Fotó: Veres Nándor
Rémisztő baleset helyszíne volt nemrég Csíkszereda Csíkcsicsó felőli kijárata: frontálisan ütközött egy autó és egy szekér. A tizenötezer lejes anyagi kárral járó karambolt követően a szemtanúk arról panaszkodtak portálunknak, hogy a nyolc könnyebb sérült kórházba szállítása és ellátása után a szekeret vontató agonizáló lovakat a rendőrök teljesen figyelmen kívül hagyták. Mi a teendő ilyenkor, ki kell segítsen az állatokon? Utánajártunk.
2012. október 02., 19:572012. október 02., 19:57
Elszörnyedt emberek tucatjai állták körül a gyomorfelkavaró látványt nyújtó lovakat, amelyek vérrel és csontszilánkokkal borították be az utat, de a helyszínelő rendőrök nem engedték, hogy bárki is túlságosan megközelítse őket – noha többen is arról tanácskoztak, miként lehetne „segíteni” rajtuk.
„Borzasztó volt látni, ahogy szenvednek az állatok, több felháborodott jelenlévő is arra kérte a rendőröket, hogy lőjék fejbe azt, amelyiknek leszakadt a lába, de nem tettek semmit” – mesélte a történteket az egyik, röviddel a szerencsétlenség bekövetkezte után helyszínre ért szemtanú. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az üggyel kapcsolatban elárulta, hogy kollégái helyesen jártak el, a szolgálati fegyver használata ugyanis olyan szigorú szabályokhoz kötött, melyek között nem szerepel a sérült állatok szenvedésének véget vetése.
„Csak akkor használhatják a tisztek a lőfegyverüket, ha veszélyben van a saját vagy egy másik személy élete, illetve hirtelen veszély és fegyveres támadások esetén, ha a tüzeléssel hathatósan közbe tudnak avatkozni” – közölte a szóvivő. „Tudjuk, hogy vannak olyan helyzetek, amikor tényleg jobb lenne lelőni a sérült állatot, de bármilyen súlyosnak is tűnik az állapota, ez nem a mi hatáskörünk. Hasonló esetekben az az eljárás, hogy az állat-egészségügyi illetékes először megvizsgálja a sebeket, majd azután dönti el, hogy mi a szükséges lépés” – fűzte hozzá.
A szóban forgó balesetnél a rendőröknek azonnal riasztaniuk kellett volna az állat-egészségügyi hatóságot, ez azonban a történtek után csak bő félórával történt meg, a szóvivő szerint emiatt lehettek dühösek a szemtanúk.
Állandó ügyelet a sérült állatokért
Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, hogy a hét minden napján huszonnégy órás ügyeletük működik, így az eseteket bármikor be lehet jelenteni a 0266-314967-es telefonszámon. „Munkaidőben a hivatali számon válaszolunk az észrevételekre, utána pedig a hívások átirányítódnak az éppen ügyeletes állatorvoshoz” – tudatta az igazgató. „A megye különböző településeit a körzeti orvosok fedik le, balesetekkor őket általában a rendőrök vagy a mentősök értesítik, de a civilek is gyakran kérik a segítségünket” – tette hozzá.
A szeptember 18-i balesetnél a helyszínre kiszálló szakember már semmit nem tehetett az egyik lóért, mivel annak mindkét mellső lába súlyosan megsérült. „Ha a főállatorvos úgy látja, hogy műtéttel megmenthető az állat élete, akkor elvégzi a szükséges beavatkozásokat, de abban az esetben ez fel sem merült” – árulta el a megyei állat-egészségügy vezetője. A leszakadt lábbal kínlódó lónak végül a nyakát vágta el az orvos.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!