Fotó: Veres Nándor
A romániai egészségbiztosítással rendelkezők bizonyos feltételek mellett külföldön is igénybe vehetnek egészségügyi szolgáltatásokat. Ezt a lehetőséget kevesen használják ki, a tervezett gyógykezelésre feljogosító nyomtatványt például Hargita megyében tavaly csak tízen igényelték.
2015. február 11., 19:102015. február 11., 19:10
2015. február 11., 19:392015. február 11., 19:39
Az egészségbiztosítás által külföldi ellátásra nyújtott egyik lehetőség az európai egészségbiztosítási kártya. Ennek felmutatása révén az Európai Unió országaiban, továbbá Norvégia, Liechtenstein, Izland és Svájc területén az egészségbiztosító rendszerben működő kórházakban baj esetén ingyenes sürgősségi ellátásban részesülhetünk. A kártya kiváltása ingyenes, igényelni az egészségbiztosító pénztárnál kell. Ha sürgős az utazás, akkor egy, a kártyát helyettesítő igazolást helyben is adnak, de öt nap alatt a kártya is elkészül, és felvehető a pénztárnál, vagy további öt napon belül házhoz viszi a postás. Hargita megyében 2013-ban 15 149 európai egészségbiztosítási kártyát igényeltek a biztosított személyek, tavaly viszont többet, 16 241-et váltottak ki. Tekintve, hogy a megyében mintegy 250 ezer egészségbiztosítással rendelkező személy van, kevesen használják ki a kártya által nyújtott lehetőséget. Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnök-vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a kártya által csak sürgősségi ellátást nyújtanak ingyenesen, tehát például utókezelésre ez nem jogosít fel. Azt, hogy mi a sürgősség, mindig a kezelőorvos dönti el.
Az egészségbiztosítással rendelkezőknek joguk van előre tervezett külföldi, ingyenes gyógykezelésre abban az esetben, ha az adott kezelést Romániában nem tudják elvégezni, vagy elvégeznék ugyan, de a beteg számára nem megfelelő időben, például ha hosszú várólista van, a beteg állapota pedig nem teszi lehetővé a várakozást. A tervezett, ingyenes külföldi kezelést, például műtéteket az E112-esnek vagy S2-nek nevezett formanyomtatvány felmutatása révén lehet elvégeztetni. Ezt a nyomtatványt az eset ellenőrzése után az egészségbiztosító pénztár bocsátja ki, az igényléséhez a következő dokumentumokat kell benyújtani: a pénztártól igényelhető vagy a honlapjukról letölthető típusnyomtatvány, személyi igazolvány vagy kiskorúak esetében a születési bizonyítvány másolata, a releváns orvosi dokumentumok a kezelendő betegségről, továbbá egy, az egészségbiztosító pénztárral szerződésben álló, egyetemi központban működő kórház orvosi jelentése.
Ennek tartalmaznia kell többek között azt, hogy a kezelést, amire a betegnek szüksége van, Romániában nem tudják elvégezni, vagy pedig megfelelő időn belül nem végrehajtható, hogy a beteg kezelőorvosa szerint a szállítás nem veszélyezteti a beteg állapotát, illetve egy, a külföldi kórház által kiállított befogadót, amelyben vállalják a beavatkozást.
A nyomtatvány az unió területén az egészségbiztosítási rendszerben működő kórházban végzendő kezelésre jogosít fel. Duda Tihamér hangsúlyozta, bár riasztónak tűnhet a szükséges dokumentumok sora, ezeket nem nehéz beszerezni, néhány napos utánajárással meg lehet oldani. A pénztár vezetője ugyanakkor rámutatott, hogy ha az érintett beteg kezelésének része olyan beavatkozás vagy kezelés is, amit itthon is el lehet végezni, akkor annak külföldi elvégzését nem finanszírozzák, például egy műtét esetén az idehaza is elvégezhető utókezelést. A tervezett külföldi gyógykezelés lehetőségével is kevesen éltek: Hargita megyében 2013-ban a megyei egészségbiztosító pénztár 8, tavaly pedig 10 erre feljogosító nyomtatványt bocsátott ki.
A sürgősségi betegellátás és ezen nyomtatvány esetén a betegnek semmit nem kell fizetnie, a biztosító rendezi utólag a számlát a külföldi intézmények felé. A Mediafax hírügynökség nemrég közölt összesítése szerint a romániai egészségbiztosító pénztár 2007–2013 között 264,4 millió lejt fizetett ki a külföldön igénybe vett kezelésekért. Tavaly ez az összeg 310 millió lejre emelkedett. Ugyanakkor további 130,5 millió euró adósság is fennállt még 2014 végén.
Egy harmadik lehetőség is nyitott azok számára, akik külföldön kezeltetnék magukat: az Európai Unió területén elvégeztetett gyógykezeléseket utólagosan elszámolja az egészségbiztosító pénztár. Az igazgató kifejtette, ha valaki külföldön gyógykezelteti magát, kifizeti ott ennek az árát, hazatérve benyújthatja a külföldi orvosi szolgáltatások kifizetését igazoló számlát és nyugtát a kórházi zárójelentéssel együtt az egészségbiztosító pénztárhoz, ahol bizonyos körülmények között megtérítik a költségét. Csak olyan orvosi szolgáltatás árát fizetik vissza, amely szerepel a romániai egészségügyi szolgáltatásokat tartalmazó alapcsomagban, és csak annak az itthoni legmagasabb árát. Ez rendszerint kevesebb, mint amit egy adott kezelésért külföldön kell fizetni, így számítani kell rá, hogy az utólagos elszámolás során a beteg nem kapja vissza teljesen az összeget. Ugyanakkor tudni kell, hogy az elszámolás átfutási ideje mintegy két év, tehát általában ennyi idő után kapja vissza a beteg a pénzét.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!