A csíkszentimrei Szántó Zsolt lóháton járja be a Mária út Budapest és Csíksomlyó közötti közel 900 kilométeres szakaszát, a tervek szerint pünkösd szombatján érkezik a csíksomlyói Nyeregbe.
2012. április 27., 17:202012. április 27., 17:20
2012. április 27., 18:002012. április 27., 18:00
A lovas vasárnap, április 29-én indul el a budapesti Hősök teréről, és váltó lovaglással jut el a közel 370 km-es anyaországi rész utolsó állomásáig, a Piricsétől nem messze lévő jelképes határig – addig hét lovat biztosítanak számára. Nagykárolytól már saját lovával, illetve szintén váltott lovakkal tenné meg a hátralévő 530 kilométert, 19 napot szánva az Erdélyen keresztül haladó Mária út megtételére.
A küldetés célja felhívni az emberek figyelmét az út során, hogy csakis kalákás összetartással, akarattal, a hit erejével lehet tenni valamit is a nemzet megmaradásáért. Felhívásként a Budapesten megrendezésre kerülő II. Magyar Világtalálkozó jelképes zászlaját is magával viszi, hirdetve a rendezvény fontosságát, melyen egyik központi téma lesz Székelyföld autonómiája. Bárki csatlakozhat – akár rövid távon – a missziós küldetéshez, aki egyetért annak céljával. A mostani lovas út védnöke a Budapesti Székely Kör Közhasznú Alapítvány.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!