Fotó: Veres Nándor
A számtalan bürokratikus akadály miatt elképzelhető, hogy nem sikerül határidőre befejezni a büdösfürdői turisztikai információs központ létesítését. A csíkszentimrei önkormányzat fél éves halasztást kért a pályázatot felügyelő gyulafehérvári regionális ügynökségtől, az erre vonatkozó engedélyt azonban még két hónap után sem kapták meg.
2014. március 31., 13:252014. március 31., 13:25
2014. március 31., 13:422014. március 31., 13:42
Négy évvel ezelőtt adta le a Büdösfürdőn építendő turisztikai információs központ tervét a csíkszentimrei önkormányzat. A munkálatok meghirdetését követően a nyertes kivitelező cég tavaly júliusban szerződött az egyéves munkálat elvégzésére. Eddig az épület alapját sikerült megönteni, a beruházást hamarosan folytatják, ám az eredeti határidőt már nem tudják tartani. A több mint 800 ezer lej értékű projekt megvalósulásához közel 47 ezer lejjel járult hozzá a helyi önkormányzat
A bürokrácia útvesztőjében
„Ezen a héten szeretnénk kiadni a rendeletet a munkálatok újrakezdésére. Az eredeti tervek szerint két hónap áll a kivitelező rendelkezésére, hogy befejezze az épületet” – tájékoztatott Fülöp Kinga. Csíkszentimre alpolgármestere elmondta, a kivitelezés során számtalan bürokratikus akadályba ütköztek, emiatt fél évvel meg kellett hosszabbítaniuk az eredeti határidőt.
„Amellett, hogy a közbeszerzési eljárás keretében többször is fellebbeztek, nagyon nehézkes a gyulafehérvári regionális ügynökségnél az ügyintézés. Mi hiába vagyunk operatívak, ha nem ugyanazt kapjuk cserébe” – panaszolta az alpolgármester. Elmondása szerint tipikus példája ennek, hogy a polgármesteri hivatal már februárban kérte a kivitelezési határidő módosítását, az ezt igazoló dokumentumot azonban még mindig nem kapták meg. Így viszont nem tudnak továbblépni, hiszen a munkálatok folytatásához előleget kell kérniük a pályáztatótól, ehhez azonban garancialevelet kell kiváltsanak, utóbbit pedig lehetetlen igényelni a szóban forgó dokumentum nélkül.
„Azért kellett az előlegkérés megoldásához folyamodnunk, mivel jelenleg nincs akkora likviditásunk, hogy saját tőkéből tudjuk finanszírozni a projektet. Rengeteg a bürokratikus akadály. Valamit a törvényeken kellene változtassanak annak érdekében, hogy operatívabbak legyenek az illetékes hatóságok. Most úgy tűnhet, a mi hibánk, hogy nem fejeztük még be az építkezést, pedig nem így van”– jelentette ki Fülöp Kinga.
A turistaforgalom növelését tűzték ki célul
Fülöp Kinga elmondta, az információs központ révén a büdösfürdői turistaforgalom növekedését szeretnék elérni. Ennek érdekében a létesítménynek minden olyan szolgáltatást biztosítania kell, amire egy turistának szüksége lehet. Az elképzelések szerint többek között olyan naprakész adatbázissal kell majd rendelkeznie, amely a fürdőtelepülésen és a környező községekben létező összes szálláshelyet tartalmazza. Emellett különböző zsebtérképekkel és turistavezetéssel is kell majd szolgálnia a vendégek kényelmét. „A visszajelzések alapján elképzelhető, hogy az emberek egy része rövid távon nem látja értelmét a beruházásnak, ám mi láttunk benne fantáziát. Úgy értékeltük, kell oda egy olyan központ, amely összekapcsolja a fürdő csíkszentimrei és csíkszentkirályi részét, és úgymond menedzseli azokat. Egy esetleges beruházónak is nagy segítség lehet egy ilyen létesítmény” – érvelt a projekt mellett Fülöp.
Forráskeresés új útra
Az alpolgármestertől megtudtuk, létezik egy olyan elképzelés, hogy Csíkszentimréről is út vezessen ki Büdösfürdőre, hogy ne csak Csíkszentkirályról lehessen megközelíteni a fürdőtelepet. A tervek elkészültek, az út nyomvonala a község pálszegi részén keresztül a helyiek által Bányapatakaként ismert részen vezetett volna. Mint kiderült, a vidékfejlesztési alaphoz benyújtott ezzel kapcsolatos pályázat jó pontszámot ért el, a pályáztató később azonban, forráshiányra hivatkozva, nem finanszírozta a projektet. „Nem vetettük el a tervet, várjuk, milyen forrásokat tudunk erre találni. Addig is reméljük, a megyei önkormányzat évente, amennyit tud, annyit ráfordít annak érdekében, hogy kicsit javuljon a meglévő útnak a minősége” – említette az elöljáró.
Csíkszentkirály is fejleszt
Szintén a fürdőtelepülés turizmusának fejlesztését célozta a csíkszentkirályi önkormányzat a nemrég megépült menedékház révén. A több mint 1 millió lej értékű projektet tavaly májusban kezdték el, és még abban az évben be is fejezték. A menedékházban többek között hat, háromszemélyes hálószoba áll a vendégek rendelkezésére, a mosdók, a multifunkcionális szoba – konyha, ebédlő – és az elsősegélynyújtó rész mellett.
szóljon hozzá!