Fotó: Kristó Róbert
Benépesült szombat délelőtt a szépvízi Nád-dűlő, ahol a település lakói – régi hagyományukhoz hűen, októberben, Gál napján vagy a hozzá legközelebb eső szombaton – nekiláttak a káposztafejek levágásának. A szépvízi káposztát júniusban Szent László hetének egyik napján palántázzák. A három falu káposztáskertje körülbelül 25 hektár, és közel 750 gazda műveli, mindenkinek egy-két áras parcellája van.
2012. október 21., 15:032012. október 21., 15:03
2012. október 22., 10:032012. október 22., 10:03
A vásárral egybekötött káposztavágás hagyományát négy esztendeje elevenítették fel a községben. A rendezvény a borzsovai, szépvízi és szentmiklósi hagyományőrzők és a karcfalvi fúvószenekar felvonulásával kezdődött. Útközben kihirdették: „Szépvízen a nádi káposzta az Úr 2012.esztendeje október havának 20. napjára ért be. S mivel ez a palánta a magyar gyomorhoz a legillendőbb étek, úgy illik, hogy eleinkhez híven, méltóképpen ünnepeljük meg az aszályos év bőségesnek nem mondható termését.” Este nyolc órára a borzsovai kultúrotthonban tartandó káposztabálra is hívogatták az embereket. A hajnalig tartó mulatságon, a fáradtságos munkát követően a jól megérdemelt szórakozásé volt a főszerep.
A menet szombaton 8 órakor indult Borzsovából, átvonultak Csíkszentmiklóson, majd Szépvízen keresztül a falu Gyimes felőli határában található Nád-dűlőbe érkeztek, ahol a gazdák már javában vágták a káposztát, a betakarított fejeket pedig lovas szekerekbe, vagy traktor vontatta utánfutókba rakták. Sokan káposztát vásárolni jöttek ki a dűlőbe. Kilójáért 1,50 lejt kértek a termesztők, de akadtak, akiknek 1 lejes árban is odaadták a káposzta kilóját, főleg ha nagyobb mennyiségben vásárolt az illető.
A felállított standokon őstermelők termékeit lehetett megvásárolni. Mézet, sajtot, túrót, kolbászt, de a számos házi készítésű finom élelmiszerek mellett káposztafőzéshez alkalmas agyagedények is kaphatók voltak.
A felállított színpadon a felcsíki község hagyományőrző csoportjai, valamint a karcfalvi fúvószenekar is fellépett. A káposztavásár díszvendége Karcfalva volt, de a magyarországi Újkígyósról is jelen volt egy közel húsztagú küldöttség, amely a főzőversenyen is megmérettette magát.
Szebellédi Zoltán, Újkígyós polgármestere érdeklődésünkre elmondta: „Szépvíz és Újkígyós között a rendszerváltást követően kezdődött a kapcsolat. A csíki községből származó Dénes Imre Újkígyósra nősült és telepedett le. Amikor erdélyi testvértelepülést kerestünk, kapóra jött az ő rokoni kapcsolata. A két település kapcsolattartásában idő közben volt egy kevésbé mozgalmas időszak is, de aztán 2006-2007-ben Ferencz Tibor polgármesterrel újra pezsgőbbé tettük azt. Azóta évente legalább egyszer-kétszer, de van, amikor háromszor-négyszer is itt vagyunk Szépvízen, ugyanakkor az itteniek is viszonozzák a látogatásainkat. Legutóbb augusztus 20-án voltak Újkígyóson, amikor a nemzeti ünnep alkalmából a díszbeszédet Ferencz Tibor mondta és a szépvízi néptáncegyüttes is felemelő műsort adott elő. Szebellédi megjegyezte: az idei káposztavásárra tizenöten érkeztek, nyolc gazda, valamint az újkígyósi óvónők férjeikkel. Az újkígyósi főzőcsapat főszakácsa Nagy Balázs önkormányzati képviselő volt, aki lucskos káposztát készített újkígyósi füstölt csülökkel és füstölt hússal.
A magyarországi vendégek üstjén kívül még nyolc bográcsban rotyogtak a finom képosztás ételek. A Községháza nevezetű csoport lucskos káposztát, a szentmiklósi Cuki csapat káposztát bárányhússal, a Vezetőtestület elnevezésű főzőbrigád sertéspörköltet párolt káposztával szépvízi módra, a Cserebojtos társaság kolbászos káposztát, a Csíki szakácsok gárdája lucskos káposztát, a Nők klubja egylet csülkös, babos káposztát, a Szépít nevű kollektíva székelykáposztát, a Kákolaska főzőkompánia pedig káposztáslaskát készített. A főzőverseny fődíját, a zsűri döntése alapján, a szépvízi ifjak Szépít nevű csapata érdemelte ki.
Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere sikeresnek értékelte az idei vásárt, mondván: évről évre egyre többen látogatnak ki a rendezvényre, és a gazdák mind több parcellát ültetnek be káposztával. Ugyanakkor más helyi termékek is egyre nagyobb teret kapnak. Őstermelők érkeztek a községből és a környező településekről is. Szépvíz diákjai számára rajzversenyt hirdettek meg. A szebbnél szebb alkotások a vásár területén voltak kiállítva – tájékoztatott a község első embere.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!