Fotó: Veres Nándor
Noha csupán két hét maradt a határidőig, egyelőre csak érdeklődnek a gazdák a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA) az új típusú támogatási formáról. Az érintettek november 15-ig adhatják le igényléseiket a juh- és kecskehús, valamint -tejtermelés utáni támogatásra.
2013. október 31., 20:202013. október 31., 20:20
2013. október 31., 20:472013. október 31., 20:47
„Egyelőre a szükséges típusnyomtatványok után érdeklődtek a gazdák. Több szakmai egyesületi vezető is megfordult nálunk ebben az ügyben. Ha minden igaz, körülbelül hétszáz igénylésre számíthatunk” – mondta Lázár István. Az APIA munkatársa több olyan újdonságra is felhívta a figyelmet, amire feltétlenül figyelniük kellene a gazdáknak. Így például az igénylőnek rendelkeznie kell az állatok azonosságát tartalmazó F1 nyomtatvány másolatával a gazdaságban született és támogatásra javasolt állatokról, illetve az F2 nyomtatvány másolatával a más gazdaságokból származó állatok azonosságáról. Lázár elmondta, az említett dokumentumokon a gazda megjelöli azokat az egyedeket, amelyek után igényelné a támogatást. Az irattal a körzeti állatorvoshoz kell mennie, aki a dokumentum alapján kiállítja a szükséges igazolást.
„Akinek otthon nincsenek meg ezek az iratok, azok az állatorvosok archívumaiból is kikérhetik azokat, vagy a megyei állat-egészségügyi hatóságtól igényelhetik. Még nem kaptunk olyan jelzést, hogy a két igazoló dokumentum beszerzése gondot jelentene a gazdáknak” – nyomatékosított az APIA munkatársa. Lázár hangsúlyozta, szintén kizáró jellegű a naprakész farmregiszter megléte. Az állattartóknak ezt eredetiben kell felmutatniuk az APIA-nál, illetve az első és az utolsó oldal fénymásolatával is rendelkezniük kell.
Az illetékestől megtudtuk, a támogatás maximális értéke 6,5 euró lehet egyedenként, az országosan rendelkezésre álló keretösszeg 6,7 millió euró. „Ami még lényeges és újszerű ebben a támogatási formában, hogy ugyanazok a kizárási és megvonási feltételek érvényesek, mint a hegyvidéki fejőstehén-támogatás esetén. Azaz, ha nagyon sok állat nem felel meg a támogatási kritériumnak, akkor büntetésben részesülhet a gazda. Folyamatos ellenőrzések lesznek abban az időszakban, amely alatt meg kell tartani az állatokat, ez az időszak 2014. február 24-ig tart” – jelentette ki Lázár
A feltételekről röviden
Az említett támogatásra mindazok a kedvezőtlen adottságú területeken gazdálkodó jogi személyek, gazdasági tevékenységre jogosult magánszemélyek (PFA), egyéni vagy családi vállalkozások jogosultak, amelyek rendelkeznek az Országos Állategészségügyi Hatóság által kibocsátott kódszámmal. A támogatás megítélésének több feltétele is van. Például az igénylés egy gazdaság 50-től 300-ig terjedő nőstény juh- vagy kecskeállományára kell vonatkozzon, amelyben az állatok a kérvénybenyújtás évének augusztus 31-éig betöltötték első életévüket. A kérvény benyújtásának napján az igénylésben szereplő állatállomány legyen bejegyezve a Gazdaságok Országos Nyilvántartásába. A támogatást igénylőnek naprakészen kell vezetnie a saját állatnyilvántartását az érvényben levő szabályozások szerint. A támogatásra javasolt állatok 2013. november 15-től számított legkevesebb 100 napig a gazdaság kedvezőtlen adottságú területén található telephelyén legyenek ellátva. A támogatást igénylők a használatukban levő mezőgazdasági földterületeket a szabályozásokban előírt környezetvédelmi szabványok szerint műveljék meg és gondozzák. A szükséges dokumentumok teljes listáját egyébként a www.apia.org.ro honlapon is meg lehet találni. Érdeklődni az APIA csíkszeredai székhelyén lehet, illetve a 0266-310148-as telefonszámon.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!