Fotó: Veres Nándor
Csíkbánkfalván megfelelő intézkedések hiányában, minden felhőszakadás alkalmával iszapos víz borítja el nemcsak a Farkazó utcát, hanem a faluból kivezető megyei utat is. Az ott lakók már-már megszokták a folyamatos készenlétet esőzés idején, a polgármesteri hivatal törekszik tartós megoldást találni.
2013. június 18., 16:302013. június 18., 16:30
2013. június 18., 18:562013. június 18., 18:56
Állandó gondot jelent Csíkbánkfalván, hogy felhőszakadás esetén a Havasútja nevű erdei útról, a Farkazó utcán keresztül iszapos, szemetes víz ömlik a faluból kivezető megyei útra. Vitos Anna az utca és a megyei út találkozásánál lakik családjával, számukra állandó gond a felhőszakadással járó víz. Panaszosan mesélte, nincs mit tenniük, már megszokták, hogy az esőben kimenjenek az útra és folyamatosan tisztítsák a hidak alját, hogy legalább a víz egy része tudjon ott elfolyni, és ne ömöljön az is a főútra vagy udvarukra. A kapu bejáratánál eső esetén próbálják deszkákkal elállni a víz útját, de van alkalom, amikor az sem segít. „Folyamatosan mélyítjük önerőből a házunk, kertünk előtti sáncot, viszont két eső után újra lehet nekifogni ásni. Lassan már nem tudjuk, hová hordani a kikerülő földet” – részletezte Pannika néni, aki 32 éve él Bánkfalván, és azóta egyszer látta a helyi polgármesteri hivatal által megfogadott gépeket sáncot ásni a falu határán belül.
Az iszappal, törmelékkel együtt sok szemét – pillepalack, pelenka, virágtartók stb. – is bekerül a falu közé, amit egyes falubeliek hordanak ki az erdő alá – tudtuk meg Vitos Annától, aki nem érti, hogy a szemetet miért nem a kapu elé teszik ki, ahonnan elviszi a szemetes autó. Hasonló véleményen van a Farkazó utcabeli Csedő Mihály is, aki szerint erre a problémára a szemetelők felkutatása és büntetése lenne a megoldás.
A két falubeli elmondta, hogy az utóbbi évtizedekben az utca magassága emelkedett legalább 30–50 centimétert a behordott homok, iszap miatt. A Farkazó utcában lakóknak ezért folyamatosan emelniük kell a kapukat és kapusasokat, de így is lassan a házak az utca szintje alá kerülnek. Csedő megoldásnak javasolná, hogy gépekkel legalább 20–30 centi földet szedjenek fel az útról, így a főút felé jobban lejtene. „Ha az utca nem lenne azonos magasságban a főúttal, akkor a víz nem állna meg, nem ömlene a főútra, hanem a sáncokba folyna. Ehhez természetesen arra lenne szükség, hogy a faluban levő sáncok rendben legyenek tartva, hogy elvezethessék a vizet” – magyarázta nézetét Csedő Mihály.
A község polgármestere, György József azt nyilatkozta, hogy a problémának eddig is tudatában voltak, és próbáltak időtálló megoldást találni. A hely adottságai miatt ez eddig nem sikerült, hiába ásatta ki évente a sáncokat a Szent János mezőtől a Kurukló-kertig – fejtette ki György. Viszont jövő hétre megszervez egy lakossági fórumot, amelyen a Farkazó utcabeliek és az érintettek is részt vehetnek. Ennek célja, hogy bárki elmondhassa javaslatát, így közösen találjanak megoldást a problémára.
A község vezetője szerint a helyzet javításának egyik módja lehetne, hogy a Farkazó utca egyik oldalán árkot ásnak, és betongyűrűket helyezzenek a bejáratokhoz, így a beáramló víz a sáncban folyna, nem az utcán és az úton. Másik lehetőség, hogy a vizet a falun kívül vezetik el, már az erdő alól árkokat ásva egészen a Szent János mezőig – tudtuk meg a polgármestertől. Hozzátette azt is, hogy a második lehetőség jelentené a jobb megoldást, viszont szükséges a lakossági hozzájárulás. A polgármesteri hivatal állná az anyagi finanszírozását a munkálatoknak, ha sikerül a lakókkal megegyezni, mivel a sáncot magán tulajdonban levő terülteken kellene átvezetni.
Mivel időtálló munkát szeretne végeztetni a helyi önkormányzat, ezért miután sikerül a helyiekkel megegyezni, az elképzelést szakemberekkel beszélnék meg. Azt követően akár már ősszel, a termés betakarítását követően vagy jövő tavasszal elkezdődhetnének a munkálatok – ismertette nézeteit György.
szóljon hozzá!