Fotó: Veres Nándor
Noha nyolc különböző árvízvédelmi munkálatra kért idén központi költségvetési forrást az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnöksége, eddig csupán egy esetben kaptak finanszírozást, és arra is csak részlegest. Pedig tennivaló akadna bőven ezen a téren, hiszen számos elkezdett, többnyire létfontosságú projekt vár befejezésre.
2014. május 27., 17:482014. május 27., 17:48
2014. május 27., 17:572014. május 27., 17:57
Forráshiány miatt 2012-ben keveset, tavaly pedig egyáltalán nem tudtunk dolgozni árvízvédelem terén – fogalmazott érdeklődésünkre Miklós Géza. A szakaszmérnökség igazgatója kifejtette, csak a csíki régióban hét olyan projekt fut, amelyek rendkívül fontosak lennének árvízvédelem szempontjából. Tavaly viszont jóformán semmit nem sikerült kivitelezni az eltervezett munkálatokból, ugyanis a bukaresti főhatóság nem utalt ki költségvetési forrást. „Ha legalább évente adnának valamennyit, akkor folyamatosan tudnánk dolgozni. Sajnos az utóbbi időben nem így történt” – jelentette ki az illetékes. Hangsúlyozta, több munkálat esetében már a kivitelezőt is kiválasztották, ám ennél tovább nem tudtak lépni.
Tervezett beruházások
Az illetékes szerint ahhoz, hogy az eltervezett árvízvédelmi munkálatokat teljes egészében el tudják végezni, nem kevesebb, mint 80 millió lejre volna szükség. Ebből az összegből többek között a következő beruházások készülhetnének el: a Rákos-, Kászon-, Madaras-, Tusnád-, Kozmás patakok szabályozása, az Olt-meder szabályozása Verebes és Csíkszentkirály között, a Suta-tó felújítása, illetve a Mindszent-patak szabályozása és vízgyűjtő gát építése.
Megtört a jég, dolgoznak az Olt folyón
Miklós lapunknak elmondta, annyi fejlemény van tavalyhoz képest, hogy 900 ezer lejt kaptak az Olt folyó szabályozására a Balánbányát és Csíkszentdomokost érintő szakaszon. A kivitelező el is kezdte a munkálatot, napokon belül elérik Csíkszentdomokost a mederszabályozással. Az igazgató szerint az említett összeg azonban nem elég arra, hogy a község teljes hosszában is elvégezzék az Olt szabályozását, a szükséges munkálatok közel felét lehet kivitelezni a településen.
Csíkszentmihály: újabb ígéret
Nemrég a szakaszmérnökség vâlceai központjából látogatott el egy szakbizottság Csíkszentmihályra. Miklós szerint a helyszíni terepszemle célja a Rákos-patakán elvégzett és még hátramaradt munkálatok feltérképezése volt. Az illetékesek egy, a beruházás sürgősségét alátámasztó dokumentációt is kézhez kaptak, ígéreteken túli konkrétum azonban továbbra sincs ebben az ügyben. A Rákos-patakán még 2011-ben elkezdődtek a munkálatok, ám néhány hónap után a kivitelező elvonult a területről. A patak szabályozását – támfalak, fenéklépcsők és Vacsárcsinál egy keresztgát építésével – az eredeti tervek szerint 2013-ig kellett volna befejezni, a beruházás értéke mintegy ötmillió lej.
Suta-tó: régóta várat magára a felújítás
Közel hét esztendeje immár, hogy a csíkszeredai Suta-tóból biztonsági okokból leengedték a vizet, a meder azóta is üresen áll. A vízügyi hatóság szakemberei akkor azzal indokolták a lecsapolást, hogy a már fertővé degradálódott 8 hektáros tórendszer megérett a karbantartási munkálatra. Utóbbira viszont azóta sem került sor, noha még ez év elején a tavaszi kezdésben reménykedtek az illetékesek.
Az elképzelések szerint egyébként a kivitelezés során felújítanák a gátat és kitakarítanák a tavat, illetve megoldanák a három kisebb tavacska „rendszerbe tevését”. Utóbbi azt jelenti, hogy a kis tavak a hordalék felfogásában játszanak majd szerepet, így elkerülhető lenne a nagy tó ismételt feltöltődése. Emellett a Fitód-patak szabályozását is elvégeznék. A felsorolt munkálatok összértéke megközelíti a négymillió lejt.
Mindszent-pataka: még mindig veszélyforrás
A korábbi tervek szerint a Suta-tó projektjével párhuzamosan zajlott volna az úgynevezett Suta 2-ben, Csíkszentlélek alszegi részén, a Kerekfenyő-domb alatti területre elképzelt vízgyűjtő gát építése. Ennek során a Mindszent-patakán 400 ezer köbméter kapacitású tavat létesítenének, amely amellett, hogy felfogná a mindszenti és környékbeli csapadékot, áteresztőjével megfelelő szinten tudná tartani a vízhozamot. A beruházás értéke közel hétmillió lej, ennek halasztásával és a Suta-tóval kapcsolatos munkálatok késlekedésével azonban a csíkzsögödi térség továbbra is ki van téve az árvízveszélynek.
Kászon-pataka: csak a megyehatárig dolgoztak
Nincs jobb helyzetben a Kászoni-medence sem. Mint arról már többször beszámoltunk, a Kászon-patak szabályozását a Kovászna-megyei határig nagyjából elvégezték, egyes részeken most is zajlanak a munkálatok. A patak Hargita-megyei szakaszain azonban továbbra is várat magára a partvédelem.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!