Fotó: Veres Nándor
Újabb lakó jelezte a csíkszeredai Hargita utcából, hogy házát annak ellenére áztatja a régi, de még mindig használatban levő fővezetékből származó ivóvíz, hogy az új vezetéket már tavaly lefektették. Több mint három évig folyamatosan szivattyúzták a vizet, amíg az illetékesek rájöttek, mi okozza a problémát, amely az ígéretek szerint nemsokára megoldódik.
2016. január 11., 11:382016. január 11., 11:38
2016. január 11., 11:402016. január 11., 11:40
Egy héttel a korábbi beszámolónk után visszatértünk a Hargita utcába, mert kiderült, nem csak a 72-es házszámnál okoz gondokat a földből felbugyogó víz. Hasonló helyzetben van a 64-es házszám alatt lakó Kristály Rozália is, akinek nem a kapuja előtt jön fel a „forrás”, mint szomszédjánál, hanem az udvaron levő kút telik fel, szintén a tönkrement utcai fővezetékből származó vízzel. Éppen ott jártunkkor észlelte, hogy a kút ismét kezdett feltelni, ezért az egy ideje szüneteltetett szivattyúzást folytatni kell.
A problémák 2012 májusában kezdődtek, az idős asszony fiának elmondása szerint akkor vették észre, hogy a pincében kezdett szivárogni a talajvíz, majd kiderült, hogy az udvaron található, mintegy 4 méter mély kút színültig telt. Értesítették a vízszolgáltató Harvíz Rt.-t, amelynek alkalmazottai napokig keresték a víz eredetét, közben pedig betettek egy szivattyút a kútba, amellyel szeptemberig szivattyúzták ki a vizet a csatornarendszerbe – tudtuk meg Kristály Csabától. Hozzátette, miután a pumpa szeptemberben elromlott, az idős asszonynak javasolták, vásároljon ő egyet, és azzal szivattyúzza a vizet a kútból. A nyugdíjas hölgy ezt megtette, és három éven át folyamatosan működtette a pumpát, így akadályozva meg részben a ház elázását, és jelentősen növelve villanyszámláit.
„Időközben írásban kétszer is a polgármesteri hivatalhoz fordult, mert a Harvíz nem tartotta kizártnak, hogy az esővíz-elvezető csatorna dugult el, ezért azt is leellenőrizték, de nem jártak sikerrel. Ezek után mind a polgármesteri hivatal, mind a Harvíz jelezte, hogy az ügy nem tartozik hatáskörükbe, mert a hálózatot kizárták az okok közül. Így érkeztünk el 2015 júliusához, amikor az új vízvezeték lefektetése során kiderült, hogy a régi fő vízvezeték volt elszakadva a járda alatt, onnan folyt a víz három éven át” – számolt be Kristály Csaba. Az akkor elvégzett ideiglenes javítás ellenére a víz folyik, mivel a régi vezetéket egyelőre nem zárták ki, üzemben van. Az idős asszony megmutatta, alulról áznak az épület falai „A ház alatt tele van vízzel. Büdösség van az egész lakásban, egyedül vagyok, kell tüzeljek, szellőztessek állandóan, hogy valahogy száradjon egy kicsit” – panaszolta. Hozzátette, amikor kijöttek a szolgáltatótól, és keresték a szivárgás okát, azt mondták neki, hogy őrizze meg a villanyszámláit, mert ahonnan jön a víz, azt valaki megfizeti neki.
Kérdésünkre Oláh Sándor, a Harvíz Rt. projektfelelőse elmondta, tudott a helyzetről, de a tavaly nyári javítás után az ázás megszűnt, és tőlünk értesültek arról hogy ismét gond van. Ahogy a korábbi, a szomszédot érintő szivárgás kapcsán, ebben az esetben is végső megoldás a régi vezeték teljes kiiktatása. Erre már a hét folyamán sor kerülhet, ahogy a város kijáratától visszafelé 350 méteren, illetve a vasúti felüljáró előtt körforgalomtól a város kijárata felé 250 méteres szakaszon korábban megtörtént. A héten visszatérnek a kivitelezéssel megbízott kolozsvári cég alkalmazottai, és fokozatosan kiiktatják a hátralevő szakaszokon is a régi vezetéket, január végére már nem marad fémvezeték nyomás alatt – tudtuk meg. A projektfelelős azt is elmondta, a 72-es házszám alatti lakó által jelzett szivárgás megszüntetése érdekében már beavatkoztak.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
szóljon hozzá!