Fotó: Veres Nándor
A hetek óta tartó szárazság miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül a mezőgazdaság. A Csíki-medencére jellemző kultúrák közül a burgonya helyzete a legkétségbeejtőbb. A szakemberek szerint, ha még egy hétig tart a csapadékmentes időszak, akár teljes katasztrófáról is beszélhetünk, már ami a pityóka várható terméshozamát illeti.
2012. július 05., 17:152012. július 05., 17:15
2012. július 05., 17:342012. július 05., 17:34
A nagy szárazság miatt rendkívüli állapotokról beszélhetünk – magyarázta Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője úgy fogalmazott, a burgonya virágzása idején igényli a legtöbb vizet, ennek hiányában nem tud megfelelően kifejlődni a kultúra.
Többnyire minden kultúra szenvedi az esőmentes időszakot, ám a legjobban érintett a burgonya – fejtette ki az igazgató. Elmondása szerint gumókötéskor, azaz májusban, megfelelő időjárási körülmények uralkodtak. „Normálisan indult a fejlődés, a mezők még három héttel ezelőtt is szépek voltak” – említette Török. Hangsúlyozta, a burgonya viszont éppen virágzáskor igényli a legtöbb csapadékot. „A tavalyi év szerencsés volt ebből a szempontból, hiszen pont akkor jöttek az esők, amikor szükség volt erre. Így jó terméshozam alakult ki. Idén viszont teljesen más a helyzet” – nyomatékosított az igazgató.
Mint kifejtette, júniusban a sok évi átlagnak számító négyzetméterenkénti 95,6 liter helyett ennek mintegy harmada, pontosabban 29,8 liter eső hullott, ami rendkívül kevésnek számít egy olyan időszakban, amikor a legnagyobb szükség lenne a csapadékra. „Ez a jelenség párosult a 30 Celsius-fok fölötti hőmérséklettel, ami csak fokozta a gondokat” – tette hozzá. Az igazgató elmondta, mindezek mellett a kártevő rovarok megjelenése is problémát okoz a gazdák számára, hiszen a magas hőmérsékletek miatt a permetezésre használt vegyszerekkel sem lehet elérni a megfelelő hatást. „Most nem a bogarak jelentik a nagy gondot, hanem a szárazság” – említette ismét Török. Tájékoztatása szerint talajtípustól függően már most vannak olyan parcellák, amelyeken akár ötven százalékos terméskieséssel lehet számolni. „Ha még egy hétig nem esik, akkor teljes katasztrófáról beszélhetünk” – vázolta a helyzetet az igazgató.
Török Jenő szerint az állattenyésztés is egyre jobban megsínyli a jelenlegi állapotokat. A szárazság miatt a kaszálók növényzete egyszerűen kiég, így nem lesz alkalom a második kaszálásra. Ez azt jelenti, hogy kevesebb takarmány áll majd az állatok rendelkezésére. Mindezek mellett az itatás is egyre nagyobb problémát jelent.
szóljon hozzá!