Fotó: Kristó Róbert
Az elfogadásért és a békéért szervezi Erőszakmentes napok elnevezésű programját a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság családon belüli erőszakkal foglalkozó osztálya és tanácsadó központja. Jövő hét elejéig várják a témával kapcsolatos alkotásokat gyermekektől, felnőttektől egyaránt.
2014. november 17., 20:402014. november 17., 20:40
2014. november 18., 11:012014. november 18., 11:01
Nagyszabású rendezvényt szervez a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság családon belüli erőszakkal foglalkozó osztálya és tanácsadó központja november 25. és december 10. között. Változatos programmal készülnek a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjára (november 25-ére) és az azt követő erőszak elleni tizenhat akciónapra is – tudtuk meg Tankó Évától, a rendezvény egyik koordinátorától. A gyermekvédelmi igazgatóság munkatársa hozzátette, 2012 óta működik családon belüli erőszakkal foglalkozó csoport a megyei igazgatóságon, s habár voltak már kisebb kampányaik, ilyen nagy lélegzetvételű eseményt még nem szerveztek.
Csendes felvonulás 25-én
„Van az igazgatóságon belül egy csoportunk, amelynek tagjai a rendőrség, csendőrség, a megyei egészségügy és tanfelügyelőség képviselői, ők mind bekapcsolódnak a szervezésbe” – sorolta a szakember. Segítségükkel november 25-én délelőtt Csíkszeredában egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdődik a rendezvény, majd csendes felvonulással demonstrálnak a családon belüli békéért, az egymás elfogadásáért. A Szent Anna Elhelyező Központ diákjai egy, általuk összeállított műsorral lépnek fel, miközben az igazgatóság munkatársai szívesen válaszolnak az érdeklődők kérdéseire. A nap zárómozzanataként Aviva-tornán vehetnek részt a jelenlevők – részletezte Márk Emese, az esemény másik koordinátora.
Az egész megyét mozgósítanák
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány csíksomlyói munkatársai vállalták, hogy teával és mézeskaláccsal – amelybe üzeneteket rejtenek – vendégelik meg a rendezvényen részt vevőket. Az esemény színének a fehéret választották, így a megyei tanfelügyelőség felhívást intézett az iskolák felé, hogy 25-én építsék bele foglalkozásaikba a fehér színt, esetleg vegyenek részt a csendes felvonuláson. A rendőrség tanácsadással, felvilágosítással, illetve szórólapozással segíti az esemény sikerességét a megye területén – foglalta össze Tankó Éva.
Még várják a bekapcsolódni vágyókat
Folyamatosan várják a különböző egyesületek, intézmények képviselőinek jelentkezését, akik szívesen bekapcsolódnának a rendezvénybe. Így egyelőre még nem végleges a 25-ét követő 15 nap programja: tervezik, hogy meghívás esetén az iskolákban előadásokat tartanak, illetve szünetekben játékokkal szórakoztatnák a gyermekeket. „Mindezt nem az erőszak ellen, hanem az elfogadás, a szeretet mellett szervezik” – hangsúlyozta Márk Emese. Ugyanakkor rámutatott, szeretnék, ha ez a rendezvény is segítené az embereket, hogy problémájukkal merjenek a két említett iroda szakembereihez fordulni.
Rajzokat, verseket várunk
Az erőszak helyett te mit választasz? címmel hirdetnek játékot az Erőszakmentes napok szervezői. Bármely műfajban (vers, ének, grafika vagy festmény) várják a gyermekek, fiatalok és felnőttek alkotásait. A műveket a Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro szerkesztőségébe (Csíkszereda, Fortuna Park sétány, 2/A alá) lehet eljuttatni november 24-éig. A beérkező műveket kiállítják, a legsikeresebb alkotásokat a rendezvény után lapunkban is megjelentetjük.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
szóljon hozzá!