Fotó: Kristó Róbert
Hosszas várakozás után folytatódhatnak a csíkmadarasi új elemi iskola építésének munkálatai. Az elképzelések szerint idén tető alá hoznák az ingatlant. Abban reménykednek, hogy őszig sikerül beköltözhetővé is tenni az épületet.
2014. február 26., 21:032014. február 26., 21:03
2014. február 26., 21:212014. február 26., 21:21
„Hargita megye önkormányzatától kaptunk 150 ezer lejes támogatást az építkezésre, de ez még korántsem elég” – fogalmazott portálunknak Császár Sándor. A csíkmadarasi Kiss Ferenc Általános Iskola igazgatója kiemelte, további forrásokat kell keresni ahhoz, hogy őszre legalább „pirosba” fel tudják húzni az ingatlant. „Az elemi osztályoknak helyt adó, egyházi tulajdonban levő épületbe száz gyerek jár, minden osztályterem foglalt. A fűtés nem megfelelő, vezetékes víz van, de a hiányos fűtés miatt a télen elfagyott a vezeték, a falak nedvesek, nyirkosak. Oktatási célokra nem megfelelő már ez az épület” – vázolta a helyzetet az intézményvezető, aki szerint a minőségi oktatás biztosítása érdekében rendkívül fontos lenne az új ingatlan.
Közel évtizedes történet
Az új elemi iskola megépítése a felső tagozatos diákok által használt tanintézet udvarán Csíkmadaras község fejlesztési stratégiájában is szerepel. A terveket már 2006-ban elkészítették, Bíró László polgármester szerint erre akkor több mint 80 ezer lejt költött az önkormányzat. 2011-ben neki is fogtak a kivitelezésnek, de az alapok kiöntése után az anyagi források elapadtak és leálltak a munkálatokkal.
Bíró László: fontos az új iskolaépület
„Két fontos érv van az építkezés mellett” – jelezte Madaras polgármestere. Bíró László elmondta, egyik probléma az, hogy a jelenlegi két iskolaépületnek két különböző tulajdonosa van. Második érvként a felső tagozattal való közös udvar szükségességét hozta fel. Ez biztonságosabb lenne a gyerekek számára, hisz jelenleg a két iskolaépületet között húzódik a forgalmas európai út. „Ráadásul gazdasági szempontból is az a legmegfelelőbb megoldás, ha az épületek egy udvaron belül lesznek, mert akkor egy kazánházból lehetne fűteni mindegyiket” – nyomatékosított az elöljáró.
Pályáznának az építkezésre
„Amennyiben a helyzet nem változik, azaz maradunk a 150 ezer lejes megyei támogatással, akkor őszig mindenképpen felhúzzuk pirosba az épületet. Hogyha elég ügyesek vagyunk, akkor az is előfordulhat, hogy még idén működőképes állapotba tudjuk hozni az ingatlant” – nyilatkozta a községvezető. Bírótól megtudtuk, váratlan finanszírozási lehetőség akadt a Regionális Operatív Program keretében, ugyanis az elmúlt években fel nem használt források egy részét iskolák támogatására fordítaná a kormány.
„Egyelőre csak felújításra, illetve eszközállomány fejlesztésére adnak pénzt. Küldtünk egy átiratot az illetékeseknek, amelyben arra kértük őket, vegyék számításba új iskolák építésének finanszírozását is. Most várjuk, hogy megváltoztatják-e ez irányban a kiírást” – jelezte az elöljáró. Bíró szerint, ha ebből a programból az épület teljes, mintegy kétmillió lejes költségét le tudnák fedni, akkor a megyétől kapott 150 ezer lejt az alsó tagozatnak jelenleg otthont adó, a katolikus egyház tulajdonában levő ingatlan felújítására lehetne fordítani.
szóljon hozzá!