hentes a szívét-lelkét beleadja. „A barátainkért jövünk. A barátokat mindig meg kell látogatni s jelen pillanatban nekünk van rá időnk. Mert ha jön a jó idő, akkor már nincs, mert a méhekkel kell foglalkozzunk” – avatott be Kelemen Károly, aki a szintén méhész Fekete Lajossal együtt tavaly is jelen volt a fesztiválon.
Az újkígyósi kolbász a legjobb kolbász a környéken – hangoztatta büszkén az újkígyósi csapat vezetője, a település polgármestere, Szebellédi Zoltán. „Nálunk a kolbászba nagyon finom őrölt paprikát teszünk, kerül bele fokhagyma is, kis köménymag, bors. Szoktunk egy kicsi cukrot is beletenni, mert amikor vágjuk, fényes lesz a kolbász”.
Csak rossz kolbászevő van
Rossz kolbász nincs, csak jó és még jobb – véli a magyarországi Dékány Ferenc, a zsűri elnöke, akit korábban Kolbászkirály életműdíjjal tüntettek ki. Elmondta: szerepet játszott a csabai és gyulai kolbász hazai és nemzetközi hírének öregbítésében is. A zsűri több szempontot is figyelembe vett a pontozásnál, a higiéniát, a kolbász elkészítésének módját, az elkészült kolbász állagát, zamatát. Még azt is pontozták, hogy ki hogy tálalja, mivel a zsűri elnöke szerint a kolbászt szeretni kell, és aki szereti, az megadja a módját, hogy hogyan nézzen ki. „Minden kolbász jó. Rossz kolbász nincs, csak rossz kolbászevő” – fejtette ki portálunknak a kolbászkirály.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
szóljon hozzá!