Fotó: Veres Nándor
Az iskolai környezetben történő erőszakos viselkedés és bántalmazás különböző formáinak felismerését tanulhatják meg a gyerekek a héten Csíkszeredában, a Gyulafehérvári Caritas második ingyenes nyári gyerekfoglalkoztatóján.
2016. július 27., 10:002016. július 27., 10:00
A program tavaly A világ hét csodája címet viselte, idén pedig a Bajtárs pajtás címet adták neki a szervezők. A Szent Imre Ifjúsági Központban hétfőtől péntekig 9 és 15 óra között zajlanak a különböző témakörök köré felépített foglalkozások általános iskolás gyerekek számára. Az egyhetes foglalkozás fő célja, hogy a gyerekek olyan ismeretek birtokába jussanak, amelyek megkönnyítik számukra felismerni és kezelni az iskolai környezetükben történő erőszakos viselkedés és bántalmazás különböző formáit – fogalmazott Sövér Aliz, a gyermekfoglalkoztató programfelelőse.
A szervezők fontosnak tartják a csapatösszetartást és annak erősítését, ezért szánták a hétfőt a találkozások napjának, amely teljesen a ráhangolódásról, összeszokásról, a közös szellem kialakításáról szólt. A hetes foglalkozásról Sövér Aliz elmondta, minden napnak megvan a témája. Kedden a szerepjátékok napja volt, amellyel a szervezők célja érzékenyebbé tenni a gyerekeket arra, hogy felismerjék: ahogyan viselkednek, az kihatással van másokra is. Ugyanakkor az érzelmekkel való foglalkozásra is nagy hangsúlyt fektetnek, mivel azt tapasztalják, hogy a gyerekek nem mindig tudják kifejezni a saját, vagy másokon észlelt érzelmeket. Ennek a gyakorlása céljából szánták a szerdát a szervezők az érzelmek napjának. A csütörtök az energiamodulációra épül, amikor a gyermekek megtanulják hatékonyabban használni önvédelmi mechanizmusukat.
„A térészlelés elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy egy erőszakos cselekedetben ne ők legyenek az áldozatok, felismerjék a saját és társaik intim zónáját. Ezt különböző hétköznapi szituációk szimulálása kapcsán ismerhetik meg.” A péntek a vetélkedők napja lesz, a gyerekek három kiscsoportban fognak dolgozni – ismertette a hét programját Sövér Aliz.
Elmondta azt is, nagy hangsúlyt helyeznek a relaxációra is, ezért minden napot levezető gyakorlatokkal zárnak, ezáltal a gyerekek megtanulhatják kontrollálni saját testüket. „Az energiamodulációban fontos szerepe van a relaxációnak. Ha stresszes, ingerült a gyerek, meg kell tanulnia kontrollálni érzéseit, levezetni energiáit. Fontos, hogy felismerjék, amennyiben egy kisgyerek verekedik és csúfolódik, annak az oka legtöbbször az, hogy vele is hasonló módon viselkednek” – fogalmazott a Caritas Családsegító Szolgálat munkatársa. „Fontos az is, hogy próbálják meg felismerni a vészhelyzeteket és figyeljenek a testük jelzéseire, mert ha rossz környezetben vannak, a test jelzi azt. Amennyiben a gyerek megtanulja önmagát lefékezni, kevesebb lesz a lehetőség arra, hogy erőszakos cselekedetet hajtson végre” – tette hozzá.
A relaxációs gyakorlatok mellett a kreativitás és az egészséges magatartás alakítása is prioritásaik között szerepel, a délelőtti ráhangoló játékokat tematikus torna követi, mint például a boksz vagy a jóga.
A gyerekfoglalkoztatóról
A Gyulafehérvári Caritas Hargita megyei Családsegítő Szolgálat szociálpedagógusai, Székely Szende és Sövér Aliz, valamint a KI-ÚT Konzultációs Program munkatársa, Lázár Andrea vezetik a foglalkozásokat. Munkájukat a Caritas csíkszeredai önkéntesei segítik a programok gördülékenyebbé tétele érdekében. Az öt napig tartó gyerekfoglalkozás ingyenes, a gyerekek ebédet is kapnak. A tábort augusztus 29. és szeptember 2. között megismétlik ugyanezzel a tematikával. A nyári gyerekfoglalkozásra előzetes iratkozások alapján történik a felvétel, de az augusztusi foglalkozásra már lezárult a jelentkezés, mivel beteltek a helyek.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
Hamarosan újra magyar lesz az űrben: a HUNOR-programról, a magyar űrhajózásról, a küldetés tudományos céljairól hallhattak az érdeklődők Csíkszeredában Partl Alexandra Petra világűrpolitikai tanácsadótól.
Folytatódik az elkerülőút építése Csíkmadarason, amely a vasútvonal által kettészelt község számára fontos összeköttetést biztosít a településrészek között. A munkálatot augusztus végére tervezik befejezni, ezalatt a vasúti átjáró is elkészül.
szóljon hozzá!