Idén beérik a gyümölcs

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Környékünkön egyelőre nincs kultúrája a bogyós gyümölcsök nyersen történő fogyasztásának. Feltett szándékom ezen is változtatni – fogalmazott hosszú távú terveivel kapcsolatban a jelenleg Csíkszeredában lakó Szabó Károly Attila. A kertészmérnök végzettségű fiatalember csíkszentmártoni telkén hozott létre több áras málnaültetvényt. A tavaly indított vállalkozás gyümölcse úgy néz ki, idén érik be.

Rédai Botond

2013. július 11., 19:182013. július 11., 19:18

2013. július 11., 20:262013. július 11., 20:26

„2011 nyarán úgy éreztem, valamilyen mezőgazdasági tevékenységbe kellene belevágni, hiszen nem megoldás arra várni, hogy majd történik valami az életemmel” – vázolta az ültetvény létrejöttének történetét Szabó. Mint elmondta, családja ugyan nem csíkszentmártoni, ám a település központi részén egy tíz áras területtel rendelkeznek.

„Folyamatosan kerestem a beruházási lehetőségeket. Csík ebből a szempontból nagyon korlátozott terület, hiszen itt gyakorlatilag 4-5 kultúránál többel nem érdemes nagyban foglalkozni” – említette. Kiemelte, ismert olyanokat, akik feketeribizli-termesztéssel foglalkoztak, így ezt az ötletet elvetette. Végül a málnára esett a választása, hiszen ennek termesztéséről nem hallott a környéken. „Kevés ilyen egészséges gyümölcs van, mint a málna. Úgy látom, nem kell távol-keleti vagy éppen dél-amerikai gyümölcsfajtákat meghonosítani, amikor itt vannak a talpunk alatt azok a gyümölcsök, amelyek egyre nagyobb fontossággal bírnak a fogyasztói kultúrában. Éppen csak professzionálisabb szintre kell vinni azok termesztését, hiszen a természetes flórában sok jó dolog található, de azzal csak korlátozottan tudsz piacra dolgozni” – mondta a fiatal kertészmérnök.

Jól lehet keresni rajta

Mint a beszélgetésünkből kiderült, a számítások alapján igencsak jól lehet keresni a málnaültetvényekkel. „Egyéves ültetvényről van szó, így értelemszerű, hogy én még nem kerestem semmit ezen. De azt el kell mondanom, ahhoz képest, hogy a tavalyi szárazság után miként nézett ki az ültetvény, ez az év reményeim felett alakul – vázolta a helyzetet a gazda. Mint mondta, tavaly jól jött volna az öntözőrendszer, így erre az évre azt is beszerezte, ám idáig még nem kellett használnia.

Aki szereti, annak nem megterhelő a munka

„Rengeteg a munka az ültetvényen. Ez csak tíz áras, de szezonban, azaz májustól novemberig napi 4-5 órát is kell foglalkozni vele” – említette Szabó. Kiemelte, az első évben a gyomirtás jelentette a legnagyobb problémát. Azon kívül a sorok között hetente kaszálni kell, a málnatövek körül pedig rendszeresen gyomlálni. A termésnek a leszedése is időigényes. „Kevés olyan munkaigényes gyümölcs van, mint a málna, hiszen nem egyszerre, hanem fokozatosan érik. Szezonban akár naponta is szüretelni kell” – részletezte a mérnök. Mint kiderült, a málnatöveket egy Szilágy megyei településről hozta, jelenleg mintegy ezer darab van elültetve. Az eddigi befektetése egyébként eléri a háromezer eurót.

Idéntől hozhat a konyhára

A fiatal kertészmérnök azt reméli, idéntől már nyereséget is termel a málnás. Kifejtette, egy tíz áras ültetvényről átlagban egy tonnányi termést lehet betakarítani. „Az idén, ha fele lesz is, az jó, hiszen egy éves ültetvényről van szó. A tavalyihoz képest sokkal biztatóbb ez az év” – vélte a szakember. Kifejtette, egyelőre nehézkes nyersen értékesíteni a málnát, hiszen vidékünkön nincsen kialakulva a bogyós gyümölcs nyersen történő fogyasztásának kultúrája. Ezen mindenképpen változtatni szeretne.

Ugyanakkor tervei között szerepel egy gyors fagyasztó berendezésnek a megvásárlása is, hiszen így a téli hónapokban is lehet fogyasztani a málnát, anélkül hogy bármilyen beltartalmi elváltozást szenvedne a gyümölcs. Gazdasági szempontból sem elhanyagolható a tárolás, hiszen szezonon kívül sokkal jobb áron lehet értékesíteni a gyümölcsöt. „Hosszú távon még nem tudom, milyen irányt vesz ez a vállalkozás, erről még korai beszélni. Ha ebből olyan lesz, amilyent elképzeltem, és emellett nyereséget is fog hozni, akkor nyilván fontolóra veszem az ültetvény bővítését is” – zárta mondandóját a málnatermesztő.

A málna, mint egészséges gyümölcs

Az Informed egészségügyi szakportál szerint bogyós gyümölcseink, így a málna is, különleges hatásúak, mert sok ásványi anyagot és C-vitamint tartalmaznak. Ezen túl cserzőanyagok, flavonoidok, gyümölcssavak, aromaanyagok találhatók benne. Gyakran nyersen fogyasztják, de lekvárt, zselét, befőttet vagy szörpöt is készítenek belőle. A leszedett málna már nem érik tovább. Hajtáscsúcshoz közeli, aromában igen gazdag leveleiből ízletes, gyógyhatású teát lehet főzni, mely cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak ellenszere. Izzasztó hatása is van, ezenkívül számos teakeverék alkotórésze. További érdeme, hogy meghűléses betegségeket is gyógyít. A málnát és a levelét már az amerikai őslakosok is gyógynövényként alkalmazták, például ízületi, hasi és szemfájdalomra. A benne található anthocyanin és ellagsav leköti a szabad gyököket. Tisztítja a vért, csökkenti a magas vérnyomást. Mivel összehúzó hatású szer, a növényi hatóanyagot gargarizálásra, szájüreg és toroknyálkahártya-gyulladások kezelésére is alkalmazzák. Enyhe hasmenés esetén kiváló hasfogó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei