Fotó: Veres Nándor
Közel ezer pléhgarázst bontottak le az elmúlt években Csíkszeredában, egyrészt a lakóövezeti felújítások részeként, másrészt a lakosság kérésére. A garázsbontásokkal járó beruházások ellenére még mindig legalább 1700 pléhgarázs található a megyeszékhelyen: vannak, amelyekben műhelyek működnek, sokat viszont lomtárként használnak. Akadnak olyanok is, amelyekben pincéket alakítottak ki tulajdonosaik. Legközelebb a Gyermek sétányon várható a bádogépítmények lebontása, amennyiben a városrész felújítására elkülönítik a pénzt Csíkszereda költségvetéséből.
2014. január 23., 16:532014. január 23., 16:53
2014. január 23., 19:362014. január 23., 19:36
„Régóta megvan a garázsom, de el kell fogadjuk a városvezetés döntését, ha le akarják bontatni. Jó lenne, ha meghagynák, mert elég sok illetéket fizetünk utána, évi 300 lejt. Ha lebontják, ennyi pénzt nem gyűjtenek be csupán a parkolási díjból. A garázsokban itt mindenki autót tart” – magyarázta egy garázstulajdonos a Gyermek sétányon. Egy másik tulajdonos azt mondta, számára hasznos a garázs, hiszen abban tárolja azokat a tárgyakat, amelyek nem fértek el a lakásban.
Borpince a garázs alatt
Soós Mihálynak a Gyermek sétányon található óvóhely közelében van garázsa. Mint mesélte, valamikor az 1980-as években építették. „Itt minden garázsra van építkezési engedély, jóváhagyás van a szolgáltatóktól, a villany is rendesen be van vezetve. Van egy lakatosműhely is a szomszédban, kovácsol, köszörül, fúr, farag egy nyugdíjas, így tölti a szabadidejét” – sorolta Soós. Tőle tudtuk meg azt is, hogy a közelben, több garázsban is pincetárolókat alakítottak ki a földbe ásva, így van, aki borospincével rendelkezik, más pedig krumplit tárol „garázspincéjében”. Arra a kérdésre, hogy mit tesz, ha le kell bontania garázsát, Soós azt válaszolta, hogy elfogadja az önkormányzati képviselő-testület döntését, annak érdekében, hogy szebb legyen a környék. Mint mondta, már mindent kicsomagolt belőle.
Eltérő vélemények
„Minél sürgősebben le kell bontani a városban az összes garázst, mert nagyon zavaró a látványuk. Parkolókat lehetne helyettük kialakítani, és játszótereket építeni. Szebb volna az egész környék. Amúgy sokan nem is tartanak autót benne” – fejtette ki véleményét egy városlakó.
Van, akit nem zavarnak a bádogépítmények, egy megkérdezett csíkszeredai érdeklődésünkre elmondta, neki nincs garázsa, így közvetlenül nem is érintett a témában. „Van, aki tesz-vesz a garázsában, és abból jut többletjövedelemhez, ezért kérdéses, hogy jó-e lebontani ezeket a kis műhelyeket” – magyarázta.
Parkolók garázsok helyett
Csíkszeredában az ezredfordulókor még 2656 garázs volt, ezek közül az elmúlt kilenc évben 787-et bontottak le, a 2004 előtti bontásokkal együtt pedig közel ezerre tehető a lebontott bádogdobozok száma. Többek között a nemrég bezárt Oceán üzlet mögötti részen szüntették meg a „pléhvárost”, ott bontották le a legtöbbet, 96 darabot. Hasonlóan jártak el a Piac utcában, a Fenyő utca egy részében, a Lidl nagyáruház környékén, valamint az Octavian Goga sétány körül (A Kossuth Lajos utca mögött), valamint a Jégpálya lakótelepen, ahol 75 garázs helyén végeztek területrendezést. Legutóbb a Penge tömbház mögötti részen bontottak le bádogépítményeket – tudtuk meg a számadatokat Veres Csabától, a polgármesteri hivatal város-ellenőrzési és kényszervégrehajtó irodájának vezetőjétől.
Bontások lakossági kérésre is
Lakossági kérésre a Nagymező utcában három évvel ezelőtt 25 pléhgarázst kellett szétszedniük tulajdonosaiknak. Legtöbbször azonban a lakóövezetek és utcák felújításakor vált szükségessé ezen építmények lebontása. „Sok esetben a garázsokat nem parkolási célra használják. Az eddigi munkálatok során mindig több autó számára tudtunk parkolóhelyet kialakítani, mint amennyi a garázsokban elfért. Az a cél, hogy parkolókat, zöldövezeteket és rendezett környezetet alakítsunk ki” – mondta el Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere. Arra a kérdésre, hogy idén még hány garázst ítélnek bontásra, az alpolgármester azt válaszolta, hogy a költségvetés függvénye, hogy milyen beruházásokat valósítanak meg ebben az évben. Ahol a felújítási munkálatok igénylik, ott garázsbontásra is sor kerülhet, például a Gyermek sétány bizonyos részén.
Drága a garázs utáni illeték
2012-ben emelték háromszáz lejre az évi illetéket az átlag 15 négyzetméteres garázsokra, 2004-ben 100 lej volt, 2006-től 2010-ig pedig 150 lej. Azoknak a garázstulajdonosoknak, akiknek bontásra ítélik bádogépítményét, csak addig az időpontig kell illetéket fizetniük, amíg a garázsuk áll, ha pedig többet fizettek, a többletet visszaigényelhetik a városházán. Mivel bizonytalan, hogy mikor kényszerülhet arra egy bádoggarázs birtokosa, hogy lebontsa építményét, ezért alig lehet vevőt találni egy eladó garázsra. Az autótulajdonosok, ha szükséges, inkább bérelnek. Jelenleg 1701 pléhépítményt tartanak nyilván a város közterületein. Újabbak pedig évek óta nem épülhetnek.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!