Fotó: Szigeti Vajk István
A csíkszeredai Gedő Mária mindig is érdeklődött a kézművesség iránt. A Kós Károly Szakközépkiskola angol szakos tanára néhány hónapja rézdrótból készít fülbevalókat, nyakékeket. Ő maga sosem használ ékszert, inkább máson csodálja – mondja, és büszkén mutatja munkája eredményét.
2015. március 24., 12:132015. március 24., 12:13
„Családunk több tagja művész, van köztünk grafikus, ruhatervező, de olyan is, aki egyszerűen csak hobbiból kézműveskedik. Itthon majdnem mindent el tudunk készíteni, a bútortól a ruházati cikkekig. Így nőttem fel, és ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy érdeklődjek a kézművesség iránt. Már kamaszkoromban bőrből készítettem ékszereket” – mondja Gedő Mária.
Mint meséli, alig egy fél évvel ezelőtt a Facebookon látta meg a sepsiszentgyörgyi Bakó Izabella ékszereit, amelyek annyira megtetszettek, hogy úgy döntött, maga is megpróbálkozik az ékszerkészítéssel. „Tudtam, első nekifutásra nem biztos, sikerül, de ismerve a képességeimet, éreztem, hogy fog ez menni. Beszereztem az alapanyagokat – a rézdrótokat és a féldrágaköveket –, a szerszámokat, különböző típusú fogókat. Én rézdrótból szeretek dolgozni, mert viszonylag puha, nem sérti az ember kezét, és úgy lehet alakítani, ahogyan szeretném” – meséli az angol szakos tanár.
„Természetesen inspirálódok más alkotóktól is. Első lépésre lemásolom, amit más csinál, de csak azért, hogy megtanuljam azt a bizonyos technikát is, aztán jön a saját elképzelésem, és így kerülnek ki a kezem közül a saját egyéniségemnek megfelelő dolgok. De nincs új a nap alatt, ezt már megcsinálta más is.” Hogy menyi idő alatt készül el egy-egy darab, a technikától is függ, így van, amikor egy délután során megszületik a nyakék, máskor akár három délután is bíbelődni kell vele.
Mint megjegyzi, számára e munka lényege a szórakozás. „Kikapcsolódok, teljesen más dolgot csinálok, mint az iskolában, annyira ellazulok, hogy semmi nem érdekel. Szeretek tanítani, de egy idő után ez az embert teljesen leszívja. Ha kézműveskedek, feltöltődöm. Fontos, hogy jól érzem magam alkotás közben.”
Elismeri, nagy örömére szolgál, amikor megcsodálják az általa készített ékszereket. Ezek készítése számára csak addig érdekes, amíg kihívást jelent, amint ez megszűnik, más hobbi után néz. „Ez most nagy fellángolás, de tudom, lesz egy lefelé ívelő szakasza, amikor akár abba is hagyom. Szívesen megtanulnám a korongozást, foglalkoznék kerámiával. Én mindig találok valami elfoglaltságot, nem szoktam unatkozni. Szerintem üres az az ember, aki unatkozik” – jegyzi meg nevetve.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!