Fotó: Kristó Róbert
Az országban a múlt héten azonosították először azt a kérődző állatokat megtámadó vírust, amely az úgynevezett kéknyelv nevezetű betegséget okozza. A fertőzés komoly gazdasági károkkal jár, a beteg állatok legnagyobb része ugyanis elpusztul. Hargita megyében nem történt még ilyen megbetegedés, az állat-egészségügyi hatóság több óvintézkedést is megtett ennek megelőzése érdekében.
2014. augusztus 28., 17:592014. augusztus 28., 17:59
2014. augusztus 28., 18:242014. augusztus 28., 18:24
A szóban forgó betegséget Buzău megyében azonosították, ahol egy szarvasmarha-tulajdonos értesítette a körzeti állatorvost, mivel állatain a betegség tüneteit vélte felfedezni. A jószágok megvizsgálása során beigazolódott a gyanú, kéknyelv-betegséggel voltak megfertőzve. Nem sokkal a riasztás után a környék számos gazdája ugyanazzal a panasszal fordult az állatorvoshoz. Eddig több mint kéttucatnyi esetben igazolódott a fertőzés, ezért a jelenség megfékezése érdekében a hatóságok a gócpont 100 kilométeres körzetében védő, 150 kilométeres körzetében pedig megfigyelő övezetet alakítottak ki. Ez utóbbiba Hargita megye is beleesik.
Megtették a szükséges óvintézkedéseket
„Hargita megyében szerencsére még nincsen ilyen eset. A megye azonban a megfigyelési övezetbe esik, ezért különböző intézkedéseket kellett meghoznunk” – tájékoztatott érdeklődésünkre Ladó Zsolt. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elmondta, ennek keretében ideiglenes jelleggel korlátozták az állatmozgatásokat, illetve betiltották az „állattömörüléseket”, azaz a vásárokat a szarvasmarhák, juhok, kecskék esetében. E hét közepétől pedig szúnyogcsapdákat is kihelyeztek, az így befogott rovarokat pedig szaklaboratóriumban vizsgálják meg. „A szigorítás azért van, hogy esetlegesen a megyébe beteg állat ne kerüljön” – jelentette ki az intézményvezető, aki egyelőre nem tudta megbecsülni, hogy mikortól oldhatják fel a korlátozásokat.
Gyorsan terjed a kór
A betegség oka egy vírus, amit a szúnyogokhoz hasonló kis rovar terjeszt. Ez megcsípi az állatot és a beteg egyedek vérével megfertőzi az egészségeset. A kór nagyon gyorsan és nagy területekre terjed ki. A beteg állatok orrán és száján nyálkás váladék jelenik meg, néha gennyes jelleggel, nehezen lélegzenek, bedagad a torkuk, majd eldagad és elkékül a nyelvük. Nem létezik hatásos kezelési mód. A megbetegedett állatok nagy része elpusztul, egyesek viszont 7-10 napon belül meg is gyógyulhatnak. A megbetegedett állatok húsa és belső szerveik nem fertőzőek az ember számára, fogyaszthatóak. A betegség emberre nem terjed át.
Az illetékesek szerint a hegyek természetes gátat képezhetnek a betegség terjedésének, ugyanakkor a hűvösebb időjárás is a terjedés megfékezésének kedvez, hiszen a szóban forgó rovarok csak 15 Celsius-fok feletti hőmérsékleten fejtik ki tevékenységüket.
Vasárnap lejárnak a szerződések
Szintén az állat-egészségügyi hatósághoz kapcsolódó információ, hogy vasárnapi hatállyal lejárnak a Hargita megyében tevékenykedő állatorvosok koncessziós szerződései az említett hatósággal. Ladó Zsolttól megtudtuk, a dokumentumok értelmében lehetőség adódik a szerződések meghosszabbítására szeptember elsejétől.
„Jelen pillanatban is azzal foglalkozunk, hogy kiértékeljük az állatorvosok tevékenységét. Ennek eredménye függvényében vagy hosszabbítódnak a szerződések, vagy nem” – pontosított az illetékes. Kifejtette, Csíkszéken, Udvarhelyszéken és Gyergyószéken is előfordulnak olyan körzetek, amelyek esetében nem hosszabbítják meg a szerződéseket, pontos számuk még nem ismert. Ezeknél versenytárgyalást írnak ki a tevékenység betöltésére. „A folytonosságot mindenképpen biztosítjuk. Ezért ahol megszűnnek a szerződések, ott ideiglenes jelleggel a hatósági állatorvos, azaz a kerületi felelős végzi el ezt a munkát a versenytárgyalás lezárultáig” – jelentette ki az intézményvezető.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!