Fotó: Iochom Zsolt
A Kárpátia Magyar-Román Kereskedelmi és Iparkamara és a Székelyföldi Vállalkozók és Egyesületek Szövetsége együttműködésének köszönhetően pénteken Csíkszereda adott otthont a Magyar Termék Nagydíjas Pályázatok vándorkiállításának.
2012. október 26., 18:362012. október 26., 18:36
2012. október 28., 13:572012. október 28., 13:57
A Magyar Termék Nagydíj pályázat célja, hogy elismerje és díjazza a kiváló minőségű, Magyarországon gyártott és forgalmazott termékeket, szolgáltatásokat.
A Sapientia Egyetem előterében a Magyar Termék Nagydíjas kitüntetést elnyerő termékek mellett a helyi Székely termékek is felsorakoztak. Egy héttel ezelőtt Mór városából indult a Kárpát-medencére kiterjedő vándorkiállítás, melynek első állomása Csíkszereda volt. „Múlt héten Móron átadtuk Csíkszereda képviselőinek a stafétát, hogy gondozzák ezt a kiállítást, mutassák be városukban, hogy a Magyarországon minőségi szolgáltatást, terméket előállító vállalatoknak milyen kínálatuk van, és tegyék hozzá a saját termékeiket is. A vándorkiállítás azt szeretné elérni, hogy a Kárpát-medencében lévő kis- és közepes vállalkozások termékei egymás között ismertté váljanak, és széles körben fogyasztásra, alkalmazásra kerüljenek” – tájékoztatta portálunkat Radetzky Jenő, a Nemzetgazdasági Minisztérium által augusztusban elindított Wekerle-terv miniszteri biztosa, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A vándorkiállítás következő állomása Marosvásárhely lesz, majd Kolozsvár és Nagyvárad után Kárpátalja, Felvidék, Délvidék fogadja a termékeket. „Egy év múlva nagyon sok helyi termékkel kiegészülve érkezik vissza a kiállítás anyaga Székesfehérvárra, Csíkszereda legújabb testvérvárosába” – bizakodik Radetzky Jenő miniszteri biztos, akinek meglátása szerint a Székely termékek alkalmasak arra, hogy az egész Kárpát-medencében mindenhol jelen legyenek.
Lukács László, a Székelyföldi Vállalkozók és Egyesületek Szövetségének (SZVESZ) vezetője vette át Mórban a jelképes stafétát, ami egy kosár volt különféle helyi termékekkel, és amely a vándorkiállítás során minden állomásnál gyarapodni fog a helyi termékekkel. „Csíkszeredában a Hargita Megye Tanácsa által levédett Székely termék védjegy használati jogával rendelkező termelők csatlakoztak, a 15–20 termelő vidékünkre jellemző kézműves- és élelmiszertermékeket állított ki a Sapientián. A vándorkiállítás célja, hogy a Magyar Termék Nagydíjas profi cégek mellé olyan helyi vállalkozások is csatlakozzanak, akikkel együtt erősebbek leszünk. Mindig van, mit tanulni egymástól: a helyi cégeknek is van, mit tanulniuk a magyarországi vállalatoktól, ugyanakkor a magyarországi cégek is tanulhatnak a helyiektől, például a hagyományőrzés tekintetében” – véli Lukács László SZVESZ-elnök.
A vándorkiállítás kísérő rendezvényeként pénteken Élhető holnapért címmel tartották a IV. Régiók Találkozása szakmai konferenciát Csíksomlyón.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
szóljon hozzá!