Helyt kell állni a piacon

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Öregségemre rengeteget tanultam – fogalmazott a sajtmanufaktúrájában tett látogatásunkkor Kedves Tamás. A jenőfalvi gazda a községtől mintegy féltucatnyi kilométerre fekvő tanyáján készíti az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő sajtjait. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, a tavaly márciusi látogatásunk óta mit sikerült megvalósítania a felcsíki gazdának.

Rédai Botond

2013. február 07., 17:422013. február 07., 17:42

2013. február 07., 23:152013. február 07., 23:15

A tavalyhoz képest ezúttal sokkal könnyebb volt megközelíteni a tanyavilágot. Az ősszel ugyanis a jenőfalvi közbirtokosság felújította a Cigánykúthoz is elvezető erdei utat, így a mintegy hat kilométeres táv egy részét szolgálati autónkkal tehettük meg. Az út felénél találkoztunk házigazdánkkal, így az általa vezetett terepjáróval szeltük át a hóval borított kaszálókat és földeket. Kisvártatva a Hargita lábánál elterülő tanyavilágba is megérkeztünk, ahol ezúttal is több pásztorkutya sietett üdvözlésünkre.

„Ez a büszkeségünk, az elmúlt egy év legnagyobb megvalósítása” – mutatja Kedves Tamás az elkészült kétszintes épületet, miközben felesége is köszöntésünkre igyekezett. Az ingatlan alsó szintjén két helyiséget alakítottak ki: egyikben készülnek a sajtok, a másik pedig egy korszerű, minden igénynek megfelelő érlelőszoba. „Ez jóval megkönnyíti munkánkat, illetve a hozzánk látogatóknak sem szégyelljük megmutatni” – jegyezte meg vendéglátónk.

Hozzáteszi, tavaly télen még a faluban álló portájukhoz kellett vigyék érlelni az elkészített sajtokat, nyáron pedig nem tudták megoldani a megfelelő szellőztetést, így nehéz volt az érleléshez szükséges ideális hőmérsékletet biztosítani. „Ez a probléma már a múlté” – jelentette ki mosollyal az arcán Kedves. Mint fogalmazott, tovább fogja könnyíteni munkáját az a dupla falu oltókád, amelyet egy debreceni sajtkészítő mestertől rendel. A mintegy 600 ezer forintos berendezés árának negyvenkilenc százalékát egy, a megyei tanács által meghirdetett pályázat révén tudja finanszírozni.

A gazda megjegyzi, a felújított erdei út is nagy segítség számára, hiszen sokkal így sokkal többen kilátogatnak tanyájára, köztük számos turista is, akik arra kíváncsiak, hogyan készülnek a sajtok. „Talán a turizmus nyújtotta lehetőségeket is ki lehet használni majd, ám ahhoz még sokat kell dolgoznunk itt a tanyán, sokat kell még fejleszteni” – jegyezte meg halkan a sajtkészítő.

Mennyiség helyett minőség

Akárcsak egy évvel ezelőtt, szarvasmarha-állományuk borjakkal, növendékekkel és tehenekkel együtt most is 29 állatból áll, Kedves Tamás elmondása szerint nem is tervezi a létszám növelését. „Inkább a minőségre fektetem a hangsúlyt” – magyarázza a gazda, kiemelve, a gyengébben teljesítő egyedeket újakkal cseréli ki, de ehhez csakis saját nevelésű jószág jöhet számításba. A téli időszakban egyébként mintegy 130 liter tejet adnak a tehenek, tavaly nyáron ez a szám a 250 litert is elérte. A községi tejcsarnokba továbbra sem jut egy csepp sem, a friss tej ugyanis reggel és az esti fejés után is feldolgozásra kerül. „Az ősz nagyon megviselt bennünket, a száraz időjárás miatt a korábbiakhoz képest jóval kevesebb lett a takarmány” – mesélte, hangsúlyozva, sajnos már vásárolni is kellett ahhoz, hogy ki tudják húzni ezt a hideg évszakot.

Kitartó munka és versenyképesség

Több éves munka eredménye az, ahol most tartunk – fogalmazott Kedves Tamás. Hozzátette, ahhoz, hogy továbbra is életképes legyen a piacon, állandóan tanulni és fejleszteni kell. „Öregségemre rengeteget tanultam” – említette házigazdánk. Folyamatosan részt vesz továbbképzőkön. Tavaly ősszel például a Gyulafehérvári Caritas vidékfejlesztési ágazata által szervezett többnapos tanfolyamnak volt a hallgatója, amelyen Konrad Suter svájci sajtkészítő mester ismertette a tejfeldolgozás fortélyait. Emellett különböző sajtmustrákon, ugyanakkor a környékbeli vásárokon is jelen van. Sőt, állandó kuncsafti kör is kialakult már ezen alkalmakból. Mint Kedves Tamástól megtudtuk, több távoli településről is kapott meghívást, így például jelen lehetett a Budai-várban legutóbb megtartott kézművesek vásárán is. Standjaiknál egyébként főleg a kemény és félkemény sajtok iránt van kereslet, ám a saját recept alapján készülő köményes, fokhagymás, chilis vagy éppen füstölt sajtokat is vásárolják az érdeklődők.

„Többet kell mozogni a piacon, állandóan tervezni kell, és ambíciósan hozzáállni a dolgokhoz. Fel kell venni a versenyt a konkurenciával, és egyszerűen jobb terméket kell készíteni, mint mások. Csak így lehet túlélni” – vázolta egyfajta hitvallásként Kedves Tamás. A gazda szerint újabb esély lehet az egyéni termelők számára a Csíkszeredában hamarosan megnyíló társas üzlet. Elmondása szerint ebben a sajtféleségeken kívül pék- és méhészeti termékeket, húsféléket, különböző házi készítésű befőtteket és szörpöket is lehet majd vásárolni. Kedves Tamás optimizmusát azonban némileg beárnyékolja az a kilátástalanság, amelyet a kormány mezőgazdasággal kapcsolatos ténykedése sugall. „Ilyen körülmények között nehéz a jövőre tervezni” – jegyezte meg a felcsíki gazda.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei