Fotó: Kristó Róbert
A települések jelenlegi helyzetét és az elkövetkező időszakra vonatkozó fejlesztési lehetőségeket is tartalmazzák a most készülő helyi fejlesztési stratégiák. Habár a csíki községek tervei mind egyediek, valamennyi esetében a készítők figyeltek arra, hogy a helyiek igényeinek megfelelően legyenek megfogalmazva.
2015. június 03., 11:112015. június 03., 11:11
A tervek szerint a hónap végéig végleges formát ölt Madéfalva fejlesztési stratégiája, amely a település jelenlegi helyzetét és az elkövetkező öt év terveit foglalja magába – tudtuk meg Szentes Csabától. A helyi polgármester meglátása szerint a helyi fejlesztési terv azért fontos, mert azáltal felmérik a települések adottságait – mind a humán erőforrást, mind a természeti adottságot. „Tulajdonképpen egy helyzetelemzésnek, -felmérésnek felel meg. Azáltal pedig megállapítható egy irány, amely felé fejleszteni szeretnénk a rendelkezésre álló erőforrásokat” – emelte ki a községvezető. Miután már tudják, hogy merre akarnak tartani, a következő lépés az, hogy megkeressék azokat a pénzforrásokat, amelyek által elő tudják teremteni a fejlesztéshez szükséges anyagi alapot.
Mint Szentes elmondta, ők elsősorban azt szeretnék, ha ez a stratégia valós adatokra épülne, a helyiek igényeit elégítené ki, ezért a rendszeres falu-, vállalkozói és gazdafórumokon mérték fel a falubeliek szükségleteit. „Ha a falu lakosságának 70 százaléka mezőgazdasággal foglalkozik, akkor egyértelmű, hogy a mezőgazdasághoz kapcsolódó infrastruktúrát – mezei utakat – kell rendbe tenni, és nem repteret fejleszteni” − hozta fel példaként Szentes. Továbbá kifejtette, esetükben már körvonalazódtak a nagyobb témakörök, így egyebek mellett fejleszteni szeretnék a kül- és beltelkek úthálózatát, bővítenék az oktatási infrastruktúrát, kiaknáznák a turizmusban rejlő lehetőségeket.
Kérdésünkre arra is rámutatott, hogy habár a fejlesztési stratégia nem egyenlő az általános rendezési tervvel (PUG), de összhangban kell lenniük egymással, ahogyan a stratégiának figyelembe kell vennie a közbirtokosságok üzemterveit is.
Ahol már elkészült a stratégia
Gyimesfelsőlokon készülnek a 2014-2020-as pályázati időszakra, ennek érdekében készíttették el a település fejlesztési stratégiáját. „Felmértük a helyiek igényeit, szükségleteit, és annak megfelelően állíttattuk össze. Készülünk a községi útjaink telekkönyveztetésére, mivel több községi utunk is van, amelyek rendbetételére, aszfaltozására pályázni kellene” − emelte ki a tervezett legfontosabb munkálatokat Timár Zsombor László. A felsőloki polgármester hozzátette, nincs még kiépítve a községben a szennyvízhálózat sem, amelynek elkészülte szintén fontos lenne, úgyhogy ezeket szem előtt tartva várják a kiírásokat.
Jelenleg elsősorban a stratégiába foglaltakra és a kiírásokra összpontosítanak, hogy ha lehetőségük lesz rá, az elsők között tudjanak pályázni. A terv összeállítását végző Planificatio Kft. honlapján beszámoltak arról, hogy egy korábbi beszélgetés során 21 javaslatcsomagot sikerült megfogalmazni: az említettek mellett a Gyimes-völgyi egészségügyi centrumra vonatkozó elképzelést, a középiskola további tervszerű fejlesztését, a kisebb gyereklétszámmal rendelkező kisiskolák épületének részben közösségi házzá alakítására vonatkozó elképzelést.
Kászoni tervek
A Kászonokban is folyamatban van a község fejlesztési tervének összeállítása, amelyet a Planificatio vidékfejlesztési iroda szakembereire bíztak. András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere érdeklődésünkre elmondta, javában zajlik az ezzel kapcsolatos munka: már tartottak lakossági fórumokat, egyeztettek a helyiekkel. „Bízunk benne, hogy a helyi adottságokat, erősségeket és hiányosságokat figyelembe véve, a lakosság érdekeit szem előtt tartva egy reális és életképes stratégia készül” − fejtette ki reményeit.
A Planificatio vidékfejlesztési iroda − amely mintegy tizenöt Hargita megyei településnek készíti el a fejlesztési stratégiáját − részéről Csák László szakértőt kérdeztük, hogy mit is jelentenek ezek a fejlesztési tervek. „A fejlesztési stratégiai tervek általában Romániában azért szoktak elkészülni a városok és községek számára, hogy valamilyen pályázathoz tudják felhasználni. Ilyen volt Csíkszereda integrált városfejlesztési terve, amelynek keretében a központ felújítása valósulhatott meg. Azoknak a stratégiáknak a nagy része, amelyek most készülnek a megyében és országszerte, valószínű csak egy adott pályázati típushoz lesznek felhasználhatók. Az úgynevezett falumegújítási programnál ugyanis jogosultsági feltétel, hogy az adott beruházás, amelyre pályázni szeretnének, szerepeljen egy fejlesztési stratégiában” − avatott be.
„Érdemes térségben gondolkodni”
Megjegyezte, a pályázatokhoz készített tervek nem járulnak hozzá a települések fejlesztéséhez, ezért fontos az, hogy olyan stratégiák készüljenek, amelyek figyelembe veszik az adott község valamennyi társadalmi, gazdasági és környezeti problémáját. Sőt, ha ezek a tervek egyszerre készülnek, érdemes túllépni a pusztán helyi szintű megközelítésen, és térségben gondolkodni. Csák László továbbá kifejtette, a lakosság tényleges igényeinek felmérésére egy részletes szociológiai felmérési módszert alkalmaznak, amely kiváló eszköz arra, hogy az általuk készített stratégiák tényleg a helyi igényekhez alkalmazkodjanak.
A fejlesztési stratégiákat 2007 óta hozzáigazították az európai uniós fejlesztési időszakokhoz, így az idén készülők a 2015-2020-as időszakra vonatkoznak. A tervek eredményessége viszont 2022 után lesz konkrétan mérhető − mutatott rá.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!