Fotó: Veres Nándor
Első alkalommal szerveztek értekezletet a volt fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedése témában a csíkszeredai börtön vezetői. Az interaktív rendezvényt a csíkszeredai katonai központban (Hunyadi János utcában) tartották.
2014. október 13., 20:412014. október 13., 20:41
2014. október 13., 20:432014. október 13., 20:43
Romániában több mint 33 ezer személyt tartanak fogva a börtönökben, évente hozzávetőleg 9700-et helyeznek szabadlábra, de közülük sokan visszaesőként ismét zárkába kerülnek. Csíkszeredában jelenleg több mint 400 a fogvatartottak száma, tavaly 139-et, idén eddig 81 személyt engedtek szabadon. A börtönbüntetésüket letöltők számára azonban a legnagyobb nehézséget a közösségbe való visszailleszkedés jelenti, ennek a problémának kapcsán tartották a megbeszélést.
Fontos az oktatás
Ioan Blaga, a csíkszeredai börtön igazgatója felszólalásában kiemelte, a legfontosabb tényezők a volt fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedése terén az oktatás, illetve a közösség bevonása a probléma megoldására. Mint említett, magas az írástudatlanok száma a szabadságvesztésre ítéltek soraiban, számukra az oktatás, különböző szakmai képzések jelenthetnek segítséget. A közösség részéről a civil szervezetek tehetnének sokat, de annak ellenére, hogy Hargita megyében országos szinten is kiemelkedően sok civilszervezet és egyesület működik, egy sem foglalkozik a börtönből szabadultakkal.
Fogvatartottak robotképe
A szimpóziumon elhangzott, hogy a legtöbb fogvatartott falusi környezetből származik, hiányos neveltetésben részesült, csonka családban, vagy szülők nélkül nevelkedett. Petres Sándor, a Hargita megyei prefektus ehhez annyit fűzött hozzá, sokszor nemcsak a példakép hiánya miatt lesz deviáns egy ember, hanem azért is, mert gyakran rossz példákat szolgáltat a társadalom. „Például, ha egy fatolvaj ellen 37-szer indult vizsgálat, de még mindig szabadlábon van, akkor milyen következtetést vonhatnak le a gyermekek, milyen követendő példát állítunk számukra?” – tette fel a kérdést a prefektus.
Esély, hogy dolgozhassanak
Petres szerint lehetőséget kellene adni a fogvatartottaknak, hogy már a börtönbüntetésük ideje alatt is dolgozhassanak, így szabadlábra helyezésük után nagyobb az esélyt arra, hogy munkába állhassanak. Radu Sandu Moldovan, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője is egyetértett abban, hogy akkor a legsérülékenyebbek a szabadlábra helyezettek, amikor nem tudnak jövedelmet szerezni. Mint mondta, a szabadon bocsátást követő időszakra vonatkozóan is szükség lenne szabályozásra, a visszaeső bűnözés visszaszorítása érdekében.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
szóljon hozzá!