Fotó: Kristó Róbert
Az országban a múlt héten azonosították először azt a kérődző állatokat megtámadó vírust, amely az úgynevezett kéknyelv nevezetű betegséget okozza. A fertőzés komoly gazdasági károkkal jár, a beteg állatok legnagyobb része ugyanis elpusztul. Hargita megyében nem történt még ilyen megbetegedés, az állat-egészségügyi hatóság több óvintézkedést is megtett ennek megelőzése érdekében.
2014. augusztus 28., 17:592014. augusztus 28., 17:59
2014. augusztus 28., 18:242014. augusztus 28., 18:24
A szóban forgó betegséget Buzău megyében azonosították, ahol egy szarvasmarha-tulajdonos értesítette a körzeti állatorvost, mivel állatain a betegség tüneteit vélte felfedezni. A jószágok megvizsgálása során beigazolódott a gyanú, kéknyelv-betegséggel voltak megfertőzve. Nem sokkal a riasztás után a környék számos gazdája ugyanazzal a panasszal fordult az állatorvoshoz. Eddig több mint kéttucatnyi esetben igazolódott a fertőzés, ezért a jelenség megfékezése érdekében a hatóságok a gócpont 100 kilométeres körzetében védő, 150 kilométeres körzetében pedig megfigyelő övezetet alakítottak ki. Ez utóbbiba Hargita megye is beleesik.
Megtették a szükséges óvintézkedéseket
„Hargita megyében szerencsére még nincsen ilyen eset. A megye azonban a megfigyelési övezetbe esik, ezért különböző intézkedéseket kellett meghoznunk” – tájékoztatott érdeklődésünkre Ladó Zsolt. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elmondta, ennek keretében ideiglenes jelleggel korlátozták az állatmozgatásokat, illetve betiltották az „állattömörüléseket”, azaz a vásárokat a szarvasmarhák, juhok, kecskék esetében. E hét közepétől pedig szúnyogcsapdákat is kihelyeztek, az így befogott rovarokat pedig szaklaboratóriumban vizsgálják meg. „A szigorítás azért van, hogy esetlegesen a megyébe beteg állat ne kerüljön” – jelentette ki az intézményvezető, aki egyelőre nem tudta megbecsülni, hogy mikortól oldhatják fel a korlátozásokat.
Gyorsan terjed a kór
A betegség oka egy vírus, amit a szúnyogokhoz hasonló kis rovar terjeszt. Ez megcsípi az állatot és a beteg egyedek vérével megfertőzi az egészségeset. A kór nagyon gyorsan és nagy területekre terjed ki. A beteg állatok orrán és száján nyálkás váladék jelenik meg, néha gennyes jelleggel, nehezen lélegzenek, bedagad a torkuk, majd eldagad és elkékül a nyelvük. Nem létezik hatásos kezelési mód. A megbetegedett állatok nagy része elpusztul, egyesek viszont 7-10 napon belül meg is gyógyulhatnak. A megbetegedett állatok húsa és belső szerveik nem fertőzőek az ember számára, fogyaszthatóak. A betegség emberre nem terjed át.
Az illetékesek szerint a hegyek természetes gátat képezhetnek a betegség terjedésének, ugyanakkor a hűvösebb időjárás is a terjedés megfékezésének kedvez, hiszen a szóban forgó rovarok csak 15 Celsius-fok feletti hőmérsékleten fejtik ki tevékenységüket.
Vasárnap lejárnak a szerződések
Szintén az állat-egészségügyi hatósághoz kapcsolódó információ, hogy vasárnapi hatállyal lejárnak a Hargita megyében tevékenykedő állatorvosok koncessziós szerződései az említett hatósággal. Ladó Zsolttól megtudtuk, a dokumentumok értelmében lehetőség adódik a szerződések meghosszabbítására szeptember elsejétől.
„Jelen pillanatban is azzal foglalkozunk, hogy kiértékeljük az állatorvosok tevékenységét. Ennek eredménye függvényében vagy hosszabbítódnak a szerződések, vagy nem” – pontosított az illetékes. Kifejtette, Csíkszéken, Udvarhelyszéken és Gyergyószéken is előfordulnak olyan körzetek, amelyek esetében nem hosszabbítják meg a szerződéseket, pontos számuk még nem ismert. Ezeknél versenytárgyalást írnak ki a tevékenység betöltésére. „A folytonosságot mindenképpen biztosítjuk. Ezért ahol megszűnnek a szerződések, ott ideiglenes jelleggel a hatósági állatorvos, azaz a kerületi felelős végzi el ezt a munkát a versenytárgyalás lezárultáig” – jelentette ki az intézményvezető.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!