Fotó: Kristó Róbert
Habár szerdán még úgy tűnt, nem lesz találkozó, mégiscsak tárgyalóasztalhoz ültek a sepsiszentgyörgyi Covalact Rt., illetve a Szarvasmarha-tenyésztők Hargita Megyei Egyesületének képviselői, a megbeszélést pénteken tartották a tejfeldolgozó csíkszeredai munkapontján. Az egyeztetésre annak következtében került sor, hogy a szakmai egyesület levélben szólította fel erre a felvásárlói árat egyoldalúan csökkentő feldolgozót, ellenkező esetben tüntetések megszervezését is kilátásba helyezték a gazdák.
2014. november 21., 20:202014. november 21., 20:20
2014. november 21., 20:532014. november 21., 20:53
„Két és fél óra tárgyalás után nem sokat oldottunk meg, de reméljük a következő egyeztetések eredményhez is vezetnek. A hosszú távú tervekről is beszéltünk, ezek egy következő beszélgetés tárgyát képezik” – így nyilatkozott a tárgyalásról Márton István. A megyei egyesület elnökétől megtudtuk, a találkozón – amelyre egyébként a Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro újságíróját nem engedték be – a sepsiszentgyörgyi Covalact Rt., illetve a bukaresti főtulajdonos SigmaBleyzer befektetési alap igazgatója is részt vett, a gazdákat pedig az említett egyesület vezetősége és egy tejtermelő képviselte.
Az elhangzottakról Márton még annyit elmondott, a tejgyárnak eltökélt szándéka, hogy a leszállított tej minősége és mennyisége szerint fizesse a termelőket. Az is kiderült, hogy a felvásárlói ár tekintetében szó sincs 40-45 banis csökkentésekről, a változás minden esetben 8-15 bani között mozog. „Némileg közeledtek az álláspontok, de még több alkalommal le kell üljünk tárgyalni a feldolgozó képviselőivel” – értékelt szűkszavúan az egyesületi elnök.
Sok múlik a gazdákon
„Van lehetőség előrelépésre. A felvásárló egy úgynevezett rács alapján állapítja meg az árakat, ebben benne van a literenkénti 85 bani, de az 1,4 lejes ár is. Attól függően, hogy a gazdák meg tudják-e szervezni magukat úgy, hogy minél nagyobb mennyiséget tudjanak szolgáltatni” – nyilatkozta a találkozón szintén részt vevő Tánczos Barna. Az RMDSZ szenátora kiemelte, ahhoz, hogy a maximális árat megkapják a gazdák, meg kell szervezniük magukat, erre a legjobb megoldás az egyesületi csarnokok működtetése.
„Nem hiszem, hogy közép és hosszútávon jövője van az olyan típusú tejtermelésnek, ahol napi 5-10 liter tejet visz egy gazda a csarnokba. Nem akarom védeni a Covalactot, mert szerződéseikben van egy sor olyan előírás, melyeket nem tartok igazságosnak. De az sem életképes, amikor egy csarnokba naponta hetven liter tejet adnak le a gazdák” – jegyezte meg a politikus. Hozzátette, a környéken számos pozitív példa akad arra, hogy mennyivel előnyösebb egyesületen keresztül értékesíteni a tejet. „Hiszem azt, hogy az a kelepcében levő, a Covalact csarnokaiba tejet szállító mintegy ötszáz gazda, akiket a legfájdalmasabban érint ez a helyzet, tudnak előre lépni ebben a kérdésben és képesek felzárkózni a többiekhez a szerveződés tekintetében” – fejtette ki a szenátor.
Egyoldalúan módosított szerződés
A sepsiszentgyörgyi Covalact Rt. a tulajdonában levő csíkszeredai feldolgozón keresztül október végén levélben üzent a gazdáknak, hogy november elsejétől csökkenti a tejárat. Az intézkedés szerint a kistermelőknek, akik a feldolgozó által működtetett csarnokokba adják le a tejet, ezután legtöbb nyolcvanöt banit fizetnek egy literért, a nagytermelőknél esetében is átlagban 5-15 banival csökkentették a felvásárlói árat, a helyi szarvasmarha-tenyésztő egyesületek által fenntartott csarnokok esetében is az utóbbi csökkentés érvényesül. Ugyanakkor a mennyiség szempontjából is korlátokat szabtak meg: így például a nyáron felvásárolható mennyiség nem lehet több, mint a téli átlaghoz hozzáadott negyven százalék.
Tüntetést is kilátásba helyeztek
A szarvasmarhatartók megyei egyesülete, a kialakult helyzetre reagálva még a múlt héten beadványt fogalmazott meg, amelyet eljuttattak a Covalact sepsiszentgyörgyi és csíkszeredai kirendeltségéhez. Ebben többek között leírták, hogy a novembertől alkalmazott tejárak érdektelenné tehetik a gazdákat, ez pedig 1-2 éven belül az állatállomány csökkenéséhez vezet. Mint a beadványban rámutattak, a tejtermelőknek és a -feldolgozóknak együtt kell működniük, ezért arra kérték a vállalat vezetőségét, hogy egyeztessenek a szarvasmarhatartók egyesületének vezetőtanácsával. Amennyiben ez nem történt volna meg, tiltakozó megmozdulásokat szerveztek volna a tejbegyűjtő központok és azon nagyobb kereskedelmi egységek előtt, amelyekben Covalact-termékeket forgalmaznak.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
szóljon hozzá!