Most már tényleg elkezdődött Hargita megyében is a területalapú támogatások (SAPS) előlegének folyósítása. Naponta 4-5 ezer gazdának utalnak pénzt, az illetékesek szerint akár három napba is beletelhet, amíg az érintettek bankszámláján megjelenik az összeg.
2014. október 30., 17:492014. október 30., 17:49
2014. október 30., 18:442014. október 30., 18:44
Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatójától megtudtuk, minden erre jogosult gazda megkapja a hektáronkénti 70 eurós előleget. A támogatási összeg felső határa egyébként egy hektárra 159 euró, a folyósított összeg viszont az igényelt területek nagysága miatt néhány euróval kevesebb lesz, idén 139 euró körüli végösszegre lehet számítani. Haschi tájékoztatása szerint az említett előlegből csak azok a gazdák nem részesülnek, akik igényléseivel valamilyen problémák adódtak. Ez azt jelenti, hogy az előleget azok is megkapják, akik az idei ellenőrzés hatálya alá estek.
Eddig a 31 291 igénylőből mintegy húszezren kerültek fel arra a kifizetési listára, mely alapján a bukaresti főhatóság eszközli az átutalásokat, az említett listát pedig folyamatosan bővítik. Mint ismeretes, előleget fizetnek az agrárkörnyezeti támogatás egyes és kettes csomagja esetében is: az előzőnél hektáronként a 124 euróból 93-at, utóbbinál az 58 euróból 43-at kapnak meg a jogosultak. Ugyanakkor a kedvezőtlen adottságú területekért járó hektáronkénti 107 euróból 80 eurót kapnak kézhez a gazdák. Hargita megyében erre az évre összesen 31 291 igénylést tettek le területalapú támogatásra.
Fizetik az életjáradékot is
A központi APIA tájékoztatása szerint ezekben a napokban fizették a 2013-as évre vonatkozó mezőgazdasági életjáradékokat is, egészen pontosan október 31-ig, máig történnek meg a banki átutalások. Azok a járadékosok kapják meg a számukra megítélt pénzösszeget, akik 2014. május elseje és július 31. között láttamoztatták az APIA-kirendeltségeknél az életjáradék-könyvecskéjüket.
Életjáradékban azok a külterület-tulajdonosok részesülnek, akik eladták vagy bérbe adták mezőgazdasági területeiket a 2005-ben indított járadékprogram előirányzatai szerint. Akik eladták a földjüket, életük végéig 100 euróban részesülnek évente minden hektár eladott terület után. A területüket hivatalos szerződéssel bérbe adók évente 50 eurót kapnak minden bérbe adott hektárért.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!