Fotó: Gecse Noémi
Beázott mennyezet, hulló vakolat, törött ablakok, elkorhadt padló: ez a látvány fogadja a csobotfalvi kultúrház látogatóit. A Csíkszereda tulajdonában levő épület kívülről sem szívderítő a vakolatlan falaival, gyommal benőtt csatornájával, „kollektív” cserepeivel. Az egykor a falubeliek által kalákában felépített művelődési ház felújítása évről évre halasztódik.
2015. december 03., 11:182015. december 03., 11:18
Élt valamikor két kőműves Csobotfalván, ők voltak a mesterek, akik a falubeliekkel közösen építették a kultúrházat, a befödése 1969-ben történt – kezdte a kultúrház történetének mesélését Gecző Tibor, a csobotfalvi közbirtokosság elnöke. „1997-ben körbejártuk Csobotfalvát és Somlyót, összeszedtük a faanyagot, lambériát tetettünk, csináltattunk egy rend asztalt és padot. Nemrégiben újrarakattuk az egyik csempét, mert be volt omolva. Minden évben kicserélünk 20-30 cserepet, négyféle cserép van rajta. A vizet is mi vezettük be. A konyhában levő kályhának be van szakadva a teteje, ha begyújtanak, tíz perc múlva gázszag van. Az öltözőben az ablakok be vannak törve” – sorolta az elnök, amint végigvezetett az épületen.
Az egyházi területre épített létesítmény 180 négyzetméter, a nagyteremben színpad is van. Korábban tartottak itt lakodalmakat is, manapság halotti toroknak, szüreti és farsangi báloknak, gyermeklakodalomnak, különböző táncpróbáknak ad helyet.
2006-ban a csobotfalvi közbirtokosság szerette volna átvenni a várostól az épületet, ám csak koncesszióba kaphatták volna meg. Az elnök szerint teljesíthetetlen feltételeket szabtak. „Három év alatt fel kellett volna újítsuk, a tetőszerkezetet újrarakjuk, a nyílászárókat, fűtést, villamosságot megoldjuk, és emellett az önkormányzatnak fizessünk havi háromszáz dollár bért. Ebben nem tudtunk partnerek lenni” – mutatott rá Gecző.
Mint mondta, nemrég felkereste Antal Attila alpolgármestert is, aki szeretett volna segíteni ugyan, de konkrétumokat nem mondott. „Van egy tervünk, amely szerint az épületet meghosszabbítanánk három-négy méterrel, ott lenne kazánház, irodák, bal felől pedig illemhelyek. De mindig az volt a válasz a tanács részéről, hogy erre most nincs pénz. Meg is értettük, mert valóban Csobotfalván van kétszáz ember, ugyanannyi, mint egy tízemeletes tömbházban. A prioritásokat megértjük, de ezzel is kellene valamit csinálni. Első perctől tevékenykedünk, amit tudunk, csinálunk, de nem a miénk, meg van kötve a kezünk. Az idősebb helyieknek az fáj, hogy ők építették fel, és azt mondják, semmi közük hozzá.”
A csobotfalvi kultúrház rossz állapotára Szabó Soós Klára néppárti önkormányzati képviselő a novemberi ülésen napirend előtti felszólalásában is felhívta a testület figyelmét. A közbirtokosság elnöke szerint egyébként a legfontosabb tennivaló a tetőszerkezet felújítása lenne, a közbirtokosság vállalná is az újrafedést, a többit aztán lépésenként meg lehetne oldani. Arra várnak csupán, hogy valaki rábólintson.
Füleki Zoltán megbízott alpolgármester megkeresésünkre elmondta: „év végén ez nem prioritás, de természetesen nem feledkezünk meg a problémáról”. Előbb szeretnék felméretni szakemberekkel a kultúrház állapotát. „Tervet kell rá készítenünk, hogy lássuk, mibe kerül. Aztán meglátjuk, hogy lehet-e szerezni rá uniós forrásokat, vagy saját költségvetésből kell megoldjuk, vagy éppen a közbirtokossággal fogunk közösen dolgozni.”
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!