Fotó: Veres Nándor
Első alkalommal szerveztek értekezletet a volt fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedése témában a csíkszeredai börtön vezetői. Az interaktív rendezvényt a csíkszeredai katonai központban (Hunyadi János utcában) tartották.
2014. október 13., 20:412014. október 13., 20:41
2014. október 13., 20:432014. október 13., 20:43
Romániában több mint 33 ezer személyt tartanak fogva a börtönökben, évente hozzávetőleg 9700-et helyeznek szabadlábra, de közülük sokan visszaesőként ismét zárkába kerülnek. Csíkszeredában jelenleg több mint 400 a fogvatartottak száma, tavaly 139-et, idén eddig 81 személyt engedtek szabadon. A börtönbüntetésüket letöltők számára azonban a legnagyobb nehézséget a közösségbe való visszailleszkedés jelenti, ennek a problémának kapcsán tartották a megbeszélést.
Fontos az oktatás
Ioan Blaga, a csíkszeredai börtön igazgatója felszólalásában kiemelte, a legfontosabb tényezők a volt fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedése terén az oktatás, illetve a közösség bevonása a probléma megoldására. Mint említett, magas az írástudatlanok száma a szabadságvesztésre ítéltek soraiban, számukra az oktatás, különböző szakmai képzések jelenthetnek segítséget. A közösség részéről a civil szervezetek tehetnének sokat, de annak ellenére, hogy Hargita megyében országos szinten is kiemelkedően sok civilszervezet és egyesület működik, egy sem foglalkozik a börtönből szabadultakkal.
Fogvatartottak robotképe
A szimpóziumon elhangzott, hogy a legtöbb fogvatartott falusi környezetből származik, hiányos neveltetésben részesült, csonka családban, vagy szülők nélkül nevelkedett. Petres Sándor, a Hargita megyei prefektus ehhez annyit fűzött hozzá, sokszor nemcsak a példakép hiánya miatt lesz deviáns egy ember, hanem azért is, mert gyakran rossz példákat szolgáltat a társadalom. „Például, ha egy fatolvaj ellen 37-szer indult vizsgálat, de még mindig szabadlábon van, akkor milyen következtetést vonhatnak le a gyermekek, milyen követendő példát állítunk számukra?” – tette fel a kérdést a prefektus.
Esély, hogy dolgozhassanak
Petres szerint lehetőséget kellene adni a fogvatartottaknak, hogy már a börtönbüntetésük ideje alatt is dolgozhassanak, így szabadlábra helyezésük után nagyobb az esélyt arra, hogy munkába állhassanak. Radu Sandu Moldovan, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője is egyetértett abban, hogy akkor a legsérülékenyebbek a szabadlábra helyezettek, amikor nem tudnak jövedelmet szerezni. Mint mondta, a szabadon bocsátást követő időszakra vonatkozóan is szükség lenne szabályozásra, a visszaeső bűnözés visszaszorítása érdekében.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!