Fotó: Kristó Róbert
Karácsony Gyuláról, a tizenöt éve elhunyt havasi mesemondóról nevezték el a csinódi művelődési házat és iskolát. A névadó ünnepséget kedden délelőtt tartották.
2014. június 17., 17:312014. június 17., 17:31
2014. június 17., 17:522014. június 17., 17:52
A Csíkszentgyörgy községhez tartozó Csinódban kedden délelőtt a tanévzáró ünnepséggel egyszerre tartották az iskola és a kultúrotthon közös épületének névadó ünnepségét. György József, Csíkszentgyörgy község polgármestere köszöntő beszédében kifejtette, a pár éve Csinódban élő Nagy Balázs néprajzkutató kezdeményezésére döntöttek úgy, hogy a helyi mesemondóról nevezik el a 2010 után teljesen felújított épületet. Kiemelte, a községben Csinód a második – Csíkbánkfalva mellett –, ahol a művelődési ház a település szülöttjének nevét viselheti.
Rendhagyó esemény
Miután kisebb társaik elbúcsúztatták a négy, nyolcadik osztállyal végzett diákot, az alsó tagozatos tanulók évzáró műsorát is megtekinthették a jelenlévők. Ezt követően Nagy Balázs ismertette, hogy miért is Karácsony Gyulát ajánlotta névadóként. Kiemelte, Kárpát-medencei viszonylatban is rendhagyó eseménynek számít, hogy nem egy többdiplomás, jeles ember – pap, tanár, mérnök –, hanem egy egyszerű gazdálkodó nevét fogja viselni a kultúrotthon és iskola. „Itt, fent a havason egy olyan embert találtunk, aki nem rendelkezett még érettségi diplomával sem, mégis olyan életművet tudott maga után hagyni, amely arra kötelez minket – akik ismertük és szerettük –, hogy emlékét ilyen módon ápoljuk” – mutatott rá.
Mesemondó, zenész, vőfély
A néprajzkutató három kötetet is bemutatott, amelyben Gyula bácsi meséit gyűjtötték össze, hiszen ő maga nem írta le azokat. Kiemelte azonban, hogy hihetetlen emlékezete volt az idős embernek, könnyedén elevenítette fel, mondta diktafonra a gyermekkorában tanult meséket is. „Számtalan népdalt ismert, kiválóan muzsikált, készített hangszereket, nagyon sok lakodalmat gazdaként, vőfélyként vezényelt le” – sorolta érdemeit. Ezt követően felolvasta Karácsony Gyula egyik meséjét, amelyet a helyiek előadásában egy folklórműsor követett. Végezetül a polgármester leleplezte az újonnan elhelyezett emléktáblát.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!