Fotó: Kristó Róbert
Pár héten belül végre megnyithatja kapuit az újjávarázsolt csíkszentkirályi Borsáros-fürdő. A gyógyturisztikai központtá fejlesztett létesítményt az elmúlt két évben sikerült kiépíteni, üzemeltetését a bürokrácia késlelteti.
2012. június 04., 16:302012. június 04., 16:30
2012. június 04., 17:282012. június 04., 17:28
A következő napokban kerül ügykezelésünkbe a fürdő – tájékoztatott Székely Ernő. Csíkszentkirály polgármestere kifejtette, a munkálatok alatt a megyei tanács adminisztrálásába tartozott a gyógyfürdő, a központ gondnoksági jogát kell visszavegye a község. Az ezzel kapcsolatos jegyzőkönyv hamarosan megszületik, ezt követően elkezdhetik a próbaüzemeltetést. „Ez körülbelül egy hetet tart. Ez idő alatt mérjük fel, hogy konkrétan mennyibe is kerül a fenntartás, csak ezután nyithatja meg kapuit a fürdő. Ez legkésőbb július közepéig megtörténik” – véli a községvezető.
Elmondása szerint problémát jelent, hogy nem sikerült kiépíteni azt a napelemes rendszert, mellyel a fürdő működtetéséhez szükséges energiát tervezték előállítani. Az ezzel kapcsolatos pályázatot még tavaly benyújtották, a Zöld Ház program viszont leállt, így egyelőre elmarad a finanszírozás. „Önerőből kell valamit kitaláljunk, egyelőre fás kazánnal fogjuk melegíteni a belső medencék vizét” – ismertette a jelenlegi helyzetet az elöljáró.
A létesítmény hivatalos avatása egyébként még 2010. december 17-én megtörtént, Elena Udrea turisztikai és regionális fejlesztési miniszter jelenlétében. Az épületben mosdókat, öltözőket, kazánházat alakítottak ki, és bevezették a központi fűtést. Egy kezelőmedence, illetve egy jakuzzi áll a majdani vendégek rendelkezésére. Négy, vendégek elszállásolására alkalmas kis házikót is építettek a fürdő területén.
A Borsáros-fürdő létrehozását 1891-ben kezdték el, mivel az itt levő borvíz gyógyhatása (reumatikus és ízületi bántalmakra) már korábban számtalan megbénult, nyomorék embernek adta vissza egészségét. Egy korabeli helytörténész az 1900-as évek elején jegyezte fel: „vannak állandó budapesti, romániai, csíkszeredai és más vidéki fürdővendégeink, akik nem győzik e gyógyforrás jótékony hatását eléggé dicsérni és magasztalni.” Az 1930-as években a fürdőmedencét megnagyobbították és öltözőfülkéket építettek hozzá. Az 1940-es években a háborús viszonyok miatt a fürdő elhanyagolódott. A kommunizmus idején működött a strand, de fejlesztés híján fokozatosan tönkrement, olyannyira, hogy a 80-as évekre már használhatatlanná vált. 2005-ben a budapesti tájépítő Ars Topia Alapítvány kezdeményezésére és segítségével teljesen felújították a strandot és kiépítették környezetét. 2007-ben a Tiva Társaság pályázati pénzből bekeríttette a fürdőt, megóvva ezáltal a rongáló kezektől.
szóljon hozzá!