Húsmarha-támogatásért folyamodhatnak a gazdák

Jóváhagyta a kormány a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium szakemberei által, kifejezetten a kedvezőtlen adottságú területekre kidolgozott húsmarha-támogatási rendszert – tájékoztatott Tánczos Barna, a Hargita Megyei Vidékfejlesztési Egyesület elnöke. Mint kiderült, a szóban forgó finanszírozás mellett a jogszabály a bivalytejtermelők támogatását is felkarolja.

Rédai Botond

2012. augusztus 02., 16:492012. augusztus 02., 16:49

2012. augusztus 02., 17:492012. augusztus 02., 17:49

Mint azt az illetékes közleményében kifejtette, a szakemberekkel sokat dolgoztak azon, hogy ez a határozat megszülethessen. Az uniós tagállamok többségében ugyanis már régóta létezik húsmarha-támogatás, a gazdák pedig jelentős összegekben részesülnek ennek köszönhetően. „Örülök, hogy végre a mostani kormány is megértette, ez egy hasznos kezdeményezés volt, és felkarolta ezt az egyedinek mondható támogatási formát. Románia óriási potenciállal rendelkezik ezen a területen, ezért mindenképp szükséges, hogy állami támogatást biztosítsunk ennek az ágazatnak” – említette Tánczos Barna.

Az előírások értelmében támogatási kérést tehén-, illetve bivalytej \"előállításával\", húsmarhafajták és azok különböző kereszteződéseinek tenyésztésével foglalkozó gazdák adhatnak le. Ahhoz, hogy jogosultak legyenek a támogatásra, a kedvezményezettek állatállománya néhány alapvető feltételnek kell eleget tegyen. Legkevesebb kettő, legtöbb tizenöt fejőstehénnel vagy legtöbb 50 darab bivalytehénnel kell rendelkezzenek, esetleg legtöbb 90 darab húsmarhát kell tartsanak.

A folyó évre vonatkozó kérelmeket a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséghez (APIA) kell leadni augusztus 6. és szeptember 21. között. A támogatási összegeket az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (FEGA) biztosítják, a kifizetésekre pedig mindig a soron következő naptári év június 30-áig kerül sor. Az illetékes felhívja a figyelmet arra is, habár a jogszabály 30 millió euróban határozza meg a támogatás plafonértékét, az egyedenkénti pontos összeget az APIA a támogatási kérések leadása, illetve az ellenőrzések lejárta után tudja megállapítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei