Fotó: Veres Nándor
Régi adósságát törleszti Csíkszentgyörgy önkormányzata azzal, hogy szobrot állíttat a település neves szülöttjének, Gál Sándornak, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvéd tábornokának. A bronz mellszobor már nagyrészt elkészült, jelenleg az annak helyet biztosító terület előkészítése zajlik. A bukaresti hatóságok jóváhagyását követően már jövő hét végén lelepleznék az alkotást.
2016. április 14., 10:282016. április 14., 10:28
2016. április 14., 10:292016. április 14., 10:29
Gál Sándor-szobrot állíttat Csíkszentgyörgy önkormányzata a helyi polgármesteri hivatal elé – tudtuk meg György Józseftől. A községvezető tájékoztatott, jelenleg a mellszobornak helyet adó terület előkészítése zajlik: a polgármesteri hivatal előtt kialakított parkolóban elkülönítettek egy részt, ahol már zajlanak az alapozási munkálatok, illetve az emlékmű kivilágítását is megoldják. A mellszobor nagyrészt elkészült, így terveik szerint a helyszín előkészítését követően – amennyiben megérkezik a fővárosi jóváhagyás is – már a Szent György-napok keretében leleplezik az alkotást. A polgármester azt is elmondta, saját költségvetésükből valósítják meg elképzelésüket, amellyel rég adósak a helyieknek. A beruházás összértéke közel negyvenezer lej, mivel van lehetőség tovább bővíteni az eddigi parkolófelületet, így a szoboravatást követően azt is megteszik.
A bronz mellszobor elkészítése több hónapos munka volt, csak a megmintázása két hónapot igényelt – tudtuk meg a kivitelező Sárpátki Zoltántól. A csíkszeredai szobrászművész továbbá elmondta, Dóczy András kőfaragó készíti a mellszobor talapzatát, a bronz kiöntését pedig Sánta Csaba szobrász végezte. Szerdai ottjártunkkor épp a kiöntött bronz mellszobor cizellálásával (végső felületi megmunkálással) foglalkozott Sárpátki, a tervek szerint csütörtökön már Dóczy András műhelyében próbálják össze a bronz- és kőelemeket. A szobrász meglátása szerint tudják tartani a szerződésbe foglalt április 22-ei határidőt. Érdeklődésünkre azt is kifejtette, a szobor megmintázásához nem az interneten is elérhető Gál Sándorról készült festményt használta, hanem egy ismerőse által kapott olaszországi fényképet.
Gál Sándor Csíkszentgyörgyön született 1817. szeptember 21-én, majd 1866. június 17-én vesztette életét Olaszországban. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvéd tábornoka volt. A szabadságharc leverése után a magyar emigráció aktív tagja lett, és 1860-ban alapító tagja az olaszországi magyar légiónak. Az itáliai politikai csatározások során azonban eltávolodott a magyar emigrációtól, összetűzésbe került Kossuth Lajossal, majd ezek után a Nápolyi Királyság mellé állt, élete vége felé börtönben raboskodott, ahol elborult elmével halt meg – olvasható a Wikipédia szabad enciklopédia Gál Sándor szócikke alatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!