Fotó: Veres Nándor
Tűzvédelmi okokból rendelte el a csíkszeredai polgármesteri hivatal a kőzetgyapot felhasználását a tömbház-hőszigeteléseknél. A tűzoltók szerint akkor lehetnek igazán veszélyesek a hőszigetelő polisztirollemezek, ha utólagos beavatkozások, külső hatások nyomán a védelmet biztosító vakolatréteg károsodik – írja pénteki címlapsztorijában a Csíki Hírlap.
2015. július 17., 10:382015. július 17., 10:38
2015. július 17., 12:402015. július 17., 12:40
Az expandált (kiterjedt) polisztirolhabból (EPS) készült lemezek az utóbbi években elvégzett külső tömbház-hőszigetelések alapvető kellékei, és fontos előnyük, hogy a legolcsóbb homlokzati hőszigetelő anyagok. Ezzel együtt azonban egy tűz esetén a polisztirol elősegítheti ennek terjedését, mivel viszonylag gyúlékony anyagról van szó, akkor is, ha égésgátlóval kezelik – ebben esetben a tűzhatás megszűntét követően önmagában nem ég tovább. Ugyanakkor füst és egyéb égéstermékek (szén-dioxid, szén-monoxid) keletkeznek, ezek belégzése pedig súlyosan károsíthatja az egészséget. Csíkszeredában a tűz elleni védekezés, és továbbterjedés megelőzése céljából kezdték el a nagyobb tömbházak hőszigetelésénél emeletenként egy sor kőzetgyapot lap beépítését a falak burkolására használt polisztirol hablemezek közé.
Mint Bulbuk Márton építőmérnök, a csíkszeredai polgármesteri hivatal beruházási irodájának szakfelügyelője a Csíki Hírlap kérésére elmondta, a romániai előírások csak arra térnek ki, hogy a külső hőszigetelésnél alkalmazott polisztirol égés ellen legyen kezelve. „Ez nagyjából megoldja azt, hogy ez lángra nem lobban, nem fog égni, hanem csak senyved. De ez füstöt tud produkálni, és a füst is tud ölni” – részletezte Bulbuk.
Ezzel együtt ő kezdeményezte, hogy Csíkszeredában a tízemeletes tömbházak tavaly és idén elkezdett külső hőszigetelése során alkalmazzák a kőzetgyapot lapokból kialakított védősávokat az ablakok fölött. „Elfogadták tőlem a javaslatot, és a tervezők kezdték ezt alkalmazni a nagyobb épületeknél. A kisebbeknél, amelyek régebben voltak tervezve, már nem lehetett módosítani a terveket. Ha kitör egy tűz egy lakásban, kirobbantja az ablakot, és természetesen ott kezd terjedni felfelé. Azt az 50-60 centimétert levédtük ezzel a tűzálló anyaggal, és onnan felfelé elvileg nem tud terjedni” – magyarázta a lapnak a tűzterjedés megállításának lehetőségeit a szakember.
Bár követik, a tűzoltóknak nincs hatáskörük ellenőrizni a hőszigeteléseket, mert a polisztirol nem tűz elleni védelmet biztosító, hanem egy külső burkolatot biztosító anyag, amely az épületek hőkomfortjának javítását szolgálja – magyarázta a lap megkeresésére Radu Monoranu tűzoltó őrnagy, hozzátéve, ezekre az anyagokra a Regionális Fejlesztési és Turisztikai Minisztérium adja ki a műszaki láttamozást. Ugyanakkor az érvényben lévő tűzvédelmi előírások csak a magas és nagyon magas épületek esetében írják elő azt, hogy a tűz továbbterjedését megakadályozandó, úgynevezett tűzvédelmi célú sávot kell kialakítani tűznek 30 percig ellenálló anyagból, ugyanakkor a nyílászárókat is ilyen anyagból kell készíteni. Ez az utca szintjétől az utolsó lakás padlójáig 28 méternél magasabb épületekre érvényes, ilyen pedig nincs nálunk – a tízemeletes toronyházak sem érik el ezt a magasságot.
Monoranu elképzelhetőnek tartja, hogy az elkövetkező időszakban a polisztirol el fog tűnni a hőszigetelésre használt anyagok közül. „A legjobb a kőzetgyapot lenne tűzvédelem szempontjából” – mondta az őrnagy, pozitív példaként említve a Sapientia egyetem épületének külső szigetelését, amit ezzel az éghetetlen anyaggal végeztek.
A teljes írás a Csíki Hírlap június 17-én, pénteken megjelent lapszámában olvasható.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!