Fotó: Iochom Zsolt
Igencsak összekuszálta a helyzetet a gazdák körében a sebtében kihirdetett, a természetes személyek saját mezőgazdasági termékeikkel való kereskedéséről szóló törvény. Akik ugyanis október végéig nem igényelték a régi típusú termelői igazolást, azok belátható időn belül az újat sem kérhetik, így egyelőre sem piacokon, sem vásárokon nem értékesíthetik termékeiket.
2014. november 20., 19:012014. november 20., 19:01
A Hivatalos Közlönyben október végén megjelent törvénnyel tulajdonképpen egy új korszak kezdődik a kistermelők szempontjából – tájékoztatott Ábrahám Emma. A Hargita Megyei Agrárkamara igazgatója elmondta, az új jogszabállyal lezárult a termelési lapok által igazolt gazdasági tevékenység időszaka, az állam teljesen új alapokra helyezi az ilyen típusú kereskedelmet.
Pórul járt gazdák
Az igazgató szerint a törvény kihirdetése sokakat váratlanul ért, emiatt több gazda nehéz helyzetbe került. „Felkészületlenül ért mindenkit, mert egyik napról a másikra jelent meg a törvény” – fogalmazott az illetékes. Elmondása szerint, aki november 3-ig a régi jogszabály szerint igényelte a termelői igazolást, az most fellélegezhet, mert 180 napig használhatja ezt. Akik viszont nem tudtak élni a lehetőséggel, azok a jogszabály gyakorlatba ültetésének időszaka alatt igazolás nélkül maradnak, és ennek hiányában már nem értékesíthetik termékeiket piacokon, vásárokon.
Újabb lehetőség az adóra?
Az új típusú bizonylatot azon gazdáknak kell kiváltaniuk, akik gazdasági tevékenységet folytatnak. Gyakorlatilag ezzel bizonyítják majd, hogy természetes személyként mezőgazdasági termelők – magyarázta Ábrahám. Hangsúlyozta, a bizonylatot azok igényelhetik, akiknek mezőgazdasági regiszterükben föld, állatok, méhek szerepelnek. A bizonylat viszont csak egy része a rendszernek, melléje társul egy úgynevezett kereskedelmi könyvecske is.
Mint kiderült, a termelői bizonylatban fel lesz tüntetve, mekkora területtel, hány állattal rendelkezik a gazda, milyen termés- vagy termékmennyiséget becsül meg, abból mennyit szeretne értékesíteni. A kereskedelmi könyvecskébe az eladást, értékesítést kell bejegyezni. „Korábban nem volt lekövethető az egész értékesítési folyamat. A termelési lapban benne volt a birtokolt terület, a mennyiség, amit megtermelt, de nem volt feltüntetve, hogy mennyit szán kereskedelemre, és nem követte senki, hogy mennyit értékesített. Megtörténhetett az is, hogy öt áron termelő zöldséges jött ide hozzánk a piacra, és árulta azt a terméket egész nyáron, ami nem az övé” – jegyezte meg az igazgató.
Ábrahám szerint a gazda dolga több mint bizonyos, hogy nehezebb lesz, mert nagyon pontosan kell majd vezetni a szóban forgó könyvecskét. Ennek egy példányát le kell adnia az illetékes polgármesteri hivatalnak, amelynek záros határidőn belül jelentenie kell a pénzügynek az abban foglaltakat. „Valószínű, hogy egyfajta adó kivetése is a cél ez esetben, ennek a formája még nem tiszta egyelőre” – említette az agrárkamara vezetője.
Fontos szűrők a szakmai egyesületek
Az igazgató elmondta, a gazdáknak a polgármesteri hivataloknál kell majd kérniük a bizonylat kiállítását. Ezt követően öt napon belül a hivatalhoz bejelentkezett szakmai egyesületek képviselőjének kell a helyszínen leellenőriznie a mezőgazdasági regiszterben bejegyzett adatok valódiságát, és láttamoznia kell az igénylést. „Nagy a felelősség a szakmai egyesületek számára. Csak olyan egyesület végezheti ezt a tevékenységet, amely országos egyesületnek a tagja” – említette az illetékes, hozzátéve, ennek hiányában a mezőgazdasági igazgatóságok és az agrárkamarák szakembereire hárul a feladat.
„Ez a törvény előírja azt is, hogy a piacokon 40 százalék kell legyen a kistermelő. Az lenne a hozadéka ennek, ha a köztes kereskedőket ki lehetne szorítani, és tudnának jönni a kistermelők értékesíteni termékeiket. Nem lesz könnyű ezt elérni” – jegyezte meg a szakember.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!