Kétszázezer lejtől esett el a kászonújfalvi közbirtokosság

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A májustól elhúzódó, tisztújító közgyűléssel kapcsolatos jogi huzavona miatt jelentős támogatástól esett el a kászonújfalvi közbirtokosság. Egy angol-román alapítvány ugyanis a nyáron leégett erdőrészek újraültetésére ajánlott volna fel egy nagyobb összeget, de mivel továbbra sincs vezetősége a közbirtokosságnak, elállt szándékától.

Rédai Botond

2012. szeptember 26., 17:302012. szeptember 26., 17:30

2012. szeptember 26., 17:512012. szeptember 26., 17:51

Továbbra is vezetőség nélkül tekint a jövőbe a kászonújfalvi közbirtokosság. A szervezet májusban megtartott tisztújító közgyűlése után alakult ki a patthelyzet, amikor a választás eredményét bíróságon támadta meg az egyik elnökjelölt. A problémát később csak fokozta, hogy július első felében a közbirtokosság tulajdonában levő erdőből mintegy hetven hektár a lángok martalékává vált. Az érintettek abban reménykedtek, hogy a szeptemberi bírósági tárgyalás megoldást hoz az ügyben.

„Nem így történt, a pert október 18-ra halasztották, mivel a felperes újabb bizonyító iratokat adott le” – adta tudtunkra Fülöp Attila, aki a legtöbb szavazatot kapta a májusi tisztújító közgyűlésen, így az igazgatói tisztség várományosa is. Elmondása szerint ez amellett, hogy nagyon rossz hatással van a közbirtokosságra, hiszen az továbbra is működésképtelen, egyedi lehetőségtől fosztotta meg a kászonújfalviakat.

„A jakabfalvi közbirtokosság révén léptünk kapcsolatba a segesvári Mihai Eminescu Trust alapítvánnyal, amely jelentős támogatást adott volna a leégett erdőrészek újraültetésére” – említette Fülöp. Elmondása szerint több rendben is tárgyaltak az alapítvány illetékeseivel, akik kétszázezer lejt ajánlottak fel a kászonújfalvi közbirtokosságnak a tűzvész okozta károk elhárítására. „Sajnos mivel továbbra is bizonytalan a jogi helyzetünk, az alapítvány úgy döntött, másnak adja a szóban forgó összeget” – nyugtázta szomorúan Fülöp Attila. Kiemelte, egyedi alkalom volt ez, az említett alapítvány ugyanis az általuk működtetett, december végén záruló négyéves program keretében finanszírozta volna az ültetést. Az elvárás az volt, hogy még ősszel kezdődjenek el a munkálatok, a közbirtokosság jogi helyzete viszont ezt nem tette lehetővé.

Mint arról már többször beszámoltunk, július első felében mintegy hetven hektárnyi erdős területe égett le a kászonújfalvi közbirtokosságnak. A hivatásos tűzoltók adatai szerint a kár mintegy 150 ezer lejre tehető, erdészeti szakemberek szerint azonban ennél jóval nagyobb összegről van szó.

A Mihai Eminescu Trust (MET) egyébként egy román-angol, Károly walesi herceg védnöksége alatt álló nemkormányzati szervezet, melynek célkitűzése a hagyományos erdélyi falusi közösségek segítése, egyedi kulturális és természeti örökségük megőrzése és ápolása érdekében. 2000-es romániai megalakulása óta a MET több mint 15 faluban ültette gyakorlatba Az egységes falu projektet. Helyi adottságokat – munkaerő, tudás, szerszám és anyagok – felhasználva a projekt lényege egy teljes falu gondjainak felmérése és ezekre egységes, összeillő megoldások találása, alkalmazása. Az elsőbbséget élvező beavatkozásokat a helyi közösségekkel való egyeztetés után szelektálják, majd gyakorlatba ültetésüket a helyi közösségekre bízzák, a MET koordinátori szerepet vállalva a folyamatban. Több mint ötszáz történelmi épület – lakóház, templom, csűr, fal és híd – restaurálásához járultak hozza, és száznál több helyi mesterember hagyományos kézművesmunkára való tanítását segítették elő. Ugyanakkor közreműködések révén az évek folyamán több kisvállalkozás is elindult az ökoturizmus, tájvédelem, biogazdálkodás és a hagyományos kézművesség területén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei