Fotó: Kristó Róbert
A gyermekvédelmi és felnőttgondozási rendszerben élők, dolgozók és az intézmény támogatói együtt ünnepelték pénteken Csíkszeredában a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság fennállásának 15. évfordulóját. Amint a rendezvényen kihangsúlyozták, az elmúlt 15 év alatt teljesen átalakult a gyermekvédelmi rendszer, a központosított mamut intézményekből kisebb, családi típusú otthonokba került át a gondozottak többsége.
2012. október 26., 13:092012. október 26., 13:09
2012. október 28., 15:002012. október 28., 15:00
Mintegy 1100 gyermek és 200 felnőtt, illetve sérült személy tartozik a Hargita megyei önkormányzat kötelékébe tartozó szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz, amely számos intézményében – kisebb-nagyobb családi típusú otthonok, védett otthonok, elhelyező központok, idős és sérült személyek elhelyezésére szolgáló otthonok, átmeneti otthonok – megyeszerte 760 személyt foglalkoztat. Az igazgatóság fennállásának 15. évfordulóját ünnepelte pénteken Csíkszeredában. A rendezvényre érkezett támogatottak, alkalmazottak és támogatók zsúfolásig megtöltötték a megyei tanács amfiteátrumát. Petres Sándor, a Hargita megyei önkormányzat alelnöke ünnepi beszédében felidézte, 15 évvel ezelőtt a megyei tanács kapott egy nem várt „gyermeket”, amelyről semmit sem tudtak, és amelyről riasztó képeket mutogattak a televíziókban. A gyermekvédelmi törvény ugyanis 15 évvel ezelőtt utalta át a gyermekvédelmi rendszert a megyei önkormányzatokhoz.
Az alelnök úgy vélte, az, hogy az intézményrendszert sikerült működtetni, elsősorban a gyermekvédelemnél dolgozó ügyes, jó képességű szakembereknek köszönhető, hisz a megyei önkormányzat se nem ismerte, se nem értette akkor még ezt az „ajándékba” kapott intézményrendszert. Az elmúlt években azonban nemcsak működtetni tudták, hanem az intézményrendszer teljes átalakításában is részt vettek. Petres Sándor kihangsúlyozta, azoktól a borzalmas képektől, amelyeket a kilencvenes években láthattunk a televízióban a nagy árvaházakról, ma már oda jutottunk, hogy a gyermekvédelmi rendszer otthon helyett otthont tud nyújtani az oda bekerülő gyerekeknek, akik nem a sorstalanságba kerülnek, hanem reményük lehet arra, hogy jövőt tudnak építeni maguknak.
„Az a kicsi, kedves mosolyuk”
Petres Sándor véleményét bizonyította az a két fiatal, Dani Mária és Gabriel Suciu, akik a gyermekvédelmi rendszerben nőttek fel, és akik a pénteki ünnepségen meséltek életükről. A csíkszeredai intézményekben nevelkedett Dani Mária elmondta, jelenleg mesteri képzésen vesz részt Kolozsváron, ahol szociális munkásként végzett egyetemet, szakterülete pedig a krízisben lévő családok segítése. A fiatal nő nevelőinek, a rá figyelő tisztségviselőknek, támogatóinak szóló köszönő szavai könnyekbe fulladtak, a hallgatóság pedig nagy tapssal bátorította őt. Gabriel Suciu is egyetemre jár, a bölcsészkaron folytatja tanulmányait. A gyergyóvárhegyi gyermekvédelmi intézményekben nevelkedett fiatal kijelentette, büszke arra, hogy intézményben nőtt fel, mert úgy érzi, ezáltal többé vált. Mindkét fiatal kihangsúlyozta, soha nem tudják megköszönni azt, amit kaptak nevelőiktől.
Az ünnepségen egy kisfilmen az intézményrendszerben dolgozók is megszólaltak, nevelők, szakácsok, takarítónő, orvosnő, asszisztensnő, szociális munkás válaszolt a kérdésre, hogy neki mi ad erőt a mindennapi munkájához. Az alkalmazottak meséltek hitről, a gyerekek szeretetéről, a munkaközösség támogatásáról, az idősek, gondozottak részéről kapott visszajelzésekről, az eredményekről, a szakmájuk szeretetről, a mindennapi apró örömökről, a gyerekek szemeiről, amelyek egy kis figyelmesség után is kifejezik a boldogságot. „Az a kicsi, kedves mosolyuk” – válaszolta a filmben feltett kérdésre az egyik alkalmazott, akinek az ünnepségen emléklapot is átadtak, mint az intézményrendszerben egyik legrégebben dolgozónak. Összesen öt személy kapott ilyen emléklapot, köztük Ion Proca, a gyermekvédelmi igazgatóság első vezetője, aki tíz éven át vezette az intézményt, és aki óriási tapsot kapott a jelenlévőktől. A volt igazgató megyei önkormányzati képviselőként és a szociális bizottság elnökeként jelenleg is támogatja az intézményt. Mint mondta, talán élete legszebb tíz évét jelentette az intézmény élén eltöltött idő.
„Hogyan tartsuk életben a lángot?”
Elekes Zoltán, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezérigazgatója ünnepi beszédében kifejtette, bár 15 évvel ezelőtt meglepte a helyi hatóságokat a gyermekvédelmi rendszer decentralizációja, az elmúlt évek bebizonyították, hogy közelebbről rugalmasabban és jobban lehet kezelni a helyi problémákat. Az igazgató felsorolta, hogyan kerültek sorra hozzájuk a különböző, gyerekekről, felnőttekről, sérült személyekről gondoskodó otthonok, intézmények, és hogyan alakultak át ezek folyamatosan, intézményrendszerükben és a körülményekben is, amiket nyújtanak. „Mára már nem kell szégyenkeznünk egyetlen központ miatt sem, sikerült mindenhol elfogadható körülményeket megteremteni” – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy nagyon sok minden múlik a munkatársak odaadásán. Úgy vélte, a következő időszak kihívása, hogy a mindennapi nehézségek ellenére hogyan tartsák magukban életben a lángot, hogy naponta megtalálják azt, amivel örömet okozhatnak a gyerekeknek, a gondozottaknak.
Az intézményre és gondozottaira Tamás József római katolikus segédpüspök kért áldást. Beszédében elmondta, a mai világ igen nagy vétke, hogy nemcsak az épp megfogant életet veszejtik el sokan, hanem a megszületett életeket is sokan eldobják maguktól. Ezért minden olyan kezdeményezés, ami tesz azért, hogy a gyermekeket felnevelje, dicséretes – mondta a közös ima előtt a püspök.
Az évfordulós ünnepség a gyermekotthonokban élő gyerekek és fiatalok zenés, táncos összeállításával zárult.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
szóljon hozzá!