A vasárnapi búcsús szentmisén hálát adunk azokért a munkálatokért, amiket az elmúlt egy év alatt el tudtunk végezni – fogalmazott a csíkszentmártoni műemlék templommal kapcsolatban Vakaria Béla helyi plébános. Mint kiderült, az istenháza felújításának első szakaszát sikerült befejezni, egyfajta többletként pedig az épület belső festése is elkészült.
2012. november 08., 14:472012. november 08., 14:47
2012. november 08., 15:462012. november 08., 15:46
Tavaly novemberben számoltunk be arról, hogy sürgős strukturális és statikai beavatkozásokra szorul az 1802-1814 között épült csíkszentmártoni műemlék templom. „A teljes rehabilitáció első fázisa fejeződött be, a templom szerkezetét kellett megerősíteni” – ismertette a kivitelezés jelenlegi állapotát Vakaria Béla. A csíkszentmártoni plébános elmondta, ennek során vonórudakat helyeztek be a tetőszerkezetbe, illetve újjáépítették a boltívet.
„Az ütemtervhez képest a kivitelező Harbau Kft. hamarabb befejezte a munkálatot. Így a belső festést is el tudtuk készíteni, ami voltaképpen nem volt betervezve erre az évre” – magyarázta a plébános. Hozzátette, ez utóbbit Molnár Dénes marosvásárhelyi képzőművész vezetésével végezték. A plébános hangsúlyozta, ezzel nem ér véget a műemlék templom renoválása. Hátravan még többek között a a tetőszerkezetet visszaállítása az eredeti 45 fokos szögbe, és cseréppel történő újjáfödése, valamint a teljes külső felújítás. Amint arról már írtunk, a beruházás finanszírozásba besegít a helyi közbirtokosság, az egyházközség hívei és más adományozók, illetve a helyi polgármesteri hivatal. Mindemellett nagy segítséget jelent a megyei önkormányzat anyagi támogatása is.
Immár negyedik éve egyébként, hogy Szent Márton napja alkalmából kétnapos ünnepre készül a csíkszentmártoni római katolikus egyházközség. Szombaton 18 órától gyertyás körmenetet tartanak a templom védőszentjének tiszteletére. A búcsús ünnepi szentmise vasárnap 12.30-kor kezdődik, a szónok pedig a jelenleg Csíkborzsován szolgáló Gergely Fülöp nyugalmazott esperes lesz. A szentmise keretében az eddig elvégzett felújítási munkálatokra mond áldást Joó Balázs morahalmi (Magyarország) plébános.
Értékes műemlék
A jelenlegi csíkszentmártoni istenházát 1802-ben kezdték el építeni az előző templom alapjaira és 1814-ben fejezték be. A középkori templom emlékeiből megőrizték a 15. századi fali szentségfülkéjét, amely ma is látható a várfalban. A szent hajlék az egyik legértékesebb Mária-szobrot tudhatja magáénak, 1525-ben készítették. Egyes szakemberek véleménye szerint ugyanabból a műhelyből származik, mint a csíksomlyói Szűz Mária-szobor.