Fotó: Veres Nándor
Június 10-től leadhatók a kérelmek a fejőstehenek, a húsmarhák, valamint a bivalyok utáni támogatásra egészen július 15-ig. A megfelelő iratcsomó bemutatását követően számítógépes adatbázis alapján nyomtatják ki a kérelmet a pályázók számára.
2013. június 11., 15:562013. június 11., 15:56
2013. június 11., 18:012013. június 11., 18:01
A Hargita megyei fejőstehén-, bivaly-, illetve húsmarhatartó gazdák 2013. július 15-ig nyújthatják be támogatási kérelmeiket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei központjához. A támogatásra csak a hegyvidéki, hátrányos helyzetű övezetben gazdálkodók jogosultak, amelyek közé – a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv szerint – Hargita megye 61 közigazgatási egysége tartozik a 67-ből. Nem igényelhetik a támogatást azok a gazdák, akiknek a farmja Székelykeresztúron, Siménfalván, Bögözben, Etéden, Galambfalván vagy Újszékelyen található – tudtuk meg Lázár Istvántól, az APIA munkatársától.
Az illetékes elmondta, hogy a fejőstehén-támogatás 2–15 tehén – melyek rendelkeznek állatorvosi adatbázisba bevezetett borjúval – után igényelhető, abban az esetben, ha a kérelmezés pillanatában a gazda rendelkezik APIA-azonosító számmal, a farm pedig működő szabadeladási vagy feldolgozói tejkvótával. Hozzátette, a támogatási kérelmeket számítógépes adatbázis alapján nyomtatják ki azt követően, hogy az igénylő felmutatta a kérelmezéshez szükséges dokumentumokat: a tulajdonos személyazonossági igazolványának másolatát, a fejősteheneknek megfelelően kitöltött eredeti törzskönyveket és másolatait, egy működő folyószámla-bizonylatot, az APIA-azonosítóra vonatkozó dokumentumot, illetve a tejkvótabizonylatot. A kereskedelmi társaságoknak, alapítványoknak, mezőgazdasági társasoknak, engedélyezett magánszemélyeknek, családi vállalkozásoknak csatolniuk kell továbbá a jogi forma bejegyzési bizonylatát, az adószám másolatát, az ügyvezető személyi igazolványának másolatát is. Emellett a gazdának be kell mutatnia a kitöltött farmfüzetet a farmon található összes állatra vonatkozóan. Miután a tulajdonos és gazdasága minden feltételnek eleget tesz, leadhatja kérelmét az APIA Hargita megyei központjánál, illetve a területi irodáknál is – részletezte Lázár.
A húsmarha-támogatás is igényelhető, legtöbb 90 húsmarha után, amelyek lehetnek törzskönyvvel rendelkező húsborjak vagy tenyészbikától származó borjak, valamint törzskönyves hústehenek, illetve tenyészbikák. A gazdának rendelkeznie kell APIA-azonosítóval, valamint a támogatási kérelem mellé csatolnia kell az igénylő magán-, illetve jogi személy azonosító dokumentumai mellett az állatok törzskönyvét és azok másolatait, valamint egy folyószámla-bizonylatot is. Növendékállatok utáni támogatás esetén a gazdáknak be kell mutatniuk vagy a törzskönyvet, vagy a mesterséges megtermékenyítési bizonylatot – fejtette ki az illetékes.
A bivalyok utáni támogatást legtöbb 50 bivalytehénre lehet igényelni, amelyekhez nem szükséges a tejkvótabizonylat. Egyébként a kérelemhez csatolandó dokumentumok megegyeznek a fejőstehén-támogatási kérelemhez szükséges iratokkal – nyilatkozta a szakember.
A módosult jogszabály értelmében idéntől a pályázóknak a kérelmezéskor rendelkezniük kell egy állatorvosi bizonylattal, amelyen szerepel, hogy az állatállomány benne foglaltatik a betegségmegelőzési és ellenőrzési programban – naprakészen oltva van az egész farm állatállománya. Továbbá a jogszabály szerint csak azon növendékállatok támogathatók, amelyeket nyolc hónapig az illető farmon tartottak, a kérelmezés pillanatában is a farmon találhatók, vagy 2012. augusztus 1. és 2013. július 15. között vágták le – hangsúlyozta Lázár István. A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a kérelmek adminisztratív, helyszíni, valamint szupraellenőrzéseken is átesnek, ezen felül pedig a kérelmezőknek eleget kell tenniük a kölcsönös megfeleltetési feltételnek, állataikat meg kell tartaniuk legalább 2014. január 16-ig.
Papp Anna, az APIA munkatársa elmondta, hogy az elmúlt napokban több tájékoztatót is tartottak a támogatásokról és azok feltételeiről. Hétfőn Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen, kedden Csíkszeredában és Csíkszentmártonon, szerdán pedig Udvarhelyen informálják nemcsak a mezőgazdasági referenseket és körzeti állatorvosokat, hanem az érdeklődő gazdákat is. Az előző évekhez hasonlóan idén is a helyi önkormányzatok tudnak részletes információval szolgálni a gazdálkodóknak, hogy melyik területi irodához kell fordulniuk a támogatás leadása érdekében.
szóljon hozzá!