Igény van, pénz nincs az ivóvízhálózat bővítésére

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Csíkszentmihály községben az ivóvízhálózatot 2010-ben adták át. A beruházás során kiépített rendszer ugyanakkor nem fedi le a teljes községet, akadnak utcarészek, ahová nem fektettek le vezetéket. Az érintettek értetlenül állnak a dolog előtt, panaszaikban felróják az elöljáróknak, hogy a községben mindenki egyformán fizeti az adót, ezért elvárják az egyenlő bánásmódot.

Létai Tibor

2012. július 03., 16:212012. július 03., 16:21

2012. július 03., 18:192012. július 03., 18:19


Megkeresésünkre Csíkszentmihály polgármestere, Kósa Péter elismerte, hogy a község három falujában – Szentmihály, Vacsárcsi, Ajnád – akadnak olyan utcarészek, ahová nincs bevezetve az ivóvízhálózat, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy már 2010-ben a fejlesztési minisztériumba leadták a vízhálózat bővítését célzó tervezetet, amire mindeddig sajnálatos módon nem érkezett válasz. Ennek ellenére egyéb lehetőségeket is keresnek, hogy a kimaradt utcarészekbe is bevezethessék a ivóvizet – magyarázta az elöljáró. Hozzáfűzte: 2008 óta tölti be a községben a polgármesteri tisztséget, az ivóvízhálózat tervezése pedig 2003-ban már elkezdődött, így nem volt lehetősége a tervezést felülbírálni.

Megtudtuk, hogy elsősorban a község településein az ivóvízhálózat főrendszerének a kiépítése volt az elsődleges cél, ugyanis a teljes falu lefedésére nem volt elég a keret. „Utólag könnyebb bővíteni a rendszert” – érvelt Sala József, az ivóvízhálózat rendszerének tervezője. Megjegyezte, jelenleg 19 kilométer csőrendszer van lefektetve és 5 kilométer lefektetésére lenne szükség.

Az átadott ivóvízhálózat kivitelezése körülbelül 2,7 millió lejbe került, a bővítésre – amire nem tudni mikor kerül sor – pedig közel 710 ezer lejre lenne szükség.

Csíkszentmihály község háztartásainak közel 50 százaléka csatlakozott az ivóvízhálózathoz, ami 384 bekötést jelent. Falvakra lebontva Csíkszentmihályon 179, Vacsárcsiban 130, Ajnádon 75 háztartásról van szó – tudtuk meg a Harvíz Rt. közönségszolgálatától. Megjegyezték, folyamatosan történnek a csatlakozások, ugyanakkor vannak olyan utcarészek, ahol igény lenne a lakók részéről, de egyelőre még nincs bevezetve a vízhálózat.

Akadnak viszont olyan lakosok, akiknek lehetőségük lenne háztartásuk csatlakoztatására, de sokallják a bekötési díjat. Az egyik ajnádi asszony megjegyezte, az utcájukba ugyan be van vezetve a víz, de drágállják a bekötési díjat. „Az egyszerű embereknek nem telik rá, így a továbbiakban is a kútról biztosítjuk a vízszükségletet” – nyomatékosította.

Az árakkal kapcsolatban a Harvíznél elmondták: kétféle variáns – egy olcsóbb és egy drágább – létezik. Az olcsóbb 625 lejbe kerül, és a tulajdonosnak kell a bekötési aknát kiépítenie a megfelelő méretek szerint. A drágább 1000 lej. Ebben az esetben a bekötést végző cég a többi között egy előregyártott aknát is ad a megrendelőnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei