Molinó hirdeti a volt csíkszeredai traktorgyár Kalász negyedi gyártelepe előtt, hogy eladó a Csíki Plázaként ismert, félig elkészült épület. Az építtető a gazdasági válsággal indokolja döntését.
2012. november 20., 16:452012. november 20., 16:45
2012. november 20., 20:152012. november 20., 20:15
For sale, azaz eladó és egy telefonszám: ennyi információ áll a köztudatban Csíki Plázaként ismert félkész csíkszeredai beruházás előtti molinón. Eddig a beruházó szerint több mint tízmillió eurót fektettek az ingatlanba. Vételi szándékkal még senki sem kereste fel az épülettulajdonost.
A gazdasági válság a felelős?
„A gazdasági válság romániai begyűrűzésével tovatűntek azok az érdeklődők, akik 2008 előtt még jó üzletnek látták saját boltot működtetni a Csíki Plázában” – nyilatkozta megkeresésünkre Hanan Shraiter, a Csíki Plázát építtető Plaza Centers N. V. beruházó marketingigazgatója. Lapunk érdeklődésére elmondta, a vállalkozásukkal kapcsolatban álló üzletláncok tulajdonosai „egy ilyen kisvárosban, mint Csíkszereda, már nem látják megtérülni azt a pénzt, amit a plázában nyíló üzletükbe fektetnének”. Hanan Shraitertől megtudtuk, eddig senki nem érdeklődött az épületegyüttes iránt.
Csíki Pláza mint terv
„Az eredeti ötlet az volt, hogy a felnőttek és gyerekek számára egy olyan szórakoztató és üzletközpontot alakítsunk ki, ahol mindenki el tudja költeni pénzét és eltöltheti szabadidejét. Mozikat is terveztünk. Ez az ötlet sok kereskedőnek tetszett is, de a válság közbeszólt. Eddig egyébként összesen tizenkét millió eurót fektettünk az ingatlanba, több száz helyes parkolót is építettünk” – sorolta a marketingigazgató.
A világszerte ismert, tíz országban – hat európai állam mellett az Egyesült Államokban és Indiában is – jelen levő Plaza Centers N. V. honlapján a csíkszeredai beruházással kapcsolatosan csak annyi szerepel, hogy „külső beruházóra várva a befejezéshez”. A csíki bevásárlóközpontban helyet kapó üzletek összfelületét 14 ezer négyzetméterre tervezték, a plázában hetven üzlet kialakítására lett volna hely, mellette pedig legalább négyszáz autó befogadására alkalmas parkoló is működött volna. A fedett parkoló amúgy nagyrészt már el is készült. A teljes beruházásra szánt pénz felét, a marketingvezető szerint tizenkét millió eurót el is költöttek, ezt követően döntötte el a befektető, hogy leállítja a további finanszírozást.
2008 elején még azt a hivatalos közleményt juttatták el a sajtónak, hogy az év végén, legkésőbb 2009-ben megnyitja kapuit a bevásárlóközpont. 2009 nyarán viszont már arról lehetett hallani, hogy leáll az építkezés. Romániában egyébként hat városban, Marosvásárhelyen, Temesváron, Jászvásáron, Slatinán, Vajdahunyadon és Bukarestben tervez plázát nyitni a Plaza Centers N. V.
Bevételkiesés a városnak
Közvetve és közvetlenül is profitált volna Csíkszereda a befektetésből: a beruházó ugyanis vállalta a városvezetés akkori követeléseit, például egy körforgalom építését a bevásárlóközpont Hunyadi János utcai bejáratánál.
„A körforgalom egy dolog, de azon túl a pláza jelentős adóbevételt generált volna a város költségvetésében. Mindezek mellett a tulajdonosnak érdeke lett volna élettel megtölteni a bevásárlóközpontot, így kialakulhatott volna egy pezsgő pont a város ezen részén” – emlékeztetett Ráduly Róbert Kálmán. Csíkszereda polgármestere már az építkezés alatt kissé bizalmatlan volt a beruházással kapcsolatban, mert – mint mondta – a munkálatok pillanatnyi állapotához képest indokolatlanul nagy gyakorisággal jelentek meg olyan országos újságcikkek, amelyek a beruházás hasznosságát ecsetelték.
„Az akkori gazdasági konjunktúrában ezek a cikkek emelhették a cég részvényeinek értékét” – vélekedett a polgármester. Szerinte az mindenképp szerencsés helyzet, hogy nem a városközpontban láttak hozzá az építkezéshez, ahol az abbamaradt épületeket „most nézhetnénk” . Eddig ez volt egyébként az egyedüli nagyobb cég, amely ún. barnamezős területre, azaz valamikori gyártelepre szeretett volna építkezni.
„A rájuk kirótt területadókat 2011-ig befizették. Egy ideje senki nem keresett a cég részéről. Legutóbb azzal a panasszal látogatott meg egy képviselőjük, hogy nem tudni, a befektetett tizenkét millió eurót ki fogja nekik megtéríteni. Erre nem volt mit válaszolnom. Mindent egybevetve a város még így sem veszített, mert a Kalász negyedi volt traktorgyár területe rendezettebb lett, mint volt a cég megjelenése előtt” – zárta nyilatkozatát Ráduly Róbert Kálmán.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!