Fotó: Veres Nándor
Egyre korábban találkoznak először a legális és illegális kábítószerekkel a fiatalok: 17 éves korukra a kamaszok hetvenöt százaléka már biztosan kipróbált kettőt a kábítószer, alkohol és dohány hármasából. Az országos és a Hargita megyei statisztikák is riasztók, a mendemonda szerint egyre elterjedtebb Csíkszeredában is a fiatalok körében a kábítószer-fogyasztás. Amint azonban a szűkebb környezetünkben konkrétabban megvizsgálnánk a jelenséget, az megfoghatatlanná válik.
2014. június 17., 09:142014. június 17., 09:14
Az Adevărul napilap egy korábbi cikke szerint az utóbbi években tovább csökkent az az életkor, amikor a fiatalok első alkalommal találkoznak az alkohollal, cigarettával és kábítószerrel: az alkoholt 13, a cigarettát 14, a kábítószert pedig 15 éves korukban próbálják ki először. A bukaresti orvosi egyetem tanára, Simona Trifu orvos azt nyilatkozta az újságnak, hogy a 17 évesek hetvenöt százaléka már biztosan kipróbált kettőt az alkohol, dohány, kábítószer hármasából. A „kóstolgatás” hátterében túlnyomó részben a kíváncsiság áll, a fiatalok nagy százaléka kitűnési lehetőséget lát benne, sokan az önbizalmukat növelnék így, másokat a csoport befolyásolt valamelyik szer kipróbálására – írta a lap.
Nálunk is többen próbálják ki
Amint arról a múlt év elején beszámoltunk, a Hargita Megyei Pszicho-Pedagógiai Tanácsadó Központ és a Hargita Megyei Drogfogyasztás-megelőző Központ által az iskolai drogfogyasztásról végzett kérdőíves felmérés eredménye szerint a megyében emelkedett az elmúlt öt évben az illegális drogokat kipróbáló diákok aránya. A felmérés eredménye azt mutatta, a felső tagozatos általános iskolás és a középiskolás diákok tíz százaléka már kipróbált valamilyen illegális kábítószert: ragasztógőzt, extasy tablettát, speedet, marihuánát, dizájner drogot vagy LSD-t. Ez az arány négy százalékkal volt magasabb, mint öt évvel korábban. A válaszadók által szolgáltatott adatok szerint a kábítószer-fogyasztás a megyében a maroshévízi iskolákba járó diákok körében a legmagasabb, ezt követően a csíkszeredai, majd a székelyudvarhelyi tanintézményekbe járóknál a leggyakoribb az előfordulása.
Dizájner drogok és marihuána
A Hargita Megyei Drogfogyasztás-megelőző Központ vezetőjének, Alexandra Maria Ţifreának a tapasztalata szerint a megyében a fiatalok körében a legális kábítószerek közül az alkohol, a cigaretta, a gyógyszerek az elterjedtek, a nem legális drogok közül pedig a dizájner drogok és a marihuána az, amit leginkább kipróbálnak a fiatalok. A dizájner drogokat forgalmazó üzleteket már bezárták, az interneten azonban továbbra is hozzáférhetők ezek a termékek. Ţifrea meglátása szerint egyébként a megyében nem annyira elterjedt a kábítószer-fogyasztás jelensége, semmiképpen nem éri el az országos átlagot.
Kutas Márta csíkszeredai iskolapszichológus úgy látja, hogy az alkohol és a cigaretta mellett sajnos a keményebb anyagok fogyasztása is egyre jellemzőbb, ez pedig Csíkszeredába is begyűrűzött.
Gyógyszert is sokan használnak
A drogfogyasztást megelőző központnak jelentik a kórházak sürgősségi osztályai, ha kábító-, bódítószer használata miatt kerül hozzájuk beteg. Alexandra Maria Ţifrea tájékoztatása szerint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház 2012-ben 22, 2013-ban pedig 25 esetben jelezte, hogy pszichoaktív szerek használata miatt kezeltek beteget. Az esetek többségében, 16, illetve 22 esetben többnyire nyugtató hatású gyógyszerek túlzott fogyasztásával értek el kábító hatást.
