Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai Kriterion Alapítvány szervezésében mutatták be szerda délután Kántor Lajosnak, a Polis Kiadó gondozásában megjelent, Domokos Géza kockázatai című könyvét.
2015. január 21., 20:562015. január 21., 20:56
Ez a könyv rálátás Domokos Géza életére, arra, hogy Kántor Lajos hogyan látja az ő életpályáját – mutatott rá Székedi Ferenc, az est házigazdája a Kriterion Házban tartott rendezvényen. Kifejtette, a könyv három lábon áll, a szerző egyrészt tanulmányozta a hagyatékot, másrészt átnézte saját, Domokos Gézával folytatott levelezését, ugyanakkor még egyszer átolvasta Domokos Géza életrajzi munkáit. A könyv ugyanakkor szubjektívebb, mint ahogy egy monográfiának lennie kell – fogalmazott a szerző, Kántor Lajos. „Amikor két évvel ezelőtt a Kriterion-koszorút kaptam, akkor jutott eszembe, hogy annyi minden kötött Domokos Gézához, érdemes volna könyvvé összeolvasni és összeírni” – idézte fel.
A könyvbemutatón szó esett Domokos Géza hagyatékáról, a Kriterion igazgatójaként kifejtett munkásságáról. Ehhez kapcsolódik egyébként a legtöbb szöveg a kötetben.
A beszélgetésen jelen levő Markó Béla elmondta, a 2014-ben megjelent kötetnek már rég tervezik a Csíkszeredában való bemutatását is. „Nem bánom, hogy halasztódott, mert ilyen évfordulós heteket, hónapokat ülünk, 25 évet ünnepel nagyon sok intézmény. 1989 decemberében sok minden megváltozott, intézmények jöttek létre, akkor jött létre az RMDSZ is. Tagadhatatlan, hogy Domokos Géza nevéhez egyértelműen kötődik az RMDSZ első időszaka, és sok mindent meghatározott az ő személyisége az akkor meghozott döntéseink között. Nagyon fontosnak vélem, hogy 25 év múltán ne csak ünnepeljünk vagy szomorkodjunk, hanem gondoljuk is végig ezt a 25 esztendőt, az akkori döntéseinket és azoknak a személyiségeknek a sorsát, akik ezeket a döntéseket meghatározták” – fejtette ki. Hangsúlyozta, Kántor Lajos a kapcsolatot keresi a könyvben, az ő kapcsolatát mutatja fel Domokos Gézával, levelek és levelezés köré építi fel a kor elemzését. „Az ő levelezésük kapcsán kibontja nemcsak Domokos Géza arcát, hanem annak az erdélyi magyar értelmiségi típusnak a jellemzőit, amely megpróbálkozott azzal, hogy szétfeszítse a rendszert.”
szóljon hozzá!