Közösségi megmozdulásokat segít a Szalonka Közbirtokosság

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A csíkdelnei Szalonka Közbirtokosság 1114 hektár erdővel és 219 hektár legelővel rendelkezik. Ötéves pereskedés után most kaptak vissza még 132 hektár legelős területet Bákó megyében.

Péter Beáta

2015. június 27., 12:142015. június 27., 12:14

Hosszú huzavona után sikerült visszakapnia 132 hektár legelőt a Szalonka Közbirtokosságnak. „Megnyertük a pert, egy 132 hektár legelős területet kapunk vissza közelebbről a kosteleki részen, úgy hívják: Bálint sarka. Várjuk, hogy a Bákó megyei kataszternél jóváhagyják a dokumentációt, és akkor vissza fogjuk kapni, reméljük, még idén. A régi magyar határ Ágas község Sulţa nevű településének Sorontar nevű patakánál volt, sajnos a megyésítés folytán feltolták a határt a Szellő hegye alá, így a területeink fele – mind erdő, mind legelő – bákói adminisztratív területen van” – magyarázta Nagy István, a közbirtokosság elnöke.

Összesen 409 hektár területet kellene visszakapjanak, de ebből csupán 132 hektárról van telekkönyvük. „A 2005-ből származó 247-es törvény alapján igényeltük ezeket a területeket, annak ellenére, hogy nincs az egészre telekkönyvünk. Nagy valószínűséggel, mivel a régi telekkönyveinket 1915-ben állították ki, és ezek a területek Magyarország végvidékei voltak, a telekkönyvezéssel nem értek el odáig. Azokról a részekről telekkönyvi térképek sincsenek. A mi régi térképeinken szerepel ez a legelős terület. A mojnesti bíróságon meg is nyertük a pert a 409 hektár visszaszolgáltatására, de Ágas község és a bákói földosztó bizottság megfellebbezte. A közgyűlésünk jóváhagyta, hogy forduljunk a nemzetközi bírósághoz Strasbourgba, mert a 247-es törvény még mindig életben van.”

Nagy István rámutatott, hogy 2000-ig a csíkpálfalvi önkormányzat adminisztrálta ezt a részt. „De 2000 óta, amikor megjelent az 1-es törvény, Ágas község foggal-körömmel ragaszkodik ehhez a területhez, holott semmilyen dokumentumot nem tudnak elővenni, mert nincs. Mi dokumentumokkal bizonyítottuk a bíróságnak, hogy 2000-ig Pálfalva község polgármesteri hivatala ügykezelése alatt állt ez a terület, hiába tartozott akkor már Ágas községhez. Mégsem sikerült ez idáig továbblépnünk.”

A delnei közbirtokosság telekkönyveztetett a Hargita megyei részen 519 hektár erdőt és 219 hektár legelős területet. A legelős területeknél a 219 hektárból 156 hektárra tudtak támogatást igényelni, a többi beerdősödött legelő. „Az úgynevezett hátsó, vagyis a bákói részen nem tudunk betenni támogatásra területet, mert nem adnak igazolást onnan.”

A közbirtokosságnak 313 tagja van összesen 1646 joggal. Itt egy jog egy hektár. „A szavazatnál az alapszabályzat szerint akinek valamennyi ára van, annak is van egy szavazati joga, akinek 1,51 hektárja van, vagyis ha az ötvenen felül megy, akkor két szavazattal rendelkezik, ha alatta, akkor egy.” Három évvel ezelőtt hagyta jóvá a közgyűlés, hogy nemcsak akkor lehet jogtulajdonos valaki, ha a hozzátartozója meghalt, hanem a tag még éltében átadhatja első fokú rokonnak részlegesen vagy teljes egészében a közbirtokossági jogát.

A vezetőtanácsot és az ellenőrző bizottságot háromévente választják. A vezetőtanács öttagú: elnök, alelnök, titkár, erdőgazda, pénztáros. A jelenlegi elnök 2008 óta tölti be ezt a tisztséget. A tagok ritkán adnak el jogot, évente 2–3 adásvétel van. Egy hektár területre, azaz egy jogra itt évente 150 lej részesedést kapnak a tagok.

Az üzemterv szerint évente 4500 köbméter fát lenne lehetőségük kitermelni, ebből általában 1000–1500 köbmétert vágnak ki. „Többnyire csak a kötelező egészségügyi vágást, gyérítést, baleseti vágást végezzük el. Amíg csak lehet, nem nyúlunk hozzá. Azt is tudjuk, hogy az erdőn 100–120 év feletti fát nem érdemes tartani, mert megy tönkre, korhad meg. A kosteleki részen 140–160 év közötti erdőnk van. Már 60 éve ki kellett volna termelni, hogy ne romoljon. Igaz, nincs nagyon elromolva, de vannak tíz köbméteres bükkfák is, amelyek belsejében 60–70 centis lyukak vannak. Ezeket szoktuk minden második évben a tagságnak, annak, aki igényli, jogra, részesedés formájában kiadni. Aki nem igényli, pénzt vesz ki. Fővágásból nem nagyon értékesítjük a fát, amíg csak nem muszáj. Ebből az öreg erdőből szoktunk minden második évben eladni 1000 köbméter körülit. Amikor nem hozatunk haza, a következő évben értékesítünk ennyit. Ha szükséges, az egészségügyi vágásból biztosítunk tűzifát mind a tagságnak, mind a falu népének. Mert körülbelül tíz százaléka nem tagja a faluban a birtokosságnak. Ezt pénzért adjuk önköltségi áron. Ha ötven lejbe került a kitermelés, a bélyegzés stb., akkor annyiban adjuk. Ez egy kicsi segítség a falunak. Úgy osztjuk, hogy mindenkinek jusson, és az erdőt is kíméljük, főleg, amióta a területalapú támogatást kapjuk. Ez nagyon segített a birtokosságokon, a tagságon és a faluközösségeken is.”

A támogatásként kapott évi 400 ezer lejből 100 ezer lejt egy partnerszerződés alapján a helybéli állattartó szövetségnek utalnak. A szövetség a pénzt többek között ondózásra, a juhok és szarvasmarhák őszi, tavaszi kezelésére, a Csíkszeredában lévő négy tejautomata működtetésére költheti.

A közbirtokosság a delnei bányavállalatnak koncesszióba adott másfél hektár, útként használt területet, amelyért a vállalat évente 6700 lejt fizet. Ezt nem pénzben kérik, hanem követ számítanak fel. Ebből javítják a mezei utakat, sokszor a faluban található utak karbantartásába is besegítenek.
Három évvel ezelőtt székházat vásároltak, amely korábban egy magánház volt, azt az igényeknek megfelelően átalakították. Vásároltak egy terepjárót is, és a közbirtokosság fedezte teljesen a helyi ravatalozó építési költségeit és bonyolította le az építkezést. A közösségi célokat szolgáló megmozdulásokat is mindig támogatják, segítik az iskolát, óvodát, az egyházat, az öregotthont.

„Egy közbirtokosságnak régen is az volt, és ma is az kellene legyen a szerepe, hogy elsősorban az állattartó gazdákat segítse. Sok berbécs van a faluban, ezért nincs értelme, hogy a birtokosság is tartson. Nem igyekszünk, hogy saját állatállományunk legyen, mert vannak rossz emlékeink a közös állattartásról a kollektív idejéből. A birtokosságnak ugyanakkor minden közösségi megmozdulást segítenie kell. Tanügyet, egyházat, sportot, tehát mindent köteles segíteni és a tagságnak részesedést adni attól függően, hogy mikor milyen az anyagi helyzet.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is
2025. május 08., csütörtök

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás

A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás