Fotó: Iochom Zsolt
Tánccal, színdarabbal, zenével mondtak köszönetet csütörtökön, az elmúlt tíz évben kapott támogatásért a csíkszeredai Manó Tanoda diákjai. Az ünnepségen felelevenítették az intézményalapítás történetét, és szülők is megfogalmazták, miért nélkülözhetetlen ez a tanintézet.
2013. november 28., 15:312013. november 28., 15:31
2013. november 28., 21:282013. november 28., 21:28
A csíkszeredai Xantusz János Általános Iskolához tartozó, Zsögödben található Manó Tanodában két óvodai és két iskolás csoportban összesen 24 közepesen, súlyosan és halmozottan sérült gyereket oktatnak. Három dada, négy gyógypedagógus és egy bedolgozó gyógytornász tevékenykedik az intézményben, amely tegnap ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját. Az iskola rendezvénnyel készült az alkalomra, csütörtök délelőtt a zsögödi kultúrházban, majd pedig az iskolában találkoztak és ünnepeltek a jelenlegi és volt diákok, szülők, támogatók és pedagógusok.
A tanintézet történetének felidézésére Elekes Zoltánt, a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjét kérték fel, aki tíz évvel korábban a gyulafehérvári Caritas munkatársaként dolgozott az iskola létrejötte érdekében. Elekes azt mondta, eddigi tevékenysége egyik legszebb pillanatának tartja a Manó Tanoda létrehozását. Az igényt sérült gyerekek szülei fogalmazták meg, jelezték, hogy minden kapu zárva van óvodás-, iskoláskorú gyermekeik előtt – idézte fel Elekes Zoltán. Ezt követően európai uniós pályázatot írtak, támogatást nyújtott az épület kialakításával a csíkszeredai önkormányzat, a pedagógusok alkalmazásával a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, és sikerült – először csak óvodások számára – elindítani a Manó Tanodát.
„Maradandó emlék számomra az első nap, amikor bár a gyerekek először voltak ezen a helyen, és a pedagógusok számára is új volt ez a tevékenység, minden úgy működött, mintha mindenki mindig ezt csinálta volna” – mondta Elekes Zoltán. Később iskolai csoport is beindult, előbb Somlyón, majd Zsögödben, és elindította a Caritas a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központját, így van egy teljes pálya, amin mozoghatnak a sérült gyerekek – mutatott rá az igazgató. Hozzátette, ennek a pályának nem szabad viszont kényszerpályának lennie, így most azon gondolkodnak, hogy tudnák a sérült fiataloknak a munkaerőpiacon való elhelyezkedését segíteni, hogy kilépjenek abból a zárt közösségből, amelyben többnyire élnek.
Az iskola eseményeinek krónikáját Illyés Ildikó pedagógus mutatta be, ismertetve, hogy most már megoldódott a gyerekek szállítása Felcsíkról, van játszóterük és központi fűtésük is. „Számunkra viszont mások a mérföldkövek: ha felveszi a gyerek egyedül a kabátját, vidáman ül be a buszba, nem akar hazamenni, vagy ha megsimogatja az arcunkat. Számunkra ez siker, ez ad erőt ahhoz, hogy türelemmel végezzük továbbra is a feladatunkat\" – mondta a pedagógus.
Sebestyén Ottó atya, zsögödi plébános az ünnepségen áldást kért az intézmény kezdeményezőire, nevelőire, a szülőkre, gyerekekre, támogatókra. Kiemelte, az iskola egy pozitív példa, hisz rengeteg szeretet, összefogás, nevelés, hozzáállás és annak gyümölcse van benne. Az ünnepségen korábbi és jelenlegi támogatók, nevelők és szülők is megosztották ünnepi gondolataikat. Kovács Ibolya, egy volt diák édesanyja azt mondta, amikor egy családba sérült gyerek születik, a sok más gond mellett az is probléma, hogy hová lehet óvodába, iskolába adni majd, a Manó Tanoda működésével pedig ez a gond meg van oldva a térségben. A rendezvényen a gyerekek is megköszönték a támogatást a pedagógusoknak, szülőknek, támogatóknak, az óvodások tánccal, egy diáklány zenével, az iskolások pedig A brémai muzsikusok színpadi változatának bemutatásával járultak hozzá az ünnepi hangulathoz.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!