Ha nem akarja, nem mondja el
„Az esetek egy részében azonosíthatatlan, mitől lett rosszul a kórházba került fiatal, hiszen ha nem akarja, akkor nem mondja el, hogy mit vett be, vagy mit szívott el” – mutatott rá Alexandra Maria Ţifrea. A rosszullétekhez először kiérkező mentősök sem tudnak biztosat, ha a beteg nem közli, akkor nem tudhatják, hogy az alkohol mellé esetleg kábítószert is fogyasztott – mondta Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója. Előfordul, hogy a beteg zavartabb, vagy olyan környezetből vitték be, ahol feltételezhetően kábítószer-fogyasztás is történhetett, ennél biztosabbat azonban ők nem tudhatnak – tette hozzá. A fiatalokat érintő riasztások száma egyébként nem növekedett az elmúlt időszakban.
Megelőzés: programok és szülői figyelem
Az iskolákban a pedagógusok, iskolai tanácsadók mellett civil szervezetek és a Hargita Megyei Drogfogyasztás-megelőző Központ is számos programot bonyolít le a kábítószer-fogyasztás és a függőség kialakulásának a megelőzése érdekében. Az iskolán kívül a szülők figyelhetnek fel arra, ha a fiatal a kábítószer-fogyasztás útjára lépett. Kutas Márta iskolapszichológus arra figyelmeztet, hogy a gyermek serdülőkorában a szülőknek igen türelmeseknek kell lenniük. „Serdülőkorban a fiatalok nagyon érzékennyé válnak, mindent megpróbáltatásként élnek meg, próbálnak egyéniséggé válni, úgy, hogy különböző mintákat követnek, példaképeket keresnek. A serdülőkor a vihar és a stressz korszaka, a belső zűrzavar és lázadás jellemzi. Lehet, hogy a szülőkkel ápolt korábbi meghitt kapcsolat most látszólag teljesen megromlik” – vázolta.
Amint azonban rámutatott, nem minden tinédzser menekül kábítószer-használatba. Azok veszélyeztetettek, akiknek nincsenek barátaik, így könnyen csapódhatnak szélsőségesen viselkedő csoportokhoz, vagy például azok a serdülők, akik otthon érzelmi magányt élnek meg, illetve naponta hallgatják végig és élik át a szülők közötti nézeteltéréseket, verbális és fizikai agressziót, amibe ők nem tudnak beleszólni.
Mire figyeljenek a szülők?
„Ne csak arra, hogy a gyerek hányast kapott, hanem arra is, hogy azt ő hogyan élte meg. Higgyék el, hogy a gyermeknek sem jó rossz jegyet kapni. Kérdezzenek rá, mi történt az iskolában, legyenek türelmesek, ha a gyermek pont akkor nem akar válaszolni. A serdülőkre jellemzők a hirtelen hangulatváltozások, az ingerlékenység, és ha ezek a tünetek fokozottan jelentkeznek, akkor a szülőnek még inkább oda kell figyelnie” – sorolta az iskolapszichológus. Kifejtette, a kábítószer-fogyasztás tünete lehet az idegesség, szorongás, depresszió, kimerültség, levertség, álmatlanság, indokolatlan félelemérzés. Ha ezeket a pszichés tüneteket beesett arc, bőrelszíneződés, étvágytalanság, hirtelen, erős fogyás, fényre, zajra erős érzékenység kíséri, akkor alapos lehet a gyanú, hogy a tinédzser kábítószer-fogyasztóvá vált. Ha a szülő ezek mellett gyanút keltő tárgyakat is talál, mint például megégetett kanál, alufólia-darabkák, színes tabletták, vagy szokatlan szagot érez a lakásban, akkor alaposabban utána kell nézni a dolgoknak. Kábítószerezésre utalhat az is, ha a gyerek túlzottan költekezik, kölcsönkér, a házból értékek tűnnek el, vagy ha tanulmányi eredményei hirtelen romlanak, elhanyagolja saját magát, kimaradozik, hiányozni kezd az iskolából – ismertette Kutas Márta.
Segítséget kell kérni
Elmondása szerint, ha kiderül, hogy probléma van, akkor sok szülő önmagát vádolja, és attól való félelmében, hogy a fejére olvassák, elrontotta a nevelést, nem tesz lépéseket, nem keres fel szakembert. Az iskolapszichológus szerint azonban a szakembertől való segítségkérés a megoldás, hisz bár a problémák megbeszélése is hasznos, egy iskolai tanácsadó, pszichoterapeuta, drogprevenciós szakember hatékonyabb segítséget tud nyújtani, mert a berögzült családi minták sokszor észrevehetetlenek a családtagok számára. Függőség esetén ugyanakkor nagyon fontos, hogy ne csak a gyermeket kezeljék, hanem a környezete is változzon, részt vegyen a probléma megoldásában.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
szóljon hozzá!