Fotó: Veres Nándor
Süket fülekre talált Csíkszereda polgármesterének kollégái – a térség polgármesterei – felé tett minapi felhívása, hogy fogadjanak el Székelyföld jogállására vonatkozó tanácsi határozattervezetet, az elmúlt hetekben mindössze egy csíki önkormányzat lépett. Székelyföld autonómiaügyét a Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának monitoring-bizottsága kedden tárgyalja Strasbourgban.
2015. március 24., 10:342015. március 24., 10:34
2015. március 24., 10:452015. március 24., 10:45
A huszonöt csíki önkormányzat közül kevesebb mint tíz fogadott el Székelyföld jogállására vonatkozó tanácsi határozattervezetet.
„Egyenesedjenek ki, tegyék félre a félelmet, és ne Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester után, hanem a felelős székely polgármesterek felé igazodjanak. Március 10-re hívjanak össze rendkívüli testületi ülést, és fogadjanak el Székelyföld jogállására vonatkozó tanácsi határozattervezetet. Akiknek nincs bátorságuk erre, azok álljanak félre. Mutassák meg, hogy még van székely vér” – szólította fel a csíki polgármestereket Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere még a hónap elején. A huszonöt csíkszéki önkormányzat közül addig ugyanis mindössze nyolc – Csíkszereda, Tusnádfürdő, Csíkpálfalva, Csíkszentdomokos, Csíkszentmihály, Csíkcsicsó, Gyimesfelsőlok és Gyimesközéplok – fogadott el autonómiahatározatot.
Megkérdeztük a csíkszéki települések elöljáróit, hogy az elmúlt hetekben elfogadták-e a Székelyföld jogállására vonatkozó tanácsi határozattervezetet, illetve amennyiben nem, akkor tervezik-e annak napirendre tűzését.
Mint kiderült, nem történt előrelépés, egyetlen kivétel Csíkszentmárton, ahol a múlt héten fogadták el az autonómiastatútumot. Gergely András szentmártoni polgármester kérdésünkre elmondta, már Csíkszereda polgármesterének felszólítása előtt napirendre tűzték a határozattervezet elfogadását, viszont meg kellett várniuk a 30 napos, kifüggesztésre szánt idő leteltét, így alakulhatott, hogy éppen a felhívást követő héten fogadták el azt.
Mivel a korábban elfogadott határozatok mindegyikét megtámadta Hargita megye prefektusi hivatala, az alcsíki önkormányzatok – a múlt pénteki polgármesteri egyeztetést követően – úgy döntöttek, hogy közösen próbálnak megoldást keresni, így közös határozat elfogadásán is gondolkodnak. A fent említett ok miatt Csíkkozmás, Csíkszentkirály, Csíkszentlélek, Csíkszentgyörgy, Csíkszentsimon és Tusnád önkormányzata még nem fogadta el a határozattervezetet, illetve nem tűzte napirendre a soron következő tanácsülésen sem.
Csíkszentimre és Kászonaltíz elöljárói már a következő tanácsülésen tárgyalnának ezzel kapcsolatban. A megkérdezett községvezetők mindegyike kiemelte, hogy mindenképpen dönteni fognak a kérdésről a tervezet alaposabb tanulmányozása után, mivel fontosnak tartják az autonómiatörekvéseket.
A felcsíki önkormányzatok esetében is hasonló a helyzet, ugyanis többségük még nem fogadta el az autonómiahatározatot. Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva, Csíkdánfalva vezetősége is foglalkozott már a határozattervezettel, azonban nem került napirendre egyik esetében sem, de az elöljárók szerint a következő tanácsüléseken újra tárgyalnak róla. Szépvízen sem került napirendre a tervezet, mivel Ferencz Tibor polgármester úgy gondolja, hogy egy közös határozat elfogadásával többre mehetnének, minthogy külön fogadjanak el egyet-egyet. Madéfalván sem tették meg, és egyelőre nem is tervezik a Székelyföld jogállására vonatkozó tanácsi határozattervezet elfogadását. Szentes Csaba polgármester meglátása szerint elsősorban dolgozni kell az autonómiáért, megvalósítások, előrelépések nélkül egy határozat elfogadásával nem lesz önrendelkezés.
Bíró László, Csíkmadaras polgármestere elmondta, esetükben már volt napirenden az autonómiastatútum elfogadása, azonban akkor nem volt döntőképes a gyűlés, azt követően viszont nem tértek vissza annak elfogadására. Kiemelte, polgármesterként, ahogy eddig, ezután is vállalja székelységünket és magyarságunkat, de kérdésnek tartja, hogy egységesen – ami az autonómia kulcsa lenne – fel tudnak-e lépni a csíki önkormányzatok a hasonló kérdések esetén.
Csíkszéken a következő önkormányzatok fogadtak el Székelyföld jogállására vonatkozó tanácsi határozattervezetet: Csíkszereda (az elfogadás időpontja: 2014. június 27.), Tusnádfürdő (2014. július 30.), Csíkcsicsó (2014. augusztus 29.), Csíkszentdomokos (2014. szeptember 9.), Gyimesfelsőlok (2014. szeptember 30.), Csíkpálfava (2014. október 2.), Gyimesközéplok (2015. február 13.), Csíkszentmárton (2015, március).
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!