Fotó: Kristó Róbert
Együtt táncolnak, muzsikálnak azok, akik a táncházmozgalomból elindulva közelednek a forráshoz, és azok, akik beleszülettek a gyimesi kultúrába – egyik legfontosabb célkitűzése valósult meg ezáltal a vasárnap véget ért gyimesi tánctábornak, melyet idén tizennyolcadik alkalommal szerveztek meg.
2014. augusztus 03., 18:122014. augusztus 03., 18:12
2014. augusztus 03., 18:412014. augusztus 03., 18:41
A Tiszta Forrás Alapítvány, a Csángó Ifjak Középloki Közössége és Gyimesközéplok Község Önkormányzata által szervezett egyhetes táborba több mint kétszázötvenen érkeztek Magyarországról, az Amerikai Egyesült Államokból, Angliából, Németországból, Lengyelországból, Szlovákiából, Szerbiából, és Erdélyből is szép számmal vettek részt. „Felcsíkit tanulok!” – jelentette ki büszkén Bíró István (Kusmó), aki Székelyudvarhelyről érkezett a táborba a családjával. Mert nemcsak felnőtteknek van tánc-, népdal- és hangszeroktatás, hanem a gyerekeknek is külön tartanak tánc-, zene- és kézműves foglalkozásokat a táborban.
„Ezeken elsősorban a helyi családok gyerekei vesznek részt, de vannak olyan táborozók is, akik családostól, gyerekestől jöttek. Délelőtt táncot tanulnak, délután kézművesség van számukra” – magyarázta Szalay Zoltán, a tábor egyik szervezője. Elmondta, fontos volt számukra, hogy a helyi zenészeket, hagyományőrzőket is bevonják a táborba.
Míg az első táborban csak táncoktatás volt, és szünetekben énekeket tanultak a résztvevők két csoportban, az idei táborban négy csoportban tanítottak táncot és többféle hangszert különböző szinteken. Az első táborban 15 oktató és zenész vett részt, most negyvenen felüli volt az oktatók és zenészek száma. „Elsősorban olyan szakembereket hívtunk, akik tudásukkal a tábori oktatás minőségét biztosítják. Az a legfontosabb, hogy a tábor egy jó hangulatú és ünnepi alkalom legyen, nemcsak a résztvevők, hanem a faluközösség életében is. Annak idején, amikor indítottunk, elsősorban ezt a gyönyörű, hagyományos kultúrát akartuk népszerűsíteni, amely évszázadokon keresztül megőrződött itt a Gyimesekben, illetve Felcsíkon. Mindig páros tábor volt ez, ami a tanított anyagokat illeti: felcsíki táncok, zene, dalok és gyimesi táncok, zene és népdalok. Emellett elsősorban a táncházban társult egy idő után a moldvai anyag, a moldvai táncok és a hangszeroktatásban, főleg a furulya- és a kobozoktatásban is ott van ez hangsúlyosan” – mutatott rá Szalay.
A tábor céljai között szerepelt mindig is a gyimesi és felcsíki népi kultúra népszerűsítése, ugyanakkor a helyi közösség megszólítása. „Mindig felsorakoztattunk zenészeket, hagyományőrző csoportokat és énekeseket a tábor folyamán, és ezáltal ismeretségek, barátságok kötődtek, nemcsak résztvevők és helybeliek, hagyományőrző csoportok, táncosok, énekesek, zenészek között, hanem a Felcsíkról idehívott hagyományőrző csoportok tagjai is nagy szeretettel jönnek minden évben találkozni az itteni „sorstársaikkal”. Nem elhanyagolandó az sem, hogy Gyimesközéplok nevét a nagyvilágban elsősorban a gyimesi tánctábor által ismerték meg.”
Szükség volt erre a táborra
A szervezőknek nem titkolt céljuk volt, hogy az első táborok idején tapasztalt, a helyi fiatalok részéről kicsit elhanyagolt saját hagyományok kerüljenek vissza a közösségi életbe. „Emlékszem, hogy még a legelején a tábori táncház és a szomszédban levő diszkó vetélkedett, hogy hova járnak többen a helyi fiatalok közül. Ez a tendencia mostanra nagyon jó irányba fejlődött, sok gyerekcsoport alakult az utóbbi években a Gyimesekben, sok fiatal, helyi muzsikus találta meg ezt a zenét és képviseli községét a nagyvilágban. Nem állítom azt, hogy a tánctábor volt az egyedüli tényező, amely befolyásolta ezt a folyamatot, de mindenképp nagyon konkrét, meghatározható szerepet játszott abban, hogy a helyi közösségben a saját kultúrájuk és hagyományuk iránt kialakult tisztelet és értékítélet a helyére kerüljön.”
Felszabadultan mulatni
Nemcsak a nappali oktatásban és oktatáson vesznek részt helybéliek, hanem az esti táncházban, mulatságon is szép számmal jelen vannak. „Ezt a kultúrát csak úgy tudjuk megőrizni, ha megtaláljuk az összekötő hidat a táncházmozgalom képviselői és azok között, akiknek ez a kultúra a sajátjuk. Ahol falun sincs meg igazából a hagyományos életforma, kultúra, ott nehezebb elérni, de itt a Gyimesekben még nem gond. Itt a helybeliek, talán egy kicsit a tánctáboroknak köszönhetően is, tudatosították, hogy ezt mennyire fontos továbbadni, megtanítani gyerekeknek, unokáknak. Itt összetalálkoznak, együtt vannak azok, akik a táncházmozgalomból elindulva közeledtek a forráshoz, és azok, akik ebbe beleszülettek. A táncházasoknak is nagyon fontos ez, mert így lehet csak megérezni az igazi ízét annak, amit megtanultak. Csak elsajátított lecke maradna, ha nem élnék meg, hogy ezzel a tudással miként lehet felszabadultan mulatni, jól érezni magukat” – véli Antal Rozália, a tábor egy másik szervezője.
szóljon hozzá!