LEADER-pályázatok: lehetne jobban is

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Felemás érdeklődés mellett zárult a Csík LEADER Egyesület által elsőre meghirdetett két pályázati kiírás. A rendelkezésre álló adatok szerint egyetlen esetben sem merült ki a teljes pályázati keret. Az illetékesek ennek ellenére optimisták, véleményük szerint az adott körülmények között elfogadható eredményekről beszélhetünk.

Rédai Botond

2012. november 01., 14:542012. november 01., 14:54

2012. november 01., 15:492012. november 01., 15:49

Két különböző pályázati kiírás keretében zajlik az elbírálás a Csík LEADER Egyesületnél. Egyik a falufejlesztést célzó intézkedés, melynek célja kis léptékű infrastruktúrafejlesztési projektek megvalósítása a Csík LEADER térségben.

Mint azt Mátéffy Mária ügyvezetőtől megtudtuk, ezen projektek keretében lehetőség nyílik a települések kiemelten fontos középületeinek, közösségi épületeinek, valamint azok környezetének rendbetételére, fejlesztésére. Ezen intézkedésre 18 pályázat érkezett be Alcsík, Felcsík és Pogány-havas kistérségekből, ezek között van piactér-kialakítást, parkosítást, multifunkcionális közösségi ház létrehozását célzó projekt is. Olyan település is van, amely több pályázatot adott le. „A rendelkezésre álló keret mintegy 70–80 százalékára érkezett pályázat” – tájékoztatott Mátéffy. Hozzátette, a napokban zajló elbírálást még a gyulafehérvári székhelyű Központi Fejlesztési Régiónak is jóvá kell hagynia, csak akkor fog eldőlni, konkrétan hány pályázatot tudnak támogatni.

Előreláthatólag nem fog kimerülni a keret a nem mezőgazdasági mikrovállalkozások fejlesztésére vonatkozó kiírásnál sem. Az ügyvezető elmondása szerint itt a rendelkezésre álló összeg mintegy felére pályáztak, az elbírálást ez esetben is jóvá kell hagyniuk a gyulafehérváriaknak. „Több mint valószínű, mindkét esetben lesz újabb kiírás, ám ezt is jóvá kell hagyja a regionális központ” – magyarázta Mátéffy.

Nem várt segítség?

„Ahhoz viszonyítva, hogy elég rég készülünk erre a folyamatra, közepes eredménynek mondható az eddigi pályázatok száma. Ám országos viszonylatban még így is az élmezőnyhöz tartozunk” – értékelt Mátéffy Mária. Az ügyvezető megjegyezte, jó lett volna, ha az említett két intézkedés pénzkerete már első körben kimerül. „Van néhány tényező, ami igencsak megnehezíti a pályázók dolgát. Gondolok itt a bizonytalan gazdasági helyzetre, valamint a pályázatíró cégek érdektelenségére ezen kisebb értékű pályázatok iránt” – említette az illetékes.

Elmondása szerint nem várt segítséget jelenthet az a hivatalosan még meg nem erősített hír, miszerint Románia halasztást kaphat az Európai Uniótól. Azaz a LEADER egyesületek nem kell minden kiírásukra 2013 végéig megkössék a szerződéseket, hanem 2014-ben is megtehetik azt. „Ez nagy segítség lenne, hiszen sok megyében még csak most indulnak az akciócsoportok. Akkor már számunkra sem lesz időkényszer, nagyobb hangsúlyt tudunk fektetni a pályázók bevonzására, a lehetőségek ismertetésére” – nyugtázta a Csík LEADER Egyesület ügyvezetője.

Egyébként az Európai Unió legnépszerűbb vidékfejlesztési programja a LEADER. Az 1991 óta működő és folyamatosan bővülő támogatási forma lényege, hogy a helyi közösségek maguk dönthetnek arról, melyek azok a területek, amelyek fejlesztését fontosnak tartják, és ezt támogatni is tudják. Mint ismeretes, Hargita megyében négy LEADER-térség alakult meg: a gyergyói, udvarhelyi és a sóvidéki mellett a Csík LEADER Egyesület. Utóbbi létrehozását az alcsíki, felcsíki, valamint a Pogány-havas Kistérség kezdeményezte. A Csík LEADER átöleli a Csíki-medencét Csíkszentdomokostól Tusnádfürdőig, valamint a Gyimesek és a Kászonok vidékét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei