Fotó: Veres Nándor
Két évvel ezelőtt fogalmazta meg a csíkszentimrei önkormányzat azt a szándékát, hogy koncesszióba adná a büdösfürdői új mofettát. A konkrétumokra azonban mostanig kellett várni, magyarországi vállalkozó jelezte szándékát, hogy beruházna a létesítménybe.
2014. április 02., 19:532014. április 02., 19:53
2014. április 02., 20:032014. április 02., 20:03
„A márciusi ülésen fogadta el a helyi önkormányzati képviselő-testület a büdösfürdői felújított mofetta és fürdőhelyiség bérbeadásának feltételeit tartalmazó dokumentációt” – tájékoztatott Fülöp Kinga. Az alpolgármester elmondta, olyan vállalkozók jelentkezését várják, akik vállalják, hogy legtöbb három év alatt működőképes állapotba hozzák a létesítményt.
Van még bőven tennivaló
A Büdösfürdő csíkszentimrei részén felépített új mofetta munkálatai eddig a Hargita megyei önkormányzat finanszírozásával zajlottak, és mintegy két évvel ezelőtt fejeződtek be, a létesítmény átkerült a szentimreiek ügykezelésébe. Mint azt az alpolgármestertől megtudtuk, a kezelőközpontként megálmodott fürdőépület és mofetta külsőleg elkészült, viszont a belső tere nincs megfelelően kialakítva. Hiányzik még a szellőztetőrendszer, a víz- és villanyhálózat, a szennyvíztisztító, valamint a medencék.
Kell még kétszázezer euró
„Még legalább ugyanakkora összegre lenne szükség, mint amennyiből pirosba felépült, azaz legalább 200 ezer euróra. Mindenképpen azt szeretnénk, hogy az általunk elképzelt rendeltetést tartsa meg az épület” – nyomatékosított a községvezető. Hozzátette, az önkormányzat elvárása az, hogy a beruházó három év alatt indítsa be a létesítményt, a befektetés ideje alatt pedig évi ezer eurós bért kellene fizetnie az önkormányzatnak. Mindezek mellett vállalnia kell, hogy egy évben minimum száz napot működteti a fürdőt, illetve, hogy a szentimreiektől csak öt lejes belépőt kér. „Ezek fejében ötvenszázalékos adókedvezményt ajánlunk fel a vállalkozónak” – jelentette ki az alpolgármester.
Magyarországi vállalkozó, bürokratikus akadályok
„A bérbeadás procedúráját csak akkor lehet elindítani, ha konkrét érdeklődők vannak. A törvény úgy szól, hogy ha valaki leteszi a szándéknyilatkozatát, akkor harminc napon belül kiírással kell reagálni erre” – magyarázta Fülöp. Elmondása szerint egy magyarországi vállalkozó tett le a fürdővel kapcsolatos szándéknyilatkozatot, így hivatalosan is elkezdődhetett a folyamat.
„Ez viszont rendkívül hosszas és nyögvenyelős” – jegyezte meg az alpolgármester. A törvények szerint ugyanis a közbeszerzési eljárást csak akkor lehet megtartani, ha legalább három olyan jelentkező van, aki megfelel a kiírásnak. Amennyiben ez nem történik meg, újból meghirdetik a közbeszerzést, ha másodjára sincs elég jelentkező, ismételni kell. „Csak a harmadik alkalommal lehet egy jelentkezővel licitálni. Reméljük, a mostani érdeklődő nem veszíti el a bizalmat. Volt már tapasztalatunk olyan vállalkozóval, aki a hosszú és nehézkes procedúra miatt lépett vissza befektetési szándékától. A külföldiek nem értik, mitől ilyen bonyolult ez a folyamat, ám a törvényeket be kell tartani” – jelentette ki az elöljáró.
Majdnem összhangban a vállalkozói és önkormányzati elképzelés
A csíkszentimrei alpolgármester a magyarországi vállalkozó szándéknyilatkozatában megfogalmazott elképzeléseket is felvázolta. Mint elmondta, a beruházó is fürdőként használná az épületet, és rendelkezik kellő tőkével ahhoz, hogy a hátralevő munkálatokat elvégezze. Szakorvost és két ápolót is alkalmazna, akiket egész évben foglalkoztatna. A vállalkozó előzetes számításai szerint tíz lejes belépővel, napi kétszáz vendéggel lehetne önfenntartó a létesítmény. „Örvendünk, hogy végre elindult a folyamat. Ez egy konkrét lépés az irányba, hogy minél nagyobb marketinget biztosítsunk Büdösfürdőnek. Úgy gondolom, megfelelő hozzáállással 3-5 év alatt fel lehet futtatni egy ilyen népi fürdőt” – mondta befejezésül az alpolgármester.
szóljon hozzá!