Fotó: Kristó Róbert
Baráti hangulatú beszélgetés keretében ismerhettük meg szerdán este az Eirodalom.ro portált Csíkszeredában, a Tilos Kávéházban.
2014. január 15., 20:272014. január 15., 20:27
2014. január 15., 20:312014. január 15., 20:31
Zsidó Ferenc író, főszerkesztő kifejtette, közel két éve indult kezdeményezésük, ugyanis azt észlelték, hogy Erdélyben nem létezik magyar irodalmi portál. Igyekeztek vállalkozásuknak semleges nevet adni, az „Eirodalom”-ból szerinte az E betű utal Erdélyre, ugyanakkor az elektronikus szóra is, illetve érezhető belőle, hogy politikailag, ideológiailag nem tartoznak semelyik oldalhoz. Egyetlen kikötésük, hogy a honlapra erdélyi alkotók írhatnak. Amint a házigazda György Attila írótól megtudtuk, becsületesen honorálják is szerzőiket. Céljuk a prímér irodalom megjelentetése, hogy egyedi hangot is kapjanak, Molnár Vilmos írót, továbbá Balázs K. Attila költőt kérték fel, hogy legalább havi rendszerességgel blogot írjanak.
Az Erdélyi Magyar Irodalmi Alapítvány által működtetett portálon az irodalmi eseményekről Bálint Tamás költő tudósít, kritikákat pedig Borsodi L. László költő szokott írni. Az említettek verseikből, prózáikból, blogbejegyzéseikből felolvasva ösztönözték a jelenlévőket, hogy kattanjanak rá a honlapjukra.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